V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Linus zpočátku nebyl změně nakloněn a dal najevo, že práce na snížení využití zásobníku jádra musejí pokračovat. Ale i Linusovi nakonec došlo, že hrát si s přetečeními zásobníku na schovávanou problém nevyřeší spolehlivě.To, ze systemu prokazatelne staci zasobnik pro vsechny mozne cesty volani, je zakladni pozadavek na spolehlivost systemu a bez toho muze Linux na jakoukoliv rozumnou certifikaci zapomennout. CONFIG_FRAME_WARN/checkstack.pl/CONFIG_DEBUG_STACK_USAGE jsou jen berlicky.
rekl bych ze na tvoji "rozumnou" certifikaci s*re pes..Linux je kvuli tomu diskvalifikovan z cele rady aplikaci, kde se pak musi pouzivat QNX nebo VxWorks. Jinak snahy o to byly, MeeGo tam temer bylo.
a casto je to proste v realnem svete nutne.Jak často vidíš systém crashovat, protože mu došlo místo na jaderném stacku? Podle mě je kolem milión pravděpodobnějších bugů.
Osobně si ale myslím, že komunita by s vývojem typu OS do družice, moc kompatibilní nebylaFreeRTOS to zvladl..
The kernel itself consists of only three or four C files.Tak určitě by šlo osekat kernel, ale taky bych chtěl být schopen pustit si v takovém OS Minecraft
Druzice? - Tohle vynesou Indove za par supu (prevazne FreeRTOS, nekde Linux): zde , zde ci zde - i s Nexus-One telefonem.Tak já nevím, tys nepsal, na co přesně nemůžete Linux použít.
Tak já nevím, tys nepsal, na co přesně nemůžete Linux použít.Cokoliv, co vyzaduje i mininalni SIL.
Cokoliv, co vyzaduje i mininalni SIL.Nebyla právě tohle motivace sýmensů, aby vyvíjeli Jailhouse?
Linus také sdělil, že nemá zájem měnit velikost zásobníku v Linuxu 3.15.
Hm, tak to mu to přesvědčení dlouho nevydrželo… :-(
Na zásobníku jsou především návratové adresy a lokální proměnné. Příliš malý zásobník je problém, pokud dojde k jeho přetečení, což znamená hodně vnořených úrovní volání a hodně lokálních proměnných. Abych pravdu řekl, nevím, co je na kódu filesystémů tak specifického, že mají s 8KB zásobníkem problémy. U síťového kódu jen zřídka vídám, že by se nevešel do 4 KB. Větší zásobník naopak znamená větší overhead procesu a potenciálně i problémy, není-li dost paměti a je-li fragmentovaná (potřebujete alokovat souvislý blok čtyř stránek místo dvou).
Obecně je kód jádra díky těm 8KB zásobníkům mnohem disciplinovanější, než je zvykem v userspace (zejména v glibc jsem viděl strašidelné věci), kde je běžné mít zásobník velký 256 KB nebo dokonce 8 MB a výrazně menší se používá jen u masivně multithreadových aplikací. Právě proto se trochu bojím, že přechod na 16 KB vývojářům "rozváže ruce" a přestanou si zásobník tolik hlídat, takže (katastrofický scénář) za pár let budeme tam, kde jsme byli. Případně že pokud 16KB zásobník bude jen na x86_64, začnou se objevovat problémy s přetečením zásobníku na ostatních architekturách, které nejsou tolik testované.
V každém případě je velkým - a nepříjemným - překvapením, že Linus takovou zásadní změnu vzal do RC8 (které IIRC možná původně ani nebylo v plánu) místo toho, aby počkal na 3.16-rc1 a byl čas nechat to aspoň trochu uzrát a prověřit.
Právě proto se trochu bojím, že přechod na 16 KB vývojářům "rozváže ruce" a přestanou si zásobník tolik hlídat, takže (katastrofický scénář) za pár let budeme tam, kde jsme byli.Prave. Mne to spise vyznelo tak, ze "my vime, ze 8KB neni nekde asi dost a tak tam dame 16KB a budem doufat, ze se to snad vyresi".
hodí na zásobník poll_wqueues a skoro kilobajt je pryč.AFAIK, to je dusledek teto optimizace (SUSE
Kdyz si vezmes, ze 32bitovym systemum staci 8KB, je mirne naivni si myslet, ze to bude stacit i 64bitovym
Tohle je logicky úplně chybná úvaha. Kdybyste míst "32-bitovým systémům stačí 8 KB" napsal "32-bitovým systémům nestačí 4 KB", tak by to sice pořád nebyl dostatečný argument, ale aspoň by to dávalo trochu smysl.
než je zvykem v userspace (zejména v glibc jsem viděl strašidelné věci), kde je běžné mít zásobník velký 256 KB nebo dokonce 8 MBTak ono tomu vydatne pomaha gcc a spousta programatoru o tom ani netusi.. Jsem videl kdesi funkci s masivnim switchem, ktera kvuli tedle drobnosti sezrala >3KB na volani...
alloca()
, to na gcc svedete jen s velkou dávkou fantazie. :-)
Abych pravdu řekl, nevím, co je na kódu filesystémů tak specifického, že mají s 8KB zásobníkem problémy.Neni to ciste filesystemovy kod, ale to v jakou chvili a z jakeho kontextu se filesystemovy kod muze volat, kdyz ma zapsat stranky. V tu chvili uz muze byt neco ze stacku sezraneho. Dale pokud si filesystem v tu chvili usmysli, ze k tomu potrebuje jeste par bajtu pameti (aby nezral stack), tak nasledny kmalloc muze spustit dalsi retez akci, ktere mu tu pamet zajisti. V nejhorsim pripade je to direct reclaim, ktery uz nema moznost sahnout pro nejakou rychle uvolnitelnou pamet, a zkusi neco odswapovat. Zapisy na zarizeni si taky kousek stacku vemou, zalezi na typu, ale nebyva to moc. Pokud je device poskladan z vice vrstev (MD-RAID, LVM, LUKS, multipath), tak se to nacita. Nebo pod tim jeste iscsi. Z druheho konce se taky da lepit, NFS nebo eCryptfs. U xfs byly reportovany problemy prave v kombinaci s MD-RAID a NFS, to neni nic neobvykleho, ani to ze se treba pouzivaji i ty zanorene raidove levely na vetsich polich. Samotne xfs je uvnitr dost komplexni, nektere operace se zurnalem si dovedou vzit vyznamy kus. Pred casem museli offloadovat cast operaci do worker threadu, aby sehnali misto na stacku. Co bezneho uzivatele trapit nemusi, jsou zapnute debugovaci volby (pro zamky, alokator). S temi se da stack prekrocit snadneji a je zahodno, aby to i s nimi jakz takz fungovalo.
void function(void) { function(); }
Což je hloupé.
long function(long l) { if (l < 10000000) { return function(++l); } return l; } function(10);
Podceňujete kompilátor. :-)
Upravil jsem to na
int main() { function(10); return 0; }
a dostal
(gdb) disassemble main Dump of assembler code for function main: 0x0000000000400410 <+0>: xor %eax,%eax 0x0000000000400412 <+2>: retq End of assembler dump. (gdb) disassemble function Dump of assembler code for function function: 0x0000000000400500 <+0>: mov %rdi,%rax 0x0000000000400503 <+3>: cmp $0x98967f,%rdi 0x000000000040050a <+10>: mov $0x989680,%edx 0x000000000040050f <+15>: cmovle %rdx,%rax 0x0000000000400513 <+19>: retq End of assembler dump.
To první je podle očekávání, ale to druhé potěší.
Tohle jde ještě trochu dál, protože kompilátor vyhodnotil, že ani cyklus není potřeba, a rovnou si to převedl na
return (l <= 9999999) ? 10000000 : l;
Tiskni
Sdílej: