Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Letos totiž Asus u nás spustil podle našeho názoru unikátní akci, která ukazuje, že si hodně věří. Nebudeme vás už napínat a prozradíme, oč jde - když si koupíte jakýkoli notebook od tohoto renomovaného výrobce a ten z nějakého důvodu během prvního roku od nákupu přestane fungovat, Asus vám bez řečí vrátí peníze. Tedy přesně řečeno, plnou cenu, za kterou jste notebook koupili. Kromě toho vám vadný počítač opraví a vrátí zpátky! A to je věc u nás celkem nevídaná, protože pak máte počítač vlastně zadarmo.
Třeba Zenbook UX305 uspokojí všechny požadavky náročných uživatelů. Hardwarovým srdcem ultrabooku je extrémně úsporný procesor Intel Core M nejnovější generace Broadwell. Ten dokáže svou běžnou frekvenci 0,8 GHz v případě potřeby prostřednictvím funkce Intel Turbo Boost okamžitě zvýšit až na 2 GHz. Na svižné odezvě se zásadně podílí také rychlý SSD disk s kapacitou 256 GB. Počítač se proto postará o bleskové spouštění aplikací a nezadrhává se ani při multitaskingu.
Moderní komponenty a absence ventilátorů se pozitivně projevují na mimořádně tichém provozu a v neposlední řadě také dlouhé životnosti baterie. Na jedno nabití vydrží štíhlý a lehoučký Zenbook UX305 pracovat až 10 hodin. Zážitek ze sledování multimédií nebo hraní her vám zpříjemní reproduktory a audiotechnologie od světoznámé společnosti Bang & Olufsen. Ty dají vyniknout zvuku s širším frekvenčním rozsahem a s vyšší úrovní hlasitosti, než bývá běžné u klasických notebooků.
Na bocích nového Zenbooku najdete microHDMI konektor pro připojení počítače k vaší televizi a také tři rychlé porty USB 3.0 pro připojení externích periferií moderní generace. Dvoupásmové Wi-Fi rozhraní nejnovějšího standardu 802.11ac poskytuje s kompatibilními routery až trojnásobnou rychlost bezdratového přenosu dat v porovnání se starším standardem 802.11n.
Po nákupu musíte udělat vlastně už jen jediné – do 15 dní se registrovat na www.asus-zaruka.cz, kde taky najdete všechny modely, kterých se to týká.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: