Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Linus k ní řekl: Nic moc. A tak to mám rád.
"Nic moc" zní jako že to RC nestojí za moc. V tomhle kontextu Linus IMHO myslel spíš něco jako "není toho moc" (změn oproti předchozímu RC).
Vypadá to, že více blíže ke