Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
První den bude věnován výhradně aktuální problematice IPv6. Kromě toho se konference zaměří také třeba na internetovou bezpečnost (vyhledávání a řešení bezpečnostních incidentů, práce týmu CSIRT.CZ) či síťování. Novinkou letošního programu jsou mimo jiné workshopy věnované vývoji aplikací pro telefony iPhone nebo pluginů do prohlížeče Mozilla a informační stánky, kde se budou moci zájemci informovat například na výhody a možnosti zavedení technologie DNSSEC nebo si budou moci nechat poradit v otázkách spojených s doménami jako takovými.
„Důležité události tohoto roku spojené s vyčerpáním IPv4 adresných bloků v registru IANA a u správce Asijsko-pacifického regionu výrazně ovlivnily program tohoto ročníku. Právě proto, že je konec IPv4 a nástup IPv6 jedním z našich velkých témat, naplánovali jsme naši konferenci tak, aby její první den vycházel na mezinárodní den věnovaný propagaci IPv6. Z programu prvního dne IT 11 bych určitě vyzdvihl panelovou diskusi o IPv6 v České republice, jíž se zúčastní zástupci důležitých hráčů na našem trhu. Dále bych chtěl upozornit na zajímavé workshopy, které povedou kolegové z našich Laboratoří. Z programu druhého dne jistě bude stát za pozornost prezentace amerického odborníka Petera Eckersleye nebo zástupce ICANNu, který pohovoří o nových generických doménách nejvyšší úrovně. Zvědavý budu určitě i na to, co nového na workshopu představí naši registrátoři,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.
Druhý den konference nabídne svá témata také český peeringový uzel NIX.CZ. V bloku o sítích bude Martin Slinták ze společnosti CISCO SYSTEMS mluvit o možnostech MPLS v přístupových sítích; vysvětlí také zároveň, jaké jsou výhody tohoto řešení oproti přepínanému Ethernetu. Roman Aprias ze společnosti ALEF NULA představí návštěvníkům technologii OTV – L2 transport mezi datovými centry. Poslední přednáška v tomto bloku bude patřit Zdeněku Rojkovi ze společnosti VYDIS. Ten se zaměří na možnosti rozšiřování kapacity optických vláken pomocí WDM systémů.
Stejně jako v loňském roce bude i letos konference Internet a Technologie 11 streamovaná. Zájemci ji tak budou moci opět sledovat na stránkách www.nic.cz/it11 a současně po oba dva dny i na webu hlavního mediálního partnera serveru Root.cz.
Více informací o konferenci Internet a Technologie 11 včetně programu, přednášejících a registračního formuláře najdou zájemci na internetové adrese www.nic.cz/it11. Mediálními partnery konference jsou letos servery Root.cz (hlavní mediální partner), Lupa.cz, Zdroják.cz, AbcLinuxu.cz, Linuxexpres.cz a Český rozhlas Leonardo.
NIX.CZ z.s.p.o. (zájmové sdružení právnických osob) je společnost sdružující české i zahraniční poskytovatele internetových služeb za účelem vzájemného propojení jejich sítí. Připojení do infrastruktury sdružení je umožněno ze čtyř pražských lokalit. V současné době je sdružení největším neutrálním IXP (Internet Exchange Point) v České republice a řadí se mezi deset největších IXP ve světě. Důsledné plánování, důmyslné technické řešení a technická podpora 24/7/365 zajišťují bezporuchový chod uzlu. Již od roku 2003 sdružení podporuje peering také pomocí protokolu IPv6. Vice o sdružení najdete na internetové adrese www.nix.cz/.
Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a nyní má již 80 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování technologie DNSSEC a služby mojeID, rozvoji systému správy domén a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. CZ.NIC je členem sdružení EURid, spravující evropskou doménu EU, a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO a další). Více informací o sdružení CZ.NIC je na internetové adrese www.nic.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: