Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.
Současné vývojové jádro je 4.15-rc4, vydané 17. prosince. Linus řekl: „Rád bych řekl, že doufám, že se věci začnou uklidňovat, ale už vím, že tady toho mám víc. To mě, spolu se svátky, utvrzuje v podezření, že půjde o jeden z těch cyklů, kdy ‚uděláme rc8‘, ale uvidíme.“
Stojí za zmínku, že po vydání -rc4 byly začleněny významné přípravné práce na izolaci tabulek stránek v jádře, více informací najdete v tomto článku. Všimněte si také, že funkcionalita lockdep uvolňování do kříže (crossrelease) byla už zase vypnuta – a tentokrát zcela odstraněna z jádra – kvůli stížnostem na falešně pozitivní výsledky.
Stabilní aktualizace: 4.14.6, 4.9.69 byly vydány 14. prosince, dále 4.14.7, 4.9.70, 4.4.106 a 3.18.88 vyšly 18. prosince a konečně 4.14.8, 4.9.71, 4.4.107 a 3.18.89 vyšly 20. prosince.
A 2017 retrospective. Jonathan Corbet. 20. prosince 2017
Toto vydání Jaderných novin je za rok 2017 poslední. Je tu část roku, kdy má člověk pohnutky ohlédnout se za dvanácti uběhlými měsíci a přemítat, co se za tu dobu událo. V případě Jaderných novin je to také příležitost pousmát se nad prognózami [Linux Weekly News] z ledna. Přečtěte si výsledky…
Editor LWN, Jonathan Corbet, zahájil rok předpovědí, že modely skupinové správy budou v průběhu roky přijaty vícero projekty. Tato predikce byla částečně motivována diskuzí v Debianu, která se zabývala myšlenkou eliminování osamělých správců. Zdá se, že Debian tuto myšlenku opustil, zatímco Fedora zaznamenala silný odpor správců, která jsou proti tomu, aby na „jejich“ balíčky sahal někdo další. Skupinové správcovství se možná sem tam někde rozšířilo, ale ještě se mu nepodařilo ovládnout svět svobodného softwaru.
Předpověď, že se jádra od dodavatelů zařízení s Androidem přiblíží upstreamu, nebyla úplně vedle. Google vynaložil jisté úsilí, aby přiměl dodavatele distribuovat ne až tak zastaralá jádra, a snaha přimět tyto dodavatele, aby více spolupracovali s upstreamem, začíná nést první plody. Bude to však dlouhý a pomalý proces.
Není snazší způsob, jak přijít s nějakou předpovědí, než navrhnout, že se bezpečnostní problémy ještě zhorší. Vskutku jsme se potýkali se zranitelnostmi na všech úrovních. Dalo by se polemizovat o tom, že předpověď minula rostoucí počet zranitelností na úrovní, kterou většina z nás považuje za „hardware“. Problémy s Intel Management Engine patří zřejmě k nejkritičtějším zranitelnostem tohoto druhu za rok 2017, ale nejsou jediné. Jsou zde jasné náznaky, že se další problémy tohoto druhu objeví v blízké budoucnosti. To, co považujeme za „hardware“, se stále více skládá ze softwaru, a to se všemi problémy, které postihují software na vyšších úrovních.
Související předpověď se týkala toho, že se pozice bezpečnosti ve svobodném softwaru během roku zlepší. To se opravdu stalo: zaznamenali jsme nárůst ve vývoji tvrdících technologií, použití fuzzerů ke hledání zranitelností a podobně. Čeká nás ještě dlouhá cesta, ale jdeme správným směrem.
Pokud jde o přeskakování distribucí v řetězci distribuce softwaru, editor LWN zaznamenal zjevný nárůst počtu aplikací, které lze instalovat pouze prostřednictvím správců balíčků pro konkrétní jazyk nebo nějakého kontejnerového systému. Zdá se, že technologie jako Snap nebo Flatpak jdou kupředu a také že některé distribuce pracují na tom, aby se distribuce softwaru vzdaly. Role distribucí přesto zůstává silná pro většinu uživatelů linuxového desktopu a serverů, a to se jen tak brzy nezmění.
A ano, jak jsme předvídali, už jsme toho o kontejnerech slyšeli tolik, že jich máme po krk, ale ještě zdaleka nejsme u konce.
Kromě toho dosud nevyšlo očekávané rozhodnutí v soudním sporu o porušování GPL firmou VMware. Kostnatění (ossification) síťových protokolů je problém a tlačí sítě k přijímání nových protokolů, které se mohou navenek tvářit jako protokoly staré. Takže například QUIC nyní přispívá k významné části internetového provozu díky použití prohlížeče Chrome. Viz také tento článek (diskutovaný v prosinci na LWN) o tom, jak se mění různé jiné protokoly. Mezitím se jaderná komunita, jak se předpokládalo, dobírá k hlubšímu pochopení změn nezbytných pro správný běh na systémech s perzistentní pamětí, které, jak nám bylo řečeno, budou brzy široce dostupné, opravdu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: