Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
IBM přináší ke svému výročí tři filmy, které vás zavedou zpět do minulosti. Prvním z nich je 100 × 100, kde sto lidí představuje úspěchy IBM z roku, kdy se sami narodili. Režisérem snímku byl Joe Pytka. Druhý film rovněž natočila významná osobnost, a to Errol Morris. Jmenuje se They Were There a představuje lidi, kteří stáli za významnými objevy během posledních 100 let – ze všech vynálezů jmenujme čárový kód UPC, obdobu evropského EAN.
Třetí film je stále ještě v přípravě. Nazývá se Wild Ducks a natáčí jej Davis Guggenheim, který už má na svém kontě například známý film An Inconvenient Truth (Nepříjemná pravda) z roku 2006. Ten představí divákovi charakter IBM jako takové – tedy charakter firmy, která vždy pracovala s cílem přinášet světu inovaci a nebát se riskovat.
Je hezké, že nejde jen o nějaké „sebeoslavné“ filmy, ale zajímavé dokumentární snímky, které přinášejí ohlédnutí za posledních 100 let na našem světě očima IBM. A tato stovka let byla na technické vynálezy velmi bohatá!
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: