Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Začleňovací okno 4.10 bylo v době psaní tohoto článku i nadále otevřeno, k jeho uzavření mělo dojít nejpozději 25. prosince.
Stabilní aktualizace: 4.8.15 a 4.4.39 byly vydány 15. prosince.
Zavrhování mezivrstev a vyzdvihování volání pomocných knihoven se natolik rozšířilo, že nazvat svůj zbrusu nový subsystém libfoo (viz libnvdimm) se jeví jako docela dobrá finta, jak jeho přijetí urychlit.
Uniká mi nějaký detail?
Vzhledem k povaze RCU je jediná možná odpověď na tuto otázku: „Pravděpodobně ano.“
Těsně před vydáním 4.9 Linus Torvalds prohlásil, že vývojový cyklus 4.10 „se vyvíjí tak, že by mohl patřit mezi ty menší.“ V době psaní tohoto článku bylo pro vydání 4.10 začleněno 11 087 neslučovacích sad změn. Takže to nakonec nevypadá, že by toto vydání bylo jedno z těch menších. Nevyrovná se 4.9 (u nějž během začleňovacího okna došlo na 14 308 změn), ale bude srovnatelné s jinými nedávnými vývojovými cykly.
Při psaní tohoto článku bylo od minulého shrnutí začleněno na 4000 změn. Z těch uživatelsky zajímavějších změn jmenujme následující:
Změny viditelné vývojářům zahrnují:
V době psaní tohoto článku se příliv novinek do hlavního repozitáře významně zpomalil. Většina správců zřejmě respektovala Linusův požadavek a poslala své žádosti o začlenění včas. Vydání 4.10-rc1 bylo naplánováno na 25. prosince, kdy k němu skutečně došlo. O významných změnách z posledních dní začleňovacího okna budeme nejspíš psát v prvním lednovém shrnutí.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: