Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Současné vývojové jádro je 4.10-rc8, vydané 12. února. Linus se rozhodl před finálním vydáním 4.10 počkat ještě jeden týden. „Rozhodl jsem se, že není žádný naléhavý důvod, abych tak učinil (jiný než dostat se zpět na klasický režim sedmi kandidátů na vydání, což by bylo hezké) a vzhledem k plánovanému cestování jsem se rozhodl, že ještě nebylo třeba otevřít začleňovací okno. Už jsem začleňovací okno na cestách dělal, ale radši se tomu vyhnu.“
Stabilní aktualizace: 4.9.9 a 4.4.48 byly vydány 9. února a 15. února je následovala vydání 4.9.10 a 4.4.49.
Problém s obcházením jádra není jen v tom, že se tím obchází dobře napsaný a otestovaný kód, ale že se tím také obchází celý ten proces.
Začleňovací okno 4.10 přidalo možnost připojit k řídící skupině program BPF. Tento program pak mohl filtrovat síťové pakety všech procesů z příslušné skupiny. V lednu byly vyjádřeny obavy ohledně několika aspektů API této funkce. S blížícím se vydáním 4.10 to vypadá, že se na poslední chvíli podařilo dosáhnout řešení alespoň jedné z vyjádřených obav.
Jedna z nejvážnějších obav, které se v lednu objevily, se týkala vzájemné interakce filtrujících programů na různých úrovních hierarchie řídících skupin. Vezměme si jednoduchou hierarchii (jako na obrázku): skupina A je na nejvyšší úrovni, skupiny B a C jsou obsaženy v ní. Co se stane s procesem ze skupiny B, pokud jsou filtrovací programy použity na úrovních A i B? V původní implementaci by byl spuštěn pouze program na nižší úrovni (B). V důsledky by kterýkoli proces schopný připojit program k B byl schopen přepsat jakákoli omezení zavedená výše v hierarchii skupin. Za určitých okolností může jít o žádoucí efekt, leč v jiných může jít o bezpečnostní hrozbu.
Jedná se o důležitý detail, který je třeba vyřešit správně hned na samém počátku. Pokud budou programy spoléhat na chování popsané výše, v budoucnu může být nemožné ho změnit bez rozbití běžících systémů. Takže vývojáři strávili nějaký čas dohadováním se o tom, zda se jedná o problematické chování, či nikoli a nakolik naléhavě je třeba ho změnit. Potom se diskuze na chvíli utišila a vypadalo to, že dojde k vydání 4.10 s popsaným chováním. To by se možná také stalo, kdyby k vydání verze 4.10 došlo 12. února, jak mnozí očekávali.
Několik dnů předtím Alexej Starovoitov zveřejnil patch zaměřený na řešení námitek k chování BPF pro vydání 4.10. Modifikuje systémové volání bpf(), které se používá k připojování filtrovacího programu k řídící skupině, přidáním nového příznaku nazvaného BPF_F_ALLOW_OVERRIDE. Pokud je příznak přítomen v okamžiku instalace filtrovacího programu, bude proces z nižší řídící skupiny schopen přepsat tento program připojením nového programu na nižší úrovni. Takže pokud je filtrovací program připojen ke skupině A (z příkladu výše) s tímto příznakem, bude možné příslušný program ve skupinách B a C přepsat tím, že se k nim připojí nové filtrovací programy. Pokud příznak chybí, nebude možné připojit programy k nižším skupinám.
V reakci na původní patch navrhl Andy Lutomirski, jenž vznesl nejvíce námitek k původnímu rozhraní, jednu změnu: pokud filtrovací program instalovaný ve skupině A nastaví příznak BPF_F_ALLOW_OVERRIDE, měly by libovolné programy instalované níže v hierarchii tento příznak obsahovat také. Tímto omezením se vyhneme případnému zmatení, bude-li v budoucnu přidána možnost používat programy BPF na více úrovních (tak, že poběží filtry na všech úrovních a nikoli pouze na té nejnižší). Starovoitov souhlasil a vzápětí zveřejnil novou verzi s tímto omezením.
Nyní se zdá, že všichni zúčastnění jsou s patchem spokojeni a panuje všeobecná shoda, že by měl být začleněn před vydáním verze 4.10. K tomu v době psaní tohoto článku ještě nedošlo, ale v cestě nestála žádná zásadní překážka, která by tomu měla zabránit. Takže se zdá, že tento příběh, obsahující poměrně vášnivou diskuzi, dospěl k celkem šťastnému konci.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: