Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Ve článku níže
The problem is an incompetent userspace programmer that tried to use small files and file system calls when they should have used a database.
Díky Tede. Celý thread stojí za přečtení.
ale naprosto to zabíjí neefektivita zápisu a vyhledávání.To nelze obecně tvrdit.
Text je strašně primitivní datová struktura.Což zní jako velmi dobrý důvod, proč ji v mnoha případech používat.
Což zní jako velmi dobrý důvod, proč ji v mnoha případech používat.Tím "primitivní" jsem tady nemyslel, že je jednoduchá (to je vždycky jenom dobře), myslel jsem tím, že je málo pokročilá. Já jsem taky rád, když se dá jeden nástroj (textový editor) používat na hodně věcí, ale to kvůli tomu máme zapomenout na efektivní datové struktury? Už i MS se snaží vytvořit filesystém postavený na něčem pokročilejším, než jsou souvislé kusy dat (soubory v dnešním slova smyslu): WinFS (zatím ale všechny tyhle jeho projekty "strukturovaných úložišť" byly nakonec zrušeny, včetně WinFS). Myslím, že dřív nebo později se nějaké standardní strukturované úložiště jako součást systému prosadí. No, asi spíš později.
Tiskni
Sdílej: