abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:00 | Zajímavý projekt

    Na crowdsourcingové platformě Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source biometrického monitoru ve tvaru hodinek HealthyPi Move. Cena je 249 dolarů a plánovaný termín dodání listopad letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    24.5. 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    24.5. 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    24.5. 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.5. 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (87%)
     (3%)
     (5%)
     (5%)
    Celkem 729 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny – 26. 4. 2018: Hledání zranitelností Spectre pomocí smatch

    6. 5. 2018 | David Kolibáč | Jaderné noviny | 1980×

    Stav vydání jádra. Změna CLOCK_MONOTONIC vrácena zpět. Vetter: Statistiky správců jádra Linux. Citát týdne: David Miller. Hledání zranitelností Spectre pomocí smatch.

    Stav vydání jádra

    Kernel release status. Jonathan Corbet. 25. dubna 2018

    Současné vývojové jádro je 4.17-rc2, vydané 22. dubna. Citujeme Linuse: „Ještě nám tu zbývají nějaké známé dopady začleňovacího okna, ale většinu běžných konfigurací by to nemělo zasáhnout, takže jděte a testujte.“

    Stabilní aktualizace: 4.16.3, 4.15.184.14.35 vyšly 19. dubna, o den později následovala aktualizace 4.9.95. Poté 24. dubna vyšly aktualizace 4.16.4, 4.14.36, 4.9.96, 4.4.1293.18.106.

    Upozorňujeme, že 4.15.18 je poslední aktualizace řady 4.15.x.

    Aktualizace 4.16.54.14.37 byly v době psaní článku revidovány a vyšly 27. dubna.

    Změna CLOCK_MONOTONIC vrácena zpět

    CLOCK_MONOTONIC change reverted. Jonathan Corbet. 25. dubna 2018

    Začleňovací okno 4.17 zahrnovalo změnu chování systémových hodin CLOCK_MONOTONIC. Konkrétně šlo o to, že tyto hodiny se měly po probuzení posunout, aby braly v potaz čas, kdy byl systém uspaný. Vývojáři tehdy brali v potaz, že změnu by mohlo být nutné vzít zpět, kdyby vedla k regresím. Zdá se, že nějaké takové regrese byly skutečně nahlášeny, takže vrácení zpět bylo nachystáno s tímto komentářem:

    Jak nahlásilo několik lidí, systemd a další aplikace závisejí na zdokumentovaném chování CLOCK_MONOTONIC na Linuxu a výše uvedené změny je rozbijí. Byly pozorovány problémy typu, že démonům po probuzení vyprší čas a podobně.

    Je to škoda, že tyto záležitosti nebyly zaznamenány ani v -next, ani lidmi, kteří o tuto změnu projevili zájem.

    Vetter: Statistiky správců jádra Linux

    Vetter: Linux Kernel Maintainer Statistics. Jonathan Corbet. 23. dubna 2018

    Daniel Vetter se podíval na nějaké statistiky vývoje jádra se zaměřením na patche napsané správci, kteří je commitují. „Naivní extrapolace relativního trendu vede na předpověď, že kolem roku 2025 nebude velký počet správců jádra ničím jiným než úzkým hrdlem bránícím všem ostatním v tom, aby došlo k začlenění jejich práce, ani nebude sám přispívat ničím vlastním. Pravděpodobným výsledkem bude kolaps jaderné komunity pod vlastní byrokratickou zátěží. To je v dramatickém kontrastu s oslavnými výroky ‚všechno se zlepšuje, roste a jaderná komunita je velmi zdravá‘ z úvodních slov konferencí a ročenek jádra. Jsem názoru, že jaderná komunita vůbec nevypadá, že by se nějak skvěle vypořádávala se svým růstem, ani jako celkově zdravá komunita.“

    Citát týdne

    Quote of the week. Jonathan Corbet. 25. dubna 2018

    Jakožto správce síťového kódu v Linuxu cítím potřebu zopakovat své vyjádření z minulého měsíce a podložit to dalšími fakty, aby v komunitě o těchto záležitostech nepanovala žádná nedorozumění.

    Již nejsem nijak spojen ani s Netdev Society, ani s jejich konferencí NetDev.

