OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Současný vývojový kernel je 4.9-rc1, vydaný 15. října, tedy o den dříve, než někteří očekávali. „Moje oblíbená ‚maličkost pod kapotou‘ jsou virtuálně mapované alokace jaderných zásobníků od Andyho Lutomirského. Díky nim je jednodušší najít a napravit přetečení zásobníku, vyčistil se nějaký kód a byla přidána cache pro mapování jaderných zásobníků, aby se obešel negativní dopad na výkon.“ O virtuálně mapovaných zásobnících jádra jsme psali v červnu.
Stabilní aktualizace: 4.8.2, 4.7.8 a 4.4.25 byly vydány 16. října. Relativně malé aktualizace 4.8.3, 4.7.9 a 4.4.26 byly v době psaní tohoto článku v procesu revidování, vydány byly 20. října.
Žádosti o začlenění by neměly být jako Kinder vajíčka nebo jako Vánoce. Žádná překvapení prosím.
< XFS has gained super CoW powers! > ---------------------------------- \ ^__^ \ (oo)\_______ (__)\ )\/\ ||----w | || ||
-Linus Torvalds a jeho překvapení v commitu začleňujícím kód XFS
Do chvíle, kdy Linus vydal 4.9-rc1 a zavřel začleňovací okno pro vývojový cyklus 4.9, si cestu do hlavního repozitáře našlo 14 308 neslučovacích sad změn. Tento vývojový cyklus podle očekávání překonal dosavadní rekord v rušnosti a v době psaní tohoto článku ještě nebyl zdaleka u konce. Celkem 820 sad změn bylo začleněno od předchozího shrnutí. Některé zajímavé věci ze závěru cyklu:
ld -r
. Tenký archiv obsahuje informace o symbolech, ale jednoduše se odkazuje na objektové soubory komponent, místo aby vytvářel kopie. Stěžejním cílem je zajistit, aby sestavení pro PowerPC šlo získat snáze. Pro více informací viz tento commit.Většina práce na funkcionalitě je hotová, zbývá stabilizace nového kódu pro finální vydání 4.9. To můžeme čekat, pokud vše půjde podle plánu, buď 4., nebo 11. prosince.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Došlo k začlenění řady vylepšení EXPORT_SYMBOL(). Nově je možné vkládat exportní direktivy do kódu v jazyce symbolických adres, došlo také ke zlepšení manipulace s exportovanými symboly v objektech (knihovnách). Jedním z bezprostředních praktických důsledků je ten, že nyní je možné vložit všechny direktivy EXPORT_SYMBOL() přímo vedle definice právě exportovaného symbolu. Aktuálně se ještě negenerují kontrolní součty (pro použití s CONFIG_MODVERSIONS) symbolů v jazyce symbolických adres, tohle bude nutné v budoucnu opravit.Jo už s tím i tady byly problémy.
v jazyce symbolických adres
(zamáčkne slzu) Ach ta nostalgie… dýchl na mne duch skript z 80. let. :-)