abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 36
    12.5. 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    12.5. 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.5. 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (0%)
     (3%)
    Celkem 604 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Jaderné noviny – 10. 5. 2018: Nové API pro připojování souborových systémů

    27. 5. 2018 | David Kolibáč | Jaderné noviny | 2190×

    Stav vydání jádra. Citáty týdne: James Bottomley, Sasha Levin a Paul McKenney. Nové API pro připojování souborových systémů.

    Stav vydání jádra

    Kernel release status. Jonathan Corbet. 9. května 2018

    Současné vývojové jádro je 4.17-rc4, vydané 6. května. Linus řekl: „Dvě třetiny patche 4.17-rc4 jsou ovladače, což docela sedí. Média, sítě, rdma, vstupní zařízení, nvme, usb. Jinými slovy: od každého trošku.“ Kódové jméno bylo poprvé od 4.10 změněno, a to na „Merciless Moray“.

    Stabilní aktualizace: 4.16.8, 4.14.404.9.99 byly vydány 9. května.

    Citáty týdne

    Quotes of the week. Jonathan Corbet. 9. května 2018

    Kdybychom dokázali naskriptovat vkus, už dávno bychom Linuse nahradili něčím mnohem méně nevrlým.

    James Bottomley

    Co kdyby Linus vůbec nevydával tečkové verze? Mohli bychom častěji otevírat začleňovací okno a protože by se lidé nemohli upínat k žádnému konkrétnímu vydání, ani by nespěchali se zařazením oprav do pozdějších -rc cyklů.

    Odstranili bychom podnět k zařazování špatně otestovaných patchů. Správci by stále mohli commitovat, co by se jim hodilo, ale nebyl by důvod, aby commitovali kód, kterému moc nevěří, jenom aby se stihlo nahodilé vydání, které stejně nikdo nebude používat.

    Sasha Levin

    Mno, řeknu to asi takhle…

    Tohle je tvůj malý, hezký, elegantní algoritmus.

    Tohle je tvůj malý, hezký, elegantní algoritmus vybavený, aby přežil v jádře Linux.

    Nějaké otázky? ;-)

    Paul McKenney

    Nové API pro připojování souborových systémů

    A new API for mounting filesystems. Jake Edge. 4. května 2018

    Systémové volání mount() trpí řadou nedostatků, kvůli nimž někteří začali zvažovat jiné API. Jedním z nich byl na loňském Summitu o úložištích, souborových systémech a správě paměti Miklós Szeredi, který na sezení diskutoval své myšlenky, jak by mohlo vypadat nové API pro připojování souborových systémů. David Howells od té doby se Szeredim a správcem VFS Alem Virem na tomto API pracovali, a to na letošním summitu prezentoval.

    Začal vyjmenováním některých nevýhod stávajícího API pro připojování. Jedna z nich spočívá v tom, že volání mount() sice můžete předat datovou stránku, ale jen jednu. Je-li potřeba příliš mnoho voleb nebo jsou-li parametry příslušející volbám příliš dlouhé, na stránku se nevejdou. Chybové hlášky a informace o tom, co se pokazilo, by se daly vylepšit. Některé souborové systémy obsahují chybu takovou, že neplatná volba vede k selhání volání mount(), ale zanechá superblok v nekonzistentním stavu, protože předcházející volby aplikovány budou. Z publika se ozvalo několik hlasů, že tato chyba byla průběžně opravena v ext4 i XFS, leč mohou zbývat jiné souborové systémy, které tímto chováním stále trpí.

    Další problémy se týkají předávání parametrů v jádře pomocí datové stránky, pokračoval Howells. Například jmenný prostor nejde převést na řetězec, což by bylo potřeba při předávání volby jmenného prostoru. Aktuálně se jmenné prostory dědí od rodičovského souborového systému, ale při automatickém připojení by se jmenné prostory připojení a sítě měly dědit od procesu, který připojení vyvolal.

    Na úrovni jádra první krok připojování spočívá ve vytvoření kontextu souborového systému, který je reprezentován pomocí struct fs_context. Jde o interní strukturu jádra, kterou uživatelé uvnitř jádra mohou inicializovat a přímo používat, ale pro účely volání z uživatelského prostoru ji vytvářejí ovladače souborových systémů. Tato struktura obsahuje různá pole zahrnující operace parsovacích a validačních voleb, typ souborového systému, informace o jmenném prostoru a zabezpečení atd. Více informací je k mání v commitu v Howellsově gitovém repozitáři věnovaném této práci.

    Viro navrhl, že by mohlo být užitečné uvažovat o ovladačích souborových systémů jako o externích serverech. Ve skutečnosti mohou (ale nemusejí) být v jádře, ale připojování je vlastně vytvoření žádosti o připojení k příslušnému serveru. Volající z uživatelského prostoru by voláním fsopen() získal deskriptor souboru, pak by získal volby zápisu a informace o konfiguraci dotyčného deskriptoru souboru, následované příkazem k „vytvoření“, který by vygeneroval superblok a kořenový adresář. Howells už má funkční kód, který zhruba odpovídá tomuto:

    fd = fsopen("nfs", 0);
    write(fd, "d server:/dir");
    write(fd, "o tcp");
    write(fd, "o intr");
    write(fd, "x create");

    Tím by se vytvořil kontext souborového systému NFS na „serveru“ se dvěma volbami (TCP transport a přerušitelná operace). Poslední zápis je to, co ve skutečnosti kontext vytvoří. Tento kontext se dá použít k připojení souborového systému voláním podobným tomuto:

    fsmount(fd, "/mntpnt", flags);

    Příznaky fsmount() by řídily volby, např. nodevnoexec, a propagační atributy jako „soukromý“ (private) nebo „podřízený“ (slave). Volby fsopen() by mohly zahrnovat záležitosti jako překladové tabulky UID/GID síťových souborových systémů typu NFS, odbourala by se tím potřeba něčeho jako shiftfs.

    Vedle toho by přibylo nové systémové volání (fspick()), které by provádělo opětovné nastavení superbloku při opakovaném připojení, vázaném připojování atd. To je aspoň Howellsova představa – Viro pro stejnou věc navrhl několik nových volání jako mount_new(), mount_clone()mount_move().

    Howells byl dotázán, co by se stalo se stávajícím API pro připojování. Zůstalo by k dispozici, ale nejspíš by časem přešlo na implementaci postavenou na novém API. Jeví se nepravděpodobné, že by kdy bylo zcela odstraněno. Zatím Howells přidal práci s kontextem většině interních souborových systémů (např. procfs, sysfs a kernfs), jakožto i NFS a AFS. Upozornil ale, že tato sorta patchů se vždycky bude potýkat s bikesheddingem.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.