Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
První den bude věnován výhradně aktuální problematice IPv6. Kromě toho se konference zaměří také třeba na internetovou bezpečnost (vyhledávání a řešení bezpečnostních incidentů, práce týmu CSIRT.CZ) či síťování. Novinkou letošního programu jsou mimo jiné workshopy věnované vývoji aplikací pro telefony iPhone nebo pluginů do prohlížeče Mozilla a informační stánky, kde se budou moci zájemci informovat například na výhody a možnosti zavedení technologie DNSSEC nebo si budou moci nechat poradit v otázkách spojených s doménami jako takovými.
„Důležité události tohoto roku spojené s vyčerpáním IPv4 adresných bloků v registru IANA a u správce Asijsko-pacifického regionu výrazně ovlivnily program tohoto ročníku. Právě proto, že je konec IPv4 a nástup IPv6 jedním z našich velkých témat, naplánovali jsme naši konferenci tak, aby její první den vycházel na mezinárodní den věnovaný propagaci IPv6. Z programu prvního dne IT 11 bych určitě vyzdvihl panelovou diskusi o IPv6 v České republice, jíž se zúčastní zástupci důležitých hráčů na našem trhu. Dále bych chtěl upozornit na zajímavé workshopy, které povedou kolegové z našich Laboratoří. Z programu druhého dne jistě bude stát za pozornost prezentace amerického odborníka Petera Eckersleye nebo zástupce ICANNu, který pohovoří o nových generických doménách nejvyšší úrovně. Zvědavý budu určitě i na to, co nového na workshopu představí naši registrátoři,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.
Druhý den konference nabídne svá témata také český peeringový uzel NIX.CZ. V bloku o sítích bude Martin Slinták ze společnosti CISCO SYSTEMS mluvit o možnostech MPLS v přístupových sítích; vysvětlí také zároveň, jaké jsou výhody tohoto řešení oproti přepínanému Ethernetu. Roman Aprias ze společnosti ALEF NULA představí návštěvníkům technologii OTV – L2 transport mezi datovými centry. Poslední přednáška v tomto bloku bude patřit Zdeněku Rojkovi ze společnosti VYDIS. Ten se zaměří na možnosti rozšiřování kapacity optických vláken pomocí WDM systémů.
Stejně jako v loňském roce bude i letos konference Internet a Technologie 11 streamovaná. Zájemci ji tak budou moci opět sledovat na stránkách www.nic.cz/it11 a současně po oba dva dny i na webu hlavního mediálního partnera serveru Root.cz.
Více informací o konferenci Internet a Technologie 11 včetně programu, přednášejících a registračního formuláře najdou zájemci na internetové adrese www.nic.cz/it11. Mediálními partnery konference jsou letos servery Root.cz (hlavní mediální partner), Lupa.cz, Zdroják.cz, AbcLinuxu.cz, Linuxexpres.cz a Český rozhlas Leonardo.
NIX.CZ z.s.p.o. (zájmové sdružení právnických osob) je společnost sdružující české i zahraniční poskytovatele internetových služeb za účelem vzájemného propojení jejich sítí. Připojení do infrastruktury sdružení je umožněno ze čtyř pražských lokalit. V současné době je sdružení největším neutrálním IXP (Internet Exchange Point) v České republice a řadí se mezi deset největších IXP ve světě. Důsledné plánování, důmyslné technické řešení a technická podpora 24/7/365 zajišťují bezporuchový chod uzlu. Již od roku 2003 sdružení podporuje peering také pomocí protokolu IPv6. Vice o sdružení najdete na internetové adrese www.nix.cz/.
Zájmové sdružení právnických osob CZ.NIC bylo založeno předními poskytovateli internetových služeb v roce 1998 a nyní má již 80 členů. Hlavní činností sdružení je provozování registru doménových jmen .CZ a 0.2.4.e164.arpa (ENUM), zabezpečování provozu domény nejvyšší úrovně CZ a osvěta v oblasti doménových jmen. V současné době se sdružení intenzivně věnuje rozšiřování technologie DNSSEC a služby mojeID, rozvoji systému správy domén a podpoře nových technologií a projektů prospěšných pro internetovou infrastrukturu v České republice. CZ.NIC je členem sdružení EURid, spravující evropskou doménu EU, a dalších obdobně zaměřených mezinárodních společností (CENTR, ccNSO a další). Více informací o sdružení CZ.NIC je na internetové adrese www.nic.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: