Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Kernel 4.5 byl vydán 13. března, ačkoliv Linus byl na vážkách: „Trochu později v neděli, než je obvyklé, protože jsem se prostě nemohl rozhodnout, jestli udělat další rc8, nebo ne, a jen jsem o tom kecal. Nakonec jsem se samozřejmě rozhodl ji nevydat, ale mohlo to dopadnout tak i tak.“
Začleňovací okno 4.6 je otevřeno, viz samostatný článek níže.
Stabilní aktualizace: 4.4.5, 3.14.64 a 3.10.100 byly vydány 9. března. Verze 4.4.6, 3.14.65 a 3.10.101 následovaly 16. března.
Stojí za zmínku, že 2.6.32.71 byla vydána 12. března. Tato verze byla udržovaná od svého vydání v prosinci 2009, ale Willy Tarreay naznačil, že se jedná o poslední vydání. „Teoreticky není žádný důvod k nasazení této verze, ledaže jste stále ve fázi ověřování nového kernelu. Jádro 3.2 je vynikajícím upgradem, který má před sebou ještě nejméně dva roky života.“
Teď, když mám na své straně 360kg gorilu, můžu trvat na svém, zásady jsou zásady!
Prosím, berte na vědomí, že v linuxovém jádru nikdo nikdy „neviní“ ostatní lidi za chyby. Chyby jsou v lidské přirozenosti a dějí se pořád, pokud je někdo nezaviní svou nepozorností. V typickém případě nemůžete společensky znemožnit dobrého vývojáře kernelu hlášením a opravením chyby, kterou má na svědomí. Klasickou reakcí, které se vám dostane, bude „paráda, o jednu chybu méně!“ Takže o negativních dopadech chyb můžete být společensky naprosto upřímní a „neslušní“.
-rovněž Ingo Molnar
Na ten hloupý nápad, že lidé budou používat Powertop, jsme vyplácali neskutečné množství energie. Jen několik lidí na světě využívá Powertop, spousta lidí používá Linux.
To, že „tato funkce se používá v reálném životě“ je dostatečně velký náznak, že standardní kernel možná postrádá něco důležitého. Lidé, kteří proti takovým věcem něco namítají, představovali v minulosti docela velký problém. Trvalo to *roky*, než jsme se přenesli přes tu věc s Androidem. Musíme začleňovat věci, které lidé používají a na kterých závisí, protože jejich *nezačleňování* má na svědomí větší a větší rozdíly mezi jednotlivými kernely, takže je mnohem těžší je začlenit v budoucnu.
Na Kernel Summitu v roce 2015 se mluvilo o tom, že v současné době neexistuje komerční zařízení s Androidem, které by běželo na vanilkovém jádře. Na nedávné akci Linaro Connect však John Stultz představil tablet Nexus 7, který běžel, jen s několika patchi, na vanilkovém jádře. Dokonce fungovala grafická akcelerace, a to díky ovladači freedreno. „Je to skvělé, protože nyní máme možnost testovat téměř vanilkové jádro na komerčním zařízení. Můžeme zajistit, že upstream nepřinese žádné regrese (nedávno se podařilo zjistit dvě chyby v ABI, které postihovaly zařízení s Androidem), a máme možnost se ujistit, že jakmile pustíme nějakou funkcionalitu Androidu do upstreamu, bude možné jakékoliv změny rozhraní požadované správci řádně otestovat, abychom věděli, že to, co je v upstreamu, je také skutečně funkční.“
V době psaní tohoto článku pozvolna začalo začleňovací okno 4.6 – začleněno bylo pouze 0x3ff (1023) neslučovacích sad změn. Linus pokračuje pomalu, protože změny, které byly začleněny, se soustředí na náročný nízkoúrovňový kód jako například mechanismus systémových volání na x86, CPU hotplugging, nebo kód starající se o čísla s plovoucí desetinnou čárkou. Dává tedy smysl nechat chyby v této oblasti se projevit, než bude vše méně přehledné.
I tak již došlo k začlenění některých zajímavých záležitostí:
Změny viditelné jaderným vývojářům:
Toto začleňovací okno nejspíš zůstane otevřeno do 27. března. Předpokládané datum vydání verze 4.6 připadá na 15. května.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
kopie vyhodí chybu kontroly strojeJestli tohle má být „a copy throws machine check exception", tak bych to opsal „při kopírování dojde k hardwarové výjimce“.
the copy causes a machine-check error
Ale jo, kontrola stroje nevypadá zrovna ideálně IMHO.
vanilkové jádro
probůh, co je zas to za debilní „překlad“?