Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
awk '{ print $7}' ./inputifile.txt | sort -nr | uniq -c
Bojím se, o čem budou další díly, když triviálnímu triviálnímu součtu nad jedním sloupcem spolklo tolik řádek "úvah".
Kéž by… To úsilí bylo věnováno tomu, aby autor tím krkolomným postupem dosáhl toho, co by měl zadarmo, kdyby tři díly zpátky místo "-ls
" napsal "-printf '%s\n'
".
Na druhou stranu, jak s oblibou říká moje tchýně, vychovávat je nejlépe osobním příkladem a nelze-li jinak, pak alespoň odstrašujícím. Takže, děti, tady názorně vidíte, jak to dopadá, když se místo použití vhodných nástrojů budete snažit parsovat výstup určený pro lidského čtenáře. :-)
A teď už může přijít zlatý hřeb: jak bývá dle mé zkušenosti typické pro Unix a Linux, s vynaložením neúměrného množství úsilí se nám konečně podařilo udělat jednoduchou věc, na kterou specificky existuje příkaz – odfiltrovat sedmý sloupec ze souboru
Tiskni
Sdílej: