Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jádro 4.11 bylo vydáno 30. dubna. V oznámení Linus řekl: „Po týdnu s rc8 navíc bylo vše celkem v klidu a 4.11 vydávám mnohem raději až teď.“
Stěžejní vlastnosti vydání 4.11 zahrnují nový příkaz perf ftrace, který obnovuje úsilí o lepší integraci subsystémů perf a ftrace, podporu plánování I/O vícefrontového blokového subsystému, žurnálování svazků na mapovaných zařízeních v RAID 4/5/6, podporu SipHash, nějaká vylepšení škálování odkládacího prostoru, novou implementaci komprese LZ4, nové systémové volání statx() a další. Pro více detailů se jako vždy podívejte na stránku KernelNewbies 4.11.
Stabilní aktualizace: verze 4.10.13, 4.9.25 a 4.4.64 byly vydány 27. dubna, verze 4.4.65 a 3.18.51 vyšly 30. dubna a verze 4.10.14, 4.9.26 a 4.4.66 následovaly 3. května.
Pokud by každý správce přišel na způsob, jak zmenšit kód, o který se stará, o 2K, pak bychom se velmi brzy dočkali menšího jádra.
Tak za prvé, myslet si, že nedostávají cennou práci výměnou z upstreamu, je jako nevidět pro stromy les. S každým upstreamovým vydáním dostává grsecurity desítky tisíc commitů. Kdyby tyto změny nebyly přínosné, lidé za grsecurity by se nikdy nezabývali portováním na nejnovější upstream. Skutečnost, že přestali aktualizovat své veřejné patche, je významná proto, že uživatelé grsecurity najednou nedostávají ani nové změny z upstreamu, ani nové funkce grsecurity. Tvrzení, že „upstream [vytvořil práci pro|využil kód z] grsecurity, aniž by dal na oplátku něco cenného,“ je naprosto falešná ekvivalence.
—Kees Cook (stojí za přečtení celé)
Začleňovací okno 4.12 se otevřelo 1. května. V době psaní tohoto článku již bylo do hlavního repozitáře začleněno něco přes 4300 neslučovacích sad změn. To byl sice teprve začátek, ale vypadalo to na další rušný vývojový cyklus pro jadernou komunitu. Většina doposud začleněných změn se týkala oblastí blokového I/O a sítí.
Některé ze změn zajímavých pro uživatele zahrnují:
Změny viditelné jaderným vývojářům:
Začleňovací okno cyklu 4.12 zůstalo otevřené do 13. května – na další novinky se dostane v příštích článcích – a k vydání finální verze 4.12 pravděpodobně dojde někdy začátkem července.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Architektura AVR32 byla odstraněna z jádra. Čipy již nějakou dobu přesluhovaly a jaderný kód byl v podstatě neudržovaný.:-/