    Ani jedno nijak nepodporuji, ani nepropaguji.

    David Miller

    Hledání zranitelností Spectre pomocí smatch

    Finding Spectre vulnerabilities with smatch. Jonathan Corbet. 20. dubna 2018

    Rozruch kolem zranitelností Meltdown a Spectre se – aspoň dočasně – uklidnil, ale to neznamená, že vývojáři už se o ně nestarají. Spectre 1. varianty (zranitelnost obejití kontroly mezí) je zvláště znepokojující, protože panují domněnky, že jádro je zranitelné na mnoha místech, ale nikdo pořádně neví, jak je všechny najít. Tím pádem byly dosud vyvinuté obranné techniky použity pouze na několika místech. Ovšem Dan Carpenter nedávno vylepšil nástroj smatch, aby potenciálně zranitelný kód v jádře dokázal najít.

    1. varianta Spectre je výsledkem chybné predikce výsledků kontroly mezí v procesoru, který následně spekulativně provede kód s parametrem (např. indexem pole), který tak bude mimo povolený rozsah. Tento problém jde omezit tím, že se vypne spekulativní provádění kódu v případech, kdy potenciální útočník ovládá hodnotu indexu pole. V jádře se to dělá tak, že se nahradí kód

    value = array[index];

    následujícím

    index = array_index_nospec(index, ARRAY_SIZE);
    value = array[index];

    To byla ta snadná část. To těžké spočívá v hledání míst v jádře, kde by se mělo použít makro array_index_nospec(). Dosud to šlo pouze pomocí proprietárního nástroje Coverity, který nebyl dostupný každému a nacházel docela hodně falešně pozitivních výsledků. Tím pádem je v současných jádrech jen pomálu volání array_index_nospec().

    Carpenterův příspěvek do smatch situaci mění, poskytuje totiž svobodný nástroj, kterým jde hledat potenciální zranitelnosti Spectre 1. varianty. Algoritmus je v principu dost přímočarý:

    To, co ten test dělá, je, že se podívá na přístupy do pole, u nichž uživatel určuje offset. Ptá se: „je to čtení?“ a použili jsme makro array_index_nospec()? Pokud jsou odpovědi ano a ne, pak vypiš varování.

    Tento test vrací seznam asi 800 míst, kde by se mělo použít array_index_nospec(). Carpenter předpokládá, že velký podíl z toho budou falešně pozitivní nálezy, a žádá o návrhy, jak test učinit přesnějším. Jenže jak Thomas Gleixner, tak Peter Zijlstra, namísto aby poradili, rovnou potvrdili, že řada hlášení byla opravdu správná. Zijlstra řekl: „Obávám se, že hodně z toho ve skutečnosti chceme opravit.“ Následně dodal řadu patchů, která sedm případů opravuje – čímž počet volání array_index_nospec() v jádře takřka zdvojnásobil.

    Jakmile se podaří vypořádat se s nízko visícím ovocem, pravděpodobně se dostane víc pozornosti vylepšování testů v smatch, aby se odfiltrovaly nevyhnutelné falešně pozitivní nálezy a naopak zranitelná místa neunikala pozornosti. Ale když je tady svobodný nástroj, který takovou kontrolu umožňuje, dá se očekávat, že pokrok v této oblasti zrychlí. Snad bude možné najít – a opravit – mnoho stávajících zranitelností Spectre, než se k nim dostanou útočníci.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    6.5.2018 00:17 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 26. 4. 2018: Hledání zranitelností Spectre pomocí smatch
    Následně dodal řadu patchů, která sedm případů opravuje – čímž počet volání array_index_nospec() v jádře takřka zdvojnásobil.
    :-D
    6.5.2018 23:31 1john2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 26. 4. 2018: Hledání zranitelností Spectre pomocí smatch
    Jakmile se podaří vypořádat se s "nízko visícím ovocem"?

    co tim chtel basnik rict?
    Fluttershy, yay! avatar 6.5.2018 23:38 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 26. 4. 2018: Hledání zranitelností Spectre pomocí smatch
    To nejsnáze řešitelné. Jde o rozšířený idiom. [google]
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.