Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
pokud máme počáteční tajný stav zdroje X a útočníkem podstrčená data Y
přimíchání nemůže nikdy odstranit neznámost obsahu zdroje, může ji jedině přidat.
Ibaze ten zdroj je pre procesor znamy. A ked bude Intel velmi zakerny, tak moze kludne RDSEED implementovat tak, ze bude vracat presne rovnake cisla ako iny zdroj entropie (napr. bude pocitat s nejakym vzorom pristupu do pamate). Pri XORe nam taky nahodny generator bude vracat napr. same nuly alebo co chceme.
V zaujme bezpecnosti to mozeme obmedzit tak, ze bude nejaky seed MAC adresa sietovky (napriklad) - ta sa da vzdialene zistit a hned mozeme generovat rovnake nahodne cisla ako ten pocitac.
Naproti tomu ma nenapada rozumny sposob, ako by procesor mohol ovplyvnit nahodnost jemu znamych pseudonahodnych cisel bez svojej instrukcie - mohol by sice nieco "zle spocitat", ale to je velmi napadne.
if (!arch_get_random_long(&v)) break; hash.l[i] ^= v;(což se nejspíš přeloží jako RDRAND a pak hned XOR s něčím), tak není potřeba přílišná invence, aby procesor zjistil, co se asi stane…
(napr. odlíšiť tú časť, ktorá kontroluje, či generované náhodné údaje nie sú nejako upravované)To mi přijde jako mnohem složitější (udělat to tak, aby na to brzo někdo nepřišel).
Pověsit škodlivý kód na instrukci, kterou uživatel vůbec nemusí použít, by moc rozumné nebylo.Zajímavé. Přitom se šíří spousta škodlivého software přes e-maily, které uživatel vůbec nemusí otevřít, webové stránky, které uživatel vůbec nemusí navštívit…
Tiskni
Sdílej: