sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Současný vývojový cyklus 4.1-rc1 vydaný 26. dubna. Linus k tomu řekl:
"Nenapadají mě žádné nové velkolepé funkce, i když počáteční podpora ACPI na arm64 vypadá legračně. Váš pohled na "nové velké funce" se může lišit od toho mého. Záleží čemu dáváte přednost. Pracuje se na spoustě věcí a něco z toho může mít velký dopad na to, co děláte."
Stabilní aktualizace: 4.0.1, 3.19.6, 3.14.40 a 3.10.76 byly vydány 29. dubna.
Fíha! Tenhle email píšu na bramboře!
-Andy Lutomirski (díky Cesaru Eduardu Barrosovi)
Jakmile bude uživatelský prostor v pořádku připraven, jsem si jist, že "můžeme přidat kód kernelu k dosažení nejvyššího výkonu". Ale momentálně je to tak, že kdokoli pracuje na kdbus, a tvrdí, že _výkon_ je důvodem jejich práce, se jen dívá na špatný kousek skládačky.
Matthew Garrett se zaměřil na to, proč linuxové systémy spotřebovávají na nejnovějších čipsetech Intel tolik energie a své výsledky zapsal. Došlo ke snížení pohotovostní spotřeby energie z 8,5 W na 5 W. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat. Jak se systémy stále více integrují, budeme muset dávat větší pozor na jejich vzájemné závislosti, abychom dosáhli co možná nejlepší spotřeby energie. To znamená, že prodejci budou muset strávit nějaký čas hledáním těchto závislostí a jaké jsou vhodné zásady pro uživatele.
V době, kdy Linus vydal verzi 4.1-rc1 a uzavřel začleňovací okno tohoto vývojového cyklu, bylo vtaženo celkem 10 659 neslučitelných sad změn. To sice dělá ze 4.1 celkem rušný vývojový cyklus, do těch nejrušnějších má ale daleko; 3.19 obsahovala 11 400 změn a rekordman, verze 3.15 dokonce něco málo přes 12 000. Takže i když 4.1 neláme rekordy, můžou si všichni, kdo měli pocit, že 4.0 přináší zpomalení ve vývoji kernelu, oddychnout.
Jen asi 900 změn bylo vtaženo od shrnutí z minulého týdne, některé více zajímavé změny zůstal pohřbeny v poslední várce. Pár těch viditelnějších:
Zatím nepodporujeme žádné periferie, takže možnosti jsou poměrně omezené.
Pro více informací o ACPI na ARM viz. Documentation/arm64/arm-acpi.txtZměny viditelné pro vývojáře kernelu:
Každý modul má vlastní tabulku výjimek k označení takového volání. Od verze 4.1 modul loader automaticky kontroluje, aby každá tabulka výjimek odkazovala k místu spustitelného textu. Každý vstupní bod, který neodkazuje ke známému textu vyvolá chybu, což se samozřejmě stává, zvláště v situacích, kdy je do kernelu přidána nová (spustitelná) sekce. Developeři si na tento nový druh chyb musí dávat pozor, hlavně při práci na méně rozšířených architekturách.
Jedna z věcí, která se tentokrát do kernelu nedostala, je komunikační systém kdbus. Linus se k důvodu ho vynechat nevyjádřil, ale je jasné, že jde o natolik kontroverzní kód, že nebylo možné jej začlenit přímo do hlavního repozitáře. Odpůrci i zastánci mají další vývojový cyklus na to, aby probrali všechny zbývající závady, a doufejme, že také došli k nějakému závěru, který kdbus postrčí dál.
Mezitím se verze 4.1 dostala do stabilizační fáze vývojového cyklu. Pokud půjde vše podle plánu, bude 4.1 dostupná 14. června.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Fíha! Tenhle email píšu na bramboře!IMHO autor emailu Andy Lutomirski měl zřejmě na mysli Debian 2.2 (Potato).
Neměl. Stačí kliknout na odkaz vedoucí na mail, ze kterého ten citát je:
> That said, either you're running your test on a potato, or dbus is > seriously screwed up. No way should it take 4+ seconds to send a 1000b > message to back and forth 20k times. But as mentioned, I can't even > see what it's doing right now. Whee! I'm typing this email on a potato!
vložit do souboru díru
LOL. Představuji si, jak mi někdo vkládá do košile díru.
…se souborovým systémem overlayfs union.
V originále je "overlayfs union filesystem", tj. union filesystem je typ filesystému a overlayfs je jedním z nich.