Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Současný vývojový kernel je 4.9-rc1, vydaný 15. října, tedy o den dříve, než někteří očekávali. „Moje oblíbená ‚maličkost pod kapotou‘ jsou virtuálně mapované alokace jaderných zásobníků od Andyho Lutomirského. Díky nim je jednodušší najít a napravit přetečení zásobníku, vyčistil se nějaký kód a byla přidána cache pro mapování jaderných zásobníků, aby se obešel negativní dopad na výkon.“ O virtuálně mapovaných zásobnících jádra jsme psali v červnu.
Stabilní aktualizace: 4.8.2, 4.7.8 a 4.4.25 byly vydány 16. října. Relativně malé aktualizace 4.8.3, 4.7.9 a 4.4.26 byly v době psaní tohoto článku v procesu revidování, vydány byly 20. října.
Žádosti o začlenění by neměly být jako Kinder vajíčka nebo jako Vánoce. Žádná překvapení prosím.
< XFS has gained super CoW powers! > ---------------------------------- \ ^__^ \ (oo)\_______ (__)\ )\/\ ||----w | || ||
-Linus Torvalds a jeho překvapení v commitu začleňujícím kód XFS
Do chvíle, kdy Linus vydal 4.9-rc1 a zavřel začleňovací okno pro vývojový cyklus 4.9, si cestu do hlavního repozitáře našlo 14 308 neslučovacích sad změn. Tento vývojový cyklus podle očekávání překonal dosavadní rekord v rušnosti a v době psaní tohoto článku ještě nebyl zdaleka u konce. Celkem 820 sad změn bylo začleněno od předchozího shrnutí. Některé zajímavé věci ze závěru cyklu:
ld -r
. Tenký archiv obsahuje informace o symbolech, ale jednoduše se odkazuje na objektové soubory komponent, místo aby vytvářel kopie. Stěžejním cílem je zajistit, aby sestavení pro PowerPC šlo získat snáze. Pro více informací viz tento commit.Většina práce na funkcionalitě je hotová, zbývá stabilizace nového kódu pro finální vydání 4.9. To můžeme čekat, pokud vše půjde podle plánu, buď 4., nebo 11. prosince.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Došlo k začlenění řady vylepšení EXPORT_SYMBOL(). Nově je možné vkládat exportní direktivy do kódu v jazyce symbolických adres, došlo také ke zlepšení manipulace s exportovanými symboly v objektech (knihovnách). Jedním z bezprostředních praktických důsledků je ten, že nyní je možné vložit všechny direktivy EXPORT_SYMBOL() přímo vedle definice právě exportovaného symbolu. Aktuálně se ještě negenerují kontrolní součty (pro použití s CONFIG_MODVERSIONS) symbolů v jazyce symbolických adres, tohle bude nutné v budoucnu opravit.Jo už s tím i tady byly problémy.
v jazyce symbolických adres
(zamáčkne slzu) Ach ta nostalgie… dýchl na mne duch skript z 80. let. :-)