V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Mezi základní návyky lidí s pokročilou úrovní finanční gramotnosti patří investování přebytečných financí do výnosných aktiv. Jak ale s investováním začít a na jaká rizika si dát pozor? Poradíme vám v dnešním článku.
Každá lidská činnost by měla spět k určitému výsledku. Pokud cíl své snahy dokážeme konkretizovat, zvyšujeme šanci, že podnikneme správná rozhodnutí, která k tomuto cíli skutečně povedou.
Totéž platí i pro investice. Na samém začátku byste si proto měli nastavit určitou investiční strategii. Motivace k investování totiž mohou být různé.
Mnoho začátečníků k investování navnadí reklama, která slibuje milionové výnosy, za které si pořídíte drahá auta a luxusní nemovitosti. Podobné reklamy mají bohužel velice často podvodný charakter a lákají na investice, které vedou spíše ke ztrátě prostředků.
Mezi vhodné cíle patří:
Zatímco u spořicích produktů (spořicí účet, termínovaný vklad, stavební spoření) je díky stabilitě českého bankovního systému a pojištění vkladů riziko ztráty financí téměř nulové, v případě investování tomu tak není.
Vždy existuje možnost ztráty prostředků. Současně platí, že čím vyšší výnos očekáváte, tím větší riziko musíte podstoupit. Cílem investora je tedy dosáhnout požadovaného výnosu při co nejnižším riziku – to je však poměrně těžký úkol.
Pro začátečníky je jednou z možností návštěva banky nebo důvěryhodné investiční společnosti. Prostřednictvím ní můžete investovat do tzv. podílových fondů. Jde o odborníkem spravované portfolio aktiv, které má vhodně nastavenou míru rizika a očekávaný výnos. Konzultant vám pomůže vybrat fond, který odpovídá vaší toleranci vůči riziku a očekávanému zhodnocení.
Pokud si chcete investice řídit sami a vyhnout se provizi za správu podílového fondu, můžete na burze obchodovat akcie, komodity či tzv. ETF fondy. Přímé investování prostřednictvím brokera ale vyžaduje vysokou úroveň finanční gramotnosti, riziko ztráty prostředků je bez znalosti oboru obrovské.
V posledních letech jsou v České republice velkým fenoménem dluhopisy. V tomto případě platí, že není dluhopis jako dluhopis. Zatímco „bondy“, které emituje stát nebo velká nadnárodní korporace, lze označit za aktiva spíše méně riziková, u korporátních dluhopisů menších firem může být riziko ztráty investice poměrně značné. Vždy byste si tedy měli ověřit, z jakého důvodu firma dluhopisy emituje a jakou má (nejen z finančního pohledu) historii.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: