Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Začleňovací okno 4.13 bylo otevřeno, a to do 15. července, kdy vyšel kandidát na vydání 4.13-rc1.
Stabilní aktualizace: 4.12.1, 4.11.10 a 4.9.37 byly vydány 12 června.
Dostalo se to tak daleko, že když jsem se minulý týden jen tak procházel po Faru v Portugalsku, zastavovali mě na ulici náhodní němečtí turisté a ptali se mě, zda je net-next otevřený, nebo ne.
Vzhledem k tomu, kolik je kolem Linusů, bych se klidně mohl jmenovat Linux.
V době psaní toto článku bylo do hlavního repozitáře pro vydání jádra 4.13 začleněno něco přes 7600 neslučovacích sad změn – navíc nic nenasvědčovalo tomu, že by měl příliv patchů výrazně zpomalit. Jistě půjde o další rušný vývojový cyklus, ale jak se poslední dobou stávalo, většina změn se týká vnitřního úklidu a většina uživatelů změny přímo nepocítí. I tak se do dalšího vydání dostala spousta zajímavých funkcí.
Mezi ty patrné uživatelům patří:
Změny viditelné jaderným vývojářům:
Podle obvyklého rozvrhu mělo dojít k uzavření začleňovacího okna 4.13 16. července, vydání konečné verze 4.13 by mělo připadnout na první polovinu září. Jinými slovy, vývojáři, kteří mají v plánu zúčastnit se Linux Plumber Conference nebo North America Open Source Summit, by se měli připravit na to, že začleňovací okno bude pravděpodobně otevřeno během těchto akcí.
Příště se budeme věnovat zbytku začleňovacího okna 4.13.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Dostalo se to tak daleko, že když jsem se minulý týden jen tak procházel po Faru v Portugalsku, zastavovali mě na ulici náhodní němečtí turisté a ptali se mě, zda je net-next otevřený, nebo ne.
Nová konfigurační volba CONFIG_REFCOUNT_FULL se dá použít k výběru verze implementace počítání referencí refcount_t, která zahazuje testy přetečení za účelem získání výkonu navíc. Tato možnost je ve výchozím nastavení povolena.
To je trochu matoucí. Tato volba ve skutečnosti znamená pravý opak: zapíná plnohodnotnou implementaci refcount_t
, která provádí testy navíc, a to za cenu ztráty výkonu. A defaultně je vypnutá, takže se refcount_t
se svými helpery chová jako atomic_t
(a výkon je stejný jako dřív). Ke zmatení došlo pravděpodobně tím, že předtím v jádře dočasně byla nekonfigurovatelná implementace refcount_t
, která se vždy chovala jako při CONFIG_REFCOUNT_FULL=y
(a byla tudíž pro některé subsystémy nepřijatelná).