Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru oznámila, že analytické nástroje na Portálu občana a dalších webech na Portálu veřejné správy byly nahrazeny nástrojem Matomo (Wikipedie).
GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Chcete mít jistou, že vaše doména se nestane cílem útočníků a podvržení falešných stránek? Chcete svým uživatelů, poskytnout co nejlepší zabezpečení? Víte, která doména má v oblasti zabezpečení největší úspěch? Podívejte se, čím je známá doména česká a co je DNSSEC.
Internet je skvělá věc, která je natolik rozšířená a žádaná a využívá jí tolik lidí po celém světě a je připojeno tolik PC a dalších zařízení, že i bezpečnost je ohrožena a je pořád potřebné na ní pracovat. Internet je totiž dost častým objektem útoků, které následně zneužívají osobní a další údaje jiných uživatelů za účelem obohacení se či znehodnocení informací a podobně.
Proto bychom měli cítit velikou hrdost na to, že právě naše česká doména patří k těm ve světě, které jsou známé kvalitním zabezpečením a vysokou důvěryhodností. Česká doména patří také mezi první, které začaly používat zabezpečení DNSSEC, a to již od roku 2008.
Správcem české domény je sdružení CZ.NIC, které také intenzivně rozšiřuje zabezpečení DNSSEC.
V první řadě je nutné říct, že DNSSEC je rozšířením DNS. A to především z toho důvodu, že právě DNS slouží jako systém doménových jmen realizovaný pomocí serverů DNS a podporuje výměnu informací. Výměna informací probíhá tak, že vy jako uživatel zadáte do prohlížeče doménové jméno (název internetové adresy) a DNS tento název překládá na řadu číselných kódů, kterým se říká IP adresa. Záležitost, která systému zabere pouhých pár sekund, ale i přes to překlad a hledání informací stačí k tomu, aby byla uživateli podvržena falešná IP adresa.
A právě jako ochrana proti podvržení falešných domén slouží technologie DNSSEC. Tento systém pracuje na principu asymetrické kryptografie, tedy šifrování a dešifrování.
Pokud si chcete zaregistrovat českou doménu, tak to lze přes vybraného registrátora. Seznam vhodných registrátorů najdete pod sdružením CZ.NIC. Při výběru tedy hraje roli také to, jestli daný registrátor poskytuje také DNSSEC.
Třeba registrátor a společnost TELE3 toto zabezpečení poskytuje, a kromě toho i mnoho dalších služeb v oblasti internetu a telekomunikace.
Jedná se o služby jako webhosting, serverhosting a s nimi spojené služby DNS hosting, SEO hosting, FTP hosting, multihosting, umístění a pronájem serveru, monitoring serveru, virtuální servery, zálohování, správa a servis serveru, hlasové služby VoIP a mnoho dalšího.
Co se týká zabezpečení, tak společnost TELE3 v rámci svých služeb používá protokoly jak IPv4, tak IPv6 a k rozmístění serverů používá různé TLD domény kvůli vyšší bezpečnosti. DNS má tedy rozmístěné nejen v ČR, ale také v USA a v Německu, čím vytváří kvalitní rozložení, které ztěžuje případné útoky.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: