OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Konzultanti společnosti IBM se budou v příštích třech letech zabývat místními problémy ve městech, které uspějí v programu Smarter Cities Challenge, a pomohou jim hledat efektivnější řešení v oblastech administrativy, zdravotnictví, školství, bezpečnosti, sociálních služeb, dopravy, komunikací, udržitelnosti, správy rozpočtu, energie a technických služeb.
Konzultanti a technologičtí specialisté IBM pomohou obcím analyzovat jejich potřeby, posoudit silné a slabé stránky a poučit se z úspěšných postupů, které se osvědčily jiným městům. Po prostudování role, jež by inteligentní technologie mohly hrát při sjednocení a rozvoji různých aspektů městského života, doporučí IBM městu konkrétní strategie. Ty by měly pomoci zlepšit jak fungování měst, tak zdraví a bezpečnost obyvatel, a přispět k větší prosperitě a atraktivitě pro současné i potenciální obyvatele a firmy. Hodnota každého grantu Smarter Cities Challenge bude přibližně 400 000 dolarů.
Města budou vybírána v soutěži na základě řady kritérií včetně schopnosti jasně definovat dva až čtyři strategické problémy, na jejichž řešení lze potenciálně pracovat. Důležitou roli budou hrát zkušenosti města s inovativním řešením problémů, ochota využívat technologie, vůle představitelů města věnovat projektu pozornost a čas i zájem veřejnosti. Do soutěže se mohou přihlásit města všech velikostí z celého světa včetně České republiky. Největší užitek ze spolupráce budou mít ale patrně města s počtem obyvatel mezi 100 000 a 700 000.
Projekt Smarter Cities Challenge vychází mimo jiné z bohatých zkušeností, které společnost IBM získala díky svému dobrovolnickému programu Corporate Service Corps. V jeho rámci vysílá firma své nejlepší zaměstnance na zahraniční mise, aby pomáhali řešit konkrétní problémy v sociální, environmentální či ekonomické oblasti.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: