Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tohle znají všichni, kdo se po městě pohybují. Aby to bylo spíše rájem, uspořádala organizace CEE Hacks pod taktovkou Tomáše Studeníka už třetí Smart Mobility Hackathon opět ve ŠKODA AUTO DigiLab v Praze, opět však s trochu jiným zaměřením. Zeptali jsme se Tomáše Studeníka, proč toto téma a co si od něj organizátoři a sponzoři slibují.
Proč jste zvolili opět toto téma?
Mobilita je jednak jednou ze základních lidských potřeb, čím dál tím aktuálnější. Všichni se chceme pohybovat po celém světě, rychleji a snáze, jednak je to stále větším problémem zejména pro města, kde už dnes žije přes padesát procent lidské populace. Stává se kritickým problémem, který stále více lidí žijících ve městech zná. Může být buď peklem, nebo rájem, což vidíme i na příkladu Prahy, ale i v jiných městech, světových metropolích. Najít chytré řešení s využitím technologií a dat pro vyřešení dopravních problémů je tedy jedním z nejzákladnějších témat života zde.
Co si od tohoto hackathonu slibujete?
Tento běh Smart Mobility Hackathonu dala dohromady šedesátku nejtalentovanějších studentů z celého světa, od Berkeley ve Spojených státech až po Izrael, Německo, Singapur, ale i pražské ČVUT. Jedině nové nápady od lidí, kteří ještě nejsou pohlceni zajetými kolejemi všedního života dokážou přinést impulzy, na jejichž základě mohou vzniknout nové technologie, služby, které se dostanou za nějakých deset let do produkčního života, na trh a změní situaci, jak se dnes se po městě dopravujeme.
Co si mohou naopak slibovat vítězové?
Vítěze se vždy snažíme namotivovat, aby měli radost ze zajímavého a povedeného. Jednak si z tohoto hackathonu může vítězný tým odnést pět tisíc eur, jednak zde máme spoustu partnerských cen. Mohou se projet v Lamborghini, dostanou možnost udělat si v Praze vlastní komunikační kampaň, dostanou lístky na Colours of Ostrava, nebo dokonce all inclusive zájezd pro celý tým na EcoMotion Week, který se koná v červnu v Izraeli.
Jaká jsou tedy témata, která mají účastníci tohoto hackathonu řešit?
Vzhledem k tomu, že jde už o třetí ročník, museli jsme i my přinést něco trochu nového, trendového, takže zaměření je na elektromobilitu. Už není tématem vymyslet jen samotný elektromobil, ale spíše vymyslet, jak může fungovat ve městě, to znamená například ve sdílené flotile, řešení pro firmy, zaměřujeme se i na design pro dobrou zákaznickou zkušenost uvnitř auta, budeme řešit i to, jak získat po cestě městem co nejlepší jídlo. Máme zde ale i samořiditelné elektroletadlo s kolmým startem. Takže i na to mohou napojit svoje nápady jako na možný dopravní prostředek budoucnosti, když už to pořád vidíme třeba ve Star Wars, jak se lítá všude, vertikálně a ve všech vrstvách, avšak v reálu toho moc není. Navíc budou studenti moci pro Prahu vymyslet i zastávku budoucnosti, protože i ta toho může poskytnout mnohem víc než samotný přístřešek, protože když se dobře informačně vybaví, bude se moci lépe zapojit do městského multimodálního systému.
Přijdou některé nápady skutečně do praxe?
Vždy vykrystalizuje zhruba polovina, nějakých deset nápadů, které jsou opravdu dobré. Opravdovou šanci na uskutečnění jich mívá tak pět. To dává desítku nových produktů či služeb, kterých se nakonec byznysoví partneři z minulých běhů Smart Mobility Hackathonu chytily. Některé nápady byly dokonce patentovány a na předchozích hackathonech vznikly dokonce i nové firmy.
Kdo jsou hlavní partneři Smart Mobility Hackathonu?
Smart Mobility Hackathon Prague 2019 se odehrává pod záštitou ministra dopravy ČR, primátora hlavního města Prahy, který také předal cenu vítěznému týmu v neděli 14. dubna 2019 na Staroměstské radnici, dále hejtmana Kraje Vysočina, Svazu průmyslu a dopravy ČR a Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Byznysovými partnery akce byly společnosti ŠKODA AUTO DigiLab, Eurowag, Shell, innogy, Aures Holdings, Plzeňský Prazdroj, BigBoard městský mobiliář, DoDo či Zuri.
Tým Herfat Father za emočního plánovače tras gulliver, která umožňuje uživatelům plánovat cesty podle aktuální nálady s využitím geolokace, hashtagů z sociálních sítích, dat o počasí, aktuálního vytížení podniků a časového nebo rozpočtového omezení uživatele.
Tým Maasters – aplikace PrediCar na předpověď ceny ojetých vozů
Tým Herfat Father za emočního plánovače tras gulliver
Tým Aigent – optimalizace řešení sdílených aut pro města s využitím velkých dat
Tým CAL – řešení predikce ceny ojetých vozů prostřednictvím analýzy velkých data
Týmy BiOs a Buffer0verFlow – za řešení kontroly teplot v chladících zařízeních a dat expirací produktů na čerpacích stanicích
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: