Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 22:37
Tento týden se podíváme, co pro nás na příští rok chystá společnost AMD v oblasti desktopu, jaká bude Nvidia Tegra 4 a následný GPGPU/HPC projekt Denver a doplníme si informace o několika zajímavých nových HDD (6,0Gbps Velociraptory, 1TB notebookový disk od Toshiby). Třešničkou na dortu bude, dá se říci neodolatelný, 4×USB 3.0 řadič od firmy Highpoint.
Jak jste možná již zaregistrovali, desktopové procesory rodiny „Bulldozer“ se nám nakonec trošičku zpozdí, podle posledních informací se objeví na trhu v polovině října. S tím souvisí i aktualizovaná, v Číně uniknuvší roadmapa AMD pro desktopy roku 2012.
Socket AM3+ se tak z praktického hlediska nakonec na trhu moc neohřeje, již příští rok na jeho místo nastoupí FM2, potomek stávajícího FM1, do nějž se osazují procesory Fusion rodiny „Llano“. Související nový čipset „Hudson D4 FCH“ přinese ještě více 6,0Gbps SATA portů, celkem osm, dále čtveřici USB 3.0 doprovázenou 10× USB 2.0. Zatímco pro letošek ještě v roadmapě visí grafiky rodiny „Northern Island“, tedy stávající Radeony HD 6000, příští rok nás čeká již dříve podrobněji zmíněná další generace GPU. To hlavní: počet procesorových jader se navýší od „Bulldozerových“ osmi na deset.
V mainstreamovém segmentu dojde k přechodu od FM1 k FM2, nadále maximálně s quad-core CPU. Čipsety v tomto segmentu zůstanou stejné. Low-end segment pak povýší ze stávajících dvou na čtyři procesorová jádra „Bobcat“ a nové BGA provedení FT2. Místo přídavného čipsetu zde navíc bude integrovaný „Yuba“, což zní hodně zajímavě.
Protože se nám pomalu blíží vydání prvních produtků na bázi již třetí generace SoC Nvidia Tegra, je nejvyšší čas si říci pár slov o Tegra 4 a dalších navazujících projektech tohoto kalifornského výrobce.
Tegra 4 alias „Wayne“ se pomalu blíží ke konci první fáze. Nvidia během těchto dnů pomalu dokončuje návrh čipu a přichází tak fáze „tape-out“ označující odeslání podkladů potřebných pro vlastní výrobu do tchajwanské TSMC. Tegra 4 má nést celkem čtyři procesorová jádra ARM, jimž bude dělat na stejném kousku křemíku společnost hned 64 výpočetních jednotek CUDA v GPU části. Vývojáři by měli „fasovat“ první vzorky ještě v tomto roce, konkrétně v prosinci.
Dalším krokem v ještě hlubší implementaci architektury ARM do vlastních produktů Nvidie bude počátkem roku představený projekt Denver, a sice CPU+GPU mířené primárně do výpočetního/HPC segmentu. V rychlosti připomenu, že zde použitá ARM jádra již nebudou jen ryze licencovanou architekturou od ARMu, ale Nvidia sama upraví CPU část tak, aby ještě více vyhovovala GPGPU nasazení výsledného produktu. Denver má nést 8 procesorových 64bitových ARM jader, jimž opět bude dělat společnost baterie CUDA jednotek, zde v počtu 256.
Architektonicky mají GPU části Denveru spadat do generace označené „GeForce 600“. To evokuje architekturu „Kepler“, nicméně to není zcela jisté, po vzoru GeForce řad 300 a 500, které byly jen přeznačenou, resp. upravenou variantou řad 200, resp 400, nelze vyloučit, že Denver bude vycházet ještě z Fermi. Jeho tape-out má ostatně nastat ještě letos, to se Fermi/Kepler chléb teprve bude připravovat na lámání.
Po obou vyšších modelech (450GB a 600GB) nyní Western Digital uvádí na trh i 150 a 300GB disk Velociraptor s dvojnásobnou vyrovnávací pamětí a 6,0Gbps rozhraním SATA. Dosahované rychlosti z hlediska fyzického přenosu dat z ploten sice rychlejší SATA nepotřebují, maximem je 126 MB/s, na druhou stranu ale 32MB cache si může se systémem vyměňovat data prakticky dvakrát tak rychle než dosud. Western Digital samozřejmě na Velociraptory nadále poskytuje pětiletou záruku, pokud vás lákají tyto nižší kapacity, pomalu se po modelech WD1500HLHX a WD3000HLHX poohlížejte (a vyhněte se starším WD1500BLHX/WD3000BLHX).
Pokud nahlédnete do aktuálních ceníků, tak zpravidla spatříte pouze jeden typ přídavných USB 3.0 řadičů, i kdyby prodejce měl onen produkt v nabídce od pěti výrobců. S cenou „pár stovek“ lze našich končinách bez problémů koupit dvouportový USB 3.0 řadič pro slot PCI Express ×1, což může být za jistých okolností již dnes trochu málo (stačí mít jeden disk a třeba USB 3.0 čtečku paměťových karet – v době UHS-I SDHC/SDXC se to již vyplatí – a najednou není kam další USB 3.0 zařízení připojit, pokud se tedy nespokojíte s jeho připojením na pomalý port USB 2.0).
Firma Highpoint přichystala řešení této zapeklité situace vpravdě krásné. Její nový řadič RocketU 1144A si sice uzme PCI Express ×4 slot, ale za to poskytne hned čtyři konektory USB 3.0, každý omezený pouze teoreticky (protokolem, rychlostí vlastního připojeného zařízení, rychlostí PCI Express linky – vyberte si).
Karta nese celkem pět čipů. O rozdělení 4 PCI Express linek na 4×1 se stará čip PLX PEX8609, na každou linku je pak navěšen USB 3.0 řadič ASMedia ASM1042 – ten je sám o sobě dvouportový, ale řadič z každého čipu využívá pouze jeden port. Je sice hezké, že teoreticky tak není připojené zařízení na konektoru nijak omezeno, na druhou stranu, toto by asi mnoho zájemců netrápilo a přibalit druhou záslepku s další čtveřicí USB 3.0 konektorů by celý produkt moc neprodražilo.
Každopádně s cenou 89 dolarů (něco kolem 1 500 Kč) je to celkem zajímavá karta, jejíž cena jen o cca. polovinu převyšuje cenu dvou USB 3.0 → PCIe ×1 řadičů, kde jsou porty sdíleny. Troufnu si tvrdit, že zlaté české ručičky by i s trafopájkou zvládly ty další 4 porty přibastlit .
Konečně si můžeme říci, že doba tříplotnových 1TB disků velikosti „2,5 palce“, avšak výšky 12,5 mm nepasující do 99 % notebooků, je definitivně pryč. Dva měsíce po Samsungově Spinpointu M8 přichází s dvouplotnovým, tedy standardně 9,5 mm vysokým diskem 2,5palcové velikosti i japonská Toshiba. Do vlaku tak zbývá naskočit již „jen“ Seagate a Western Digital, byť Seagate si prakticky můžeme „odfajfkovat“, neboť před časem koupil harddiskovou divizi Samsungu (jen ten nákup ještě neproběhl skrze regulační úřady a další úřední mašinérii).
Toshiba MQ01ABD je diskem prakticky shodných parametrů se Samsungovým modelem. Oba nesou dvě plotny rotující 5 400× za minutu, 8 MB vyrovnávací paměti, hlavičky v průměru vytaví na správné místo za 12 ms atd. Toshiba však udává o trošičku lepší hlučnost, která v klidu/za běhu dosahuje 23/24 dB, zatímco u Samsungu to je 24/26 dB. Toshiba i vydrží o něco drsnější náraz (400/900 G zapnutý/vypnutý oproti 325/750 G u Samsungu), avšak u jejího disku neznáme hodnoty spotřeby.
Kromě 1TB modelu této řady posílá Toshiba na trh i 750, 500, 320 a 250GB verze. 500GB a nižší samozřejmě nesou jen jednu diskovou plotnu, jejich hlučnost tak je pouze 17/19 dB (a i spotřeba bude nižší). Rychlost přenosu z ploten mimochodem dosahuje až 144,2 MB/s
Nenasobky/podiely ine ako 1000 nie su v SI oficialne povolene.Opravdu??
V poslední větě druhého odstavce o AMD přebývá "o" v Bulldozerovoých.
V poslední větě druhého odstavce o Tegře chybí "i" ve Vývojář by měli.
Na začátku třetí věty druhého odstavce o disku od Toshiby jsou přehozené "a" a "k" ve vška.
Při vzýkmuu na Uinvreztiě v Cmabrigdi zijsitli, že k tmou, aby byl čolěvk sochepn peřčíst psnaý txet, nmesuí být znkay ve solevch zapasné ve srpávénm přodaí. Stčaí, kydž josu na sývch msíetch jen pvrní a psolendí psínema. Lisdký mzoek tak je sochepn bez věštích prbloémů čsít i txet, ketrý zdnálviě ndáevá smsyl.
Do vlaku tak zbývá naskočit již „jen“ Seagate a Western DigitalOd 20. července není pravda: WD10JPVT
vim ~/.emacs
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.