Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Současný vývojový kernel je 4.9-rc1, vydaný 15. října, tedy o den dříve, než někteří očekávali. „Moje oblíbená ‚maličkost pod kapotou‘ jsou virtuálně mapované alokace jaderných zásobníků od Andyho Lutomirského. Díky nim je jednodušší najít a napravit přetečení zásobníku, vyčistil se nějaký kód a byla přidána cache pro mapování jaderných zásobníků, aby se obešel negativní dopad na výkon.“ O virtuálně mapovaných zásobnících jádra jsme psali v červnu.
Stabilní aktualizace: 4.8.2, 4.7.8 a 4.4.25 byly vydány 16. října. Relativně malé aktualizace 4.8.3, 4.7.9 a 4.4.26 byly v době psaní tohoto článku v procesu revidování, vydány byly 20. října.
Žádosti o začlenění by neměly být jako Kinder vajíčka nebo jako Vánoce. Žádná překvapení prosím.
< XFS has gained super CoW powers! > ---------------------------------- \ ^__^ \ (oo)\_______ (__)\ )\/\ ||----w | || ||
-Linus Torvalds a jeho překvapení v commitu začleňujícím kód XFS
Do chvíle, kdy Linus vydal 4.9-rc1 a zavřel začleňovací okno pro vývojový cyklus 4.9, si cestu do hlavního repozitáře našlo 14 308 neslučovacích sad změn. Tento vývojový cyklus podle očekávání překonal dosavadní rekord v rušnosti a v době psaní tohoto článku ještě nebyl zdaleka u konce. Celkem 820 sad změn bylo začleněno od předchozího shrnutí. Některé zajímavé věci ze závěru cyklu:
ld -r
. Tenký archiv obsahuje informace o symbolech, ale jednoduše se odkazuje na objektové soubory komponent, místo aby vytvářel kopie. Stěžejním cílem je zajistit, aby sestavení pro PowerPC šlo získat snáze. Pro více informací viz tento commit.Většina práce na funkcionalitě je hotová, zbývá stabilizace nového kódu pro finální vydání 4.9. To můžeme čekat, pokud vše půjde podle plánu, buď 4., nebo 11. prosince.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Došlo k začlenění řady vylepšení EXPORT_SYMBOL(). Nově je možné vkládat exportní direktivy do kódu v jazyce symbolických adres, došlo také ke zlepšení manipulace s exportovanými symboly v objektech (knihovnách). Jedním z bezprostředních praktických důsledků je ten, že nyní je možné vložit všechny direktivy EXPORT_SYMBOL() přímo vedle definice právě exportovaného symbolu. Aktuálně se ještě negenerují kontrolní součty (pro použití s CONFIG_MODVERSIONS) symbolů v jazyce symbolických adres, tohle bude nutné v budoucnu opravit.Jo už s tím i tady byly problémy.
v jazyce symbolických adres
(zamáčkne slzu) Ach ta nostalgie… dýchl na mne duch skript z 80. let. :-)