V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Současné vývojové jádro je 4.15-rc4, vydané 17. prosince. Linus řekl: „Rád bych řekl, že doufám, že se věci začnou uklidňovat, ale už vím, že tady toho mám víc. To mě, spolu se svátky, utvrzuje v podezření, že půjde o jeden z těch cyklů, kdy ‚uděláme rc8‘, ale uvidíme.“
Stojí za zmínku, že po vydání -rc4 byly začleněny významné přípravné práce na izolaci tabulek stránek v jádře, více informací najdete v tomto článku. Všimněte si také, že funkcionalita lockdep uvolňování do kříže (crossrelease) byla už zase vypnuta – a tentokrát zcela odstraněna z jádra – kvůli stížnostem na falešně pozitivní výsledky.
Stabilní aktualizace: 4.14.6, 4.9.69 byly vydány 14. prosince, dále 4.14.7, 4.9.70, 4.4.106 a 3.18.88 vyšly 18. prosince a konečně 4.14.8, 4.9.71, 4.4.107 a 3.18.89 vyšly 20. prosince.
A 2017 retrospective. Jonathan Corbet. 20. prosince 2017
Toto vydání Jaderných novin je za rok 2017 poslední. Je tu část roku, kdy má člověk pohnutky ohlédnout se za dvanácti uběhlými měsíci a přemítat, co se za tu dobu událo. V případě Jaderných novin je to také příležitost pousmát se nad prognózami [Linux Weekly News] z ledna. Přečtěte si výsledky…
Editor LWN, Jonathan Corbet, zahájil rok předpovědí, že modely skupinové správy budou v průběhu roky přijaty vícero projekty. Tato predikce byla částečně motivována diskuzí v Debianu, která se zabývala myšlenkou eliminování osamělých správců. Zdá se, že Debian tuto myšlenku opustil, zatímco Fedora zaznamenala silný odpor správců, která jsou proti tomu, aby na „jejich“ balíčky sahal někdo další. Skupinové správcovství se možná sem tam někde rozšířilo, ale ještě se mu nepodařilo ovládnout svět svobodného softwaru.
Předpověď, že se jádra od dodavatelů zařízení s Androidem přiblíží upstreamu, nebyla úplně vedle. Google vynaložil jisté úsilí, aby přiměl dodavatele distribuovat ne až tak zastaralá jádra, a snaha přimět tyto dodavatele, aby více spolupracovali s upstreamem, začíná nést první plody. Bude to však dlouhý a pomalý proces.
Není snazší způsob, jak přijít s nějakou předpovědí, než navrhnout, že se bezpečnostní problémy ještě zhorší. Vskutku jsme se potýkali se zranitelnostmi na všech úrovních. Dalo by se polemizovat o tom, že předpověď minula rostoucí počet zranitelností na úrovní, kterou většina z nás považuje za „hardware“. Problémy s Intel Management Engine patří zřejmě k nejkritičtějším zranitelnostem tohoto druhu za rok 2017, ale nejsou jediné. Jsou zde jasné náznaky, že se další problémy tohoto druhu objeví v blízké budoucnosti. To, co považujeme za „hardware“, se stále více skládá ze softwaru, a to se všemi problémy, které postihují software na vyšších úrovních.
Související předpověď se týkala toho, že se pozice bezpečnosti ve svobodném softwaru během roku zlepší. To se opravdu stalo: zaznamenali jsme nárůst ve vývoji tvrdících technologií, použití fuzzerů ke hledání zranitelností a podobně. Čeká nás ještě dlouhá cesta, ale jdeme správným směrem.
Pokud jde o přeskakování distribucí v řetězci distribuce softwaru, editor LWN zaznamenal zjevný nárůst počtu aplikací, které lze instalovat pouze prostřednictvím správců balíčků pro konkrétní jazyk nebo nějakého kontejnerového systému. Zdá se, že technologie jako Snap nebo Flatpak jdou kupředu a také že některé distribuce pracují na tom, aby se distribuce softwaru vzdaly. Role distribucí přesto zůstává silná pro většinu uživatelů linuxového desktopu a serverů, a to se jen tak brzy nezmění.
A ano, jak jsme předvídali, už jsme toho o kontejnerech slyšeli tolik, že jich máme po krk, ale ještě zdaleka nejsme u konce.
Kromě toho dosud nevyšlo očekávané rozhodnutí v soudním sporu o porušování GPL firmou VMware. Kostnatění (ossification) síťových protokolů je problém a tlačí sítě k přijímání nových protokolů, které se mohou navenek tvářit jako protokoly staré. Takže například QUIC nyní přispívá k významné části internetového provozu díky použití prohlížeče Chrome. Viz také tento článek (diskutovaný v prosinci na LWN) o tom, jak se mění různé jiné protokoly. Mezitím se jaderná komunita, jak se předpokládalo, dobírá k hlubšímu pochopení změn nezbytných pro správný běh na systémech s perzistentní pamětí, které, jak nám bylo řečeno, budou brzy široce dostupné, opravdu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: