Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Každoroční prognóza IBM zahrnuje seznam inovací, které mají potenciál změnit v horizontu příštích pěti let způsob, jakým lidé pracují, žijí a baví se. Studie vychází z tržních a společenských trendů a zároveň se inspiruje nejnovějšími technologiemi vyvíjenými v laboratořích IBM po celém světě.
V příštích pěti letech umožní komunikační zařízení promítat si 3D hologramy svých přátel v reálném čase, píše se v prognóze. Filmy i televize již do trojrozměrného formátu přecházejí a 3D kamery jsou stále vyspělejší a menší, takže podle IBM se časem vejdou i do mobilních telefonů a zcela změní způsob, jímž si bude člověk prohlížet fotografie, internet nebo jímž bude komunikovat se svými přáteli.
Do roku 2015 budou mít baterie - díky vědeckému pokroku a vývoji v oblasti tranzistorů a baterií - desetkrát delší životnost než v současnosti, odhaduje IBM. Namísto těžkých lithium-iontových baterií, které se používají nyní, pracují vědci na bateriích, které pracují na vzduch. Ten v nich reaguje s kovem a eliminuje tak klíčový element, který brání delší výdrži baterií. Některá zařízení, například mobilní telefony, by se mohla podle IBM díky nově vyvíjeným tranzistorům obejít bez baterií úplně a využívat takzvanou sbíranou energii, vzniklou například pohybem přístroje.
V horizontu příštích pěti let budou čidla umístěná v mobilním telefonu, voze či peněžence sbírat data, která vědcům poskytnou detailní obrázek o prostředí každého člověka. Tato data bude možné využít v boji proti globálnímu oteplování, na záchranu ohrožených živočišných druhů anebo na sledování invazivních rostlin nebo zvířat, která ohrožují ekosystémy po celém světě, píše se také ve výhledu.
Za pět let budou vyspělé analytické technologie uživatelům poskytovat na míru šitá doporučení tak, aby se dostali na kýžené místo v co nejrychlejším čase. Přizpůsobivé dopravní systémy se podle IBM budou intuitivně učit modely dopravy a chování lidí, takže budou schopny nabídnout větší bezpečnost a lepší informace o cestování než dnes.
Inovace v oblasti počítačů a datových center umožní využít obrovské objemy energie, kterou počítače uvolňují. Ta bude využívána k vytápění budov v zimě a pohánění klimatizačních jednotek v létě, předpokládá prognóza. Až polovina energie spotřebovávané dnešními datovými středisky je vynaloženo na chlazení. Většina tepla tak přijde vniveč, protože je jednoduše vypuštěna do atmosféry, upozornila IBM. Nové technologie, jako je například inovativní chladící systém přímo na čipu, který vyvinula společnost IBM, však umožňují termální energii efektivně recyklovat a využívat pro topení a ohřev vody v kancelářích nebo domech.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: