Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Začleňovací okno 4.2 je stále otevřeno a pravděpodobně zůstane do 5. července.
Stabilní aktualizace: 4.1.1, 4.0.7, 3.14.46 a 3.10.82 byly vydány 29. června. Updaty 3.14.47 a 3.10.83 jsou nyní v procesu revidování, dočkáme se jich někdy kolem 3. července.
Jinak RCU -je- zneužitím. Každý, kdo tvrdí opak, postrádá respekt a úctu pro tradiční synchronizační mechanismy.
Ve shrnutí z minulého týdne jsme psali, že "vše je teprve na začátku." Od té doby vtáhl Linus do hlavního repozitáře na 8000 neslučovacích sad změn, celkově se tedy začleňovací okno 4.2 blíží 11 000. Nyní můžeme říct, že kola jsou v pohybu.
Zdali bude 4.2 nejrušnějším vývojovým cyklem, jak Linus nedávno předpovídal, se teprve ukáže. Rekord v současné době drží 3.15, která se dočkala v průběhu začleňovacího okna nějakých 12 000 změn. Zdá se, že u 4.2 dochází ke zpomalení, takže je možné, že nepřekoná celkový počet změn 3.15. Není pochyb o tom, že se jedná o rušný vývojový cyklus.
Mezi nejzajímavější změny z minulého týdne patří:
Změny viditelné pro vývojáře zahrnují:
void *__alloc_page_frag(struct page_frag_cache *nc, unsigned int fragsz,
gfp_t gfp_mask);
void __free_page_frag(void *addr);
Pro detaily viz. Documentation/nvdimm/nvdimm.txt
Pokud vše půjde podle klasického scénáře, bude začleňovací okno otevřeno do 5. července. Finální shrnutí o začleněných součástech tohoto vývojového cyklu vyjde příští týden.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: