Po více než roce vývoje od vydání verze 1.20.0 byla vydána nová stabilní verze 1.22.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.22.
Desktopová verze svobodného kancelářského balíku OnlyOffice (Wikipedie) byla vydána ve verzi 7.1 (7.1.0). Přehled novinek v příspěvku na blogu a na YouTube. Nejnovější OnlyOffice je již také na Flathubu a Snapcraftu.
Logitech dnes představil myš MX Master 3S a mechanické klávesnice MX Mechanical a MX Mechanical Mini.
Google zveřejnil seznam 1 212 projektů od 198 organizací přijatých do letošního, již osmnáctého, Google Summer of Code.
Byla vydána nová stabilní verze 3.16.0, tj. první z nové řady 3.16, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu.
NoLog.cz IT kolektiv spustil Nitter.cz. Jedná se o alternativní rozhraní pro Twitter, které nesbírá osobní údaje, nevyžaduje přihlášení a všechny přístupy na Twitter provádí skrz servery NoLog.cz.
Byla vydána nová major verze 15 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Jádro 4.11 bylo vydáno 30. dubna. V oznámení Linus řekl: „Po týdnu s rc8 navíc bylo vše celkem v klidu a 4.11 vydávám mnohem raději až teď.“
Stěžejní vlastnosti vydání 4.11 zahrnují nový příkaz perf ftrace, který obnovuje úsilí o lepší integraci subsystémů perf a ftrace, podporu plánování I/O vícefrontového blokového subsystému, žurnálování svazků na mapovaných zařízeních v RAID 4/5/6, podporu SipHash, nějaká vylepšení škálování odkládacího prostoru, novou implementaci komprese LZ4, nové systémové volání statx() a další. Pro více detailů se jako vždy podívejte na stránku KernelNewbies 4.11.
Stabilní aktualizace: verze 4.10.13, 4.9.25 a 4.4.64 byly vydány 27. dubna, verze 4.4.65 a 3.18.51 vyšly 30. dubna a verze 4.10.14, 4.9.26 a 4.4.66 následovaly 3. května.
Pokud by každý správce přišel na způsob, jak zmenšit kód, o který se stará, o 2K, pak bychom se velmi brzy dočkali menšího jádra.
Tak za prvé, myslet si, že nedostávají cennou práci výměnou z upstreamu, je jako nevidět pro stromy les. S každým upstreamovým vydáním dostává grsecurity desítky tisíc commitů. Kdyby tyto změny nebyly přínosné, lidé za grsecurity by se nikdy nezabývali portováním na nejnovější upstream. Skutečnost, že přestali aktualizovat své veřejné patche, je významná proto, že uživatelé grsecurity najednou nedostávají ani nové změny z upstreamu, ani nové funkce grsecurity. Tvrzení, že „upstream [vytvořil práci pro|využil kód z] grsecurity, aniž by dal na oplátku něco cenného,“ je naprosto falešná ekvivalence.
—Kees Cook (stojí za přečtení celé)
Začleňovací okno 4.12 se otevřelo 1. května. V době psaní tohoto článku již bylo do hlavního repozitáře začleněno něco přes 4300 neslučovacích sad změn. To byl sice teprve začátek, ale vypadalo to na další rušný vývojový cyklus pro jadernou komunitu. Většina doposud začleněných změn se týkala oblastí blokového I/O a sítí.
Některé ze změn zajímavých pro uživatele zahrnují:
Změny viditelné jaderným vývojářům:
Začleňovací okno cyklu 4.12 zůstalo otevřené do 13. května – na další novinky se dostane v příštích článcích – a k vydání finální verze 4.12 pravděpodobně dojde někdy začátkem července.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Architektura AVR32 byla odstraněna z jádra. Čipy již nějakou dobu přesluhovaly a jaderný kód byl v podstatě neudržovaný.:-/