Přední technologické společnosti (Adobe, Cadence, Capital One, Cisco, Cloudera, Cloudflare, Cognition, CrowdStrike, Databricks, Dell Technologies, DoorDash, Elastic, HPE, Hugging Face, IBM, LangChain, Linux Foundation, Microsoft, NAVER, NetApp, Nous Research, NVIDIA, OpenClaw, Palantir, Palo Alto Networks, Red Hat, Reflection AI, Salesforce, SAP, ServiceNow, Siemens, SK Telecom, Snowflake, SpacexAI, Synopsys, Thinking
… více »Krabix.cz je online 3D konfigurátor krabiček pro 3D tisk s exportem do STL. Běží přímo v prohlížeči. Nic se neposílá na server.
Nadace Open Home Foundation spustila veřejnou preview verzi komunitní databáze zařízení pro Home Assistant. Má fungovat jako „Wikipedie pro chytrá zařízení".
Na stránce nového panelu Firefoxu přibudou nové widgety. Například denně aktualizována interaktivní křížovka.
PGSimCity (GitHub) je webová 3D vizualizace vnitřního fungování databázového systému PostgreSQL v podobě města. Vytvořena pomocí umělé inteligence.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-2.0 a 24.04-1.4. Nová verze 24.04-2.0 již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.
OpenAI / ChatGPT má dnes výpadky (OpenAI Status, DownDetector).
Poskytovatel hostingu svobodných/open-source projektů Codeberg po hlasování na valné hromadě vydal stanovisko k využívání LLM. Kvůli vytěžování infrastruktury a rostoucím cenám hardwaru, ale také hrozbám pro spolupráci v komunitě se k LLM staví kriticky. Nebude poskytovat hosting projektů vytvářených LLM agenty.
Jack Dorsey představil (𝕏) open source týmovou komunikační platformu Buzz (GitHub) s cílem snížit závislost na Slacku a GitHubu.
Současné vývojové jádro je 4.11-rc3, vydané 19. března. „Jak už bývá po začleňovacím okně zvykem, rc3 je větší než rc2, ale snad se to odteď začne zmenšovat a uklidňovat.“
Stabilní aktualizace: 4.10.4, 4.9.16 a 4.4.55 byly vydány 18. března. Následovaly je 4.10.5, 4.9.17 a 4.4.56 22. března.
Kent Overstreet oznámil důležité vydání svého souborového systému bcachefs. Změny v tomto vydání zahrnují šifrování celého souborového systému, záložní superbloky, lepší podporu vícero zařízení, kontrolu souborového systému z uživatelského prostoru a další. „Nově také můžeme migrovat souborové systémy do bcachefs in situ! Příkaz bcache pro migraci vezme stávající souborový systém, na něm alokuje velký soubor pomocí fallocate, vytvoří nový souborový systém (v uživatelském prostoru) na blokovém zařízení, ovšem pouze za použití místa rezervovaného v souboru alokovaném fallocate – načež projde obsah původního souborového systému a vytvoří ukazatele na veškerá existující data.“ Došlo ke změně formátu na disku, ale je možné, že se jedná o poslední takovou změnu.
Brendan Gregg ukázal, jak profilovat plánovač pomocí příkazu perf sched. „perf sched timehist přibyl v Linuxu 4.10. Ukazuje latence plánovače po událostech, a to včetně času, po který úkol čekal na probuzení (wait time), a latence plánovače od probuzení do běhu (sch delay). Více nás zajímá ladění latence plánovače.“
Letošní linuxový summit o úložištích, souborových systémech a správě paměti se konal od 20. do 21. března v Cambridge v Massachusetts. Kolem stovky jaderných vývojářů se sešlo, aby prodiskutovali četná zajímavá témata na jedné z tradičně nejtechničtějších akcí této komunity. LWN mělo to štěstí, že mohlo být na místě a sepsat následující reportáže.
Summit se jako obvykle konal ve třech sekcích, které se spojily, když o téma mělo zájem více skupin.
Sezení, kterých se účastnila celá skupina:
Vývojáři správy paměti v menších skupinkách diskutovali vícero témat, včetně následujících:
Mezi nejdiskutovanější témata této sekce patřily:
Přednášky o úložištích a souborových systémech kombinovaly příspěvky zajímavé pro obě skupiny:
Konala se přesně jedna přednáška, na které se sekce souborových systémů a správy paměti proťaly:
Dvojici reportérů LWN se nedařilo stíhat přednášky ve třech souběžných sekcích, a tak došlo pouze na jediný článek věnovaný úložištím…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: