Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
awk '{ print $7}' ./inputifile.txt | sort -nr | uniq -c
Bojím se, o čem budou další díly, když triviálnímu triviálnímu součtu nad jedním sloupcem spolklo tolik řádek "úvah".
Kéž by… To úsilí bylo věnováno tomu, aby autor tím krkolomným postupem dosáhl toho, co by měl zadarmo, kdyby tři díly zpátky místo "-ls
" napsal "-printf '%s\n'
".
Na druhou stranu, jak s oblibou říká moje tchýně, vychovávat je nejlépe osobním příkladem a nelze-li jinak, pak alespoň odstrašujícím. Takže, děti, tady názorně vidíte, jak to dopadá, když se místo použití vhodných nástrojů budete snažit parsovat výstup určený pro lidského čtenáře. :-)
A teď už může přijít zlatý hřeb: jak bývá dle mé zkušenosti typické pro Unix a Linux, s vynaložením neúměrného množství úsilí se nám konečně podařilo udělat jednoduchou věc, na kterou specificky existuje příkaz – odfiltrovat sedmý sloupec ze souboru
Tiskni
Sdílej: