Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Mezi základní návyky lidí s pokročilou úrovní finanční gramotnosti patří investování přebytečných financí do výnosných aktiv. Jak ale s investováním začít a na jaká rizika si dát pozor? Poradíme vám v dnešním článku.
Každá lidská činnost by měla spět k určitému výsledku. Pokud cíl své snahy dokážeme konkretizovat, zvyšujeme šanci, že podnikneme správná rozhodnutí, která k tomuto cíli skutečně povedou.
Totéž platí i pro investice. Na samém začátku byste si proto měli nastavit určitou investiční strategii. Motivace k investování totiž mohou být různé.
Mnoho začátečníků k investování navnadí reklama, která slibuje milionové výnosy, za které si pořídíte drahá auta a luxusní nemovitosti. Podobné reklamy mají bohužel velice často podvodný charakter a lákají na investice, které vedou spíše ke ztrátě prostředků.
Mezi vhodné cíle patří:
Zatímco u spořicích produktů (spořicí účet, termínovaný vklad, stavební spoření) je díky stabilitě českého bankovního systému a pojištění vkladů riziko ztráty financí téměř nulové, v případě investování tomu tak není.
Vždy existuje možnost ztráty prostředků. Současně platí, že čím vyšší výnos očekáváte, tím větší riziko musíte podstoupit. Cílem investora je tedy dosáhnout požadovaného výnosu při co nejnižším riziku – to je však poměrně těžký úkol.
Pro začátečníky je jednou z možností návštěva banky nebo důvěryhodné investiční společnosti. Prostřednictvím ní můžete investovat do tzv. podílových fondů. Jde o odborníkem spravované portfolio aktiv, které má vhodně nastavenou míru rizika a očekávaný výnos. Konzultant vám pomůže vybrat fond, který odpovídá vaší toleranci vůči riziku a očekávanému zhodnocení.
Pokud si chcete investice řídit sami a vyhnout se provizi za správu podílového fondu, můžete na burze obchodovat akcie, komodity či tzv. ETF fondy. Přímé investování prostřednictvím brokera ale vyžaduje vysokou úroveň finanční gramotnosti, riziko ztráty prostředků je bez znalosti oboru obrovské.
V posledních letech jsou v České republice velkým fenoménem dluhopisy. V tomto případě platí, že není dluhopis jako dluhopis. Zatímco „bondy“, které emituje stát nebo velká nadnárodní korporace, lze označit za aktiva spíše méně riziková, u korporátních dluhopisů menších firem může být riziko ztráty investice poměrně značné. Vždy byste si tedy měli ověřit, z jakého důvodu firma dluhopisy emituje a jakou má (nejen z finančního pohledu) historii.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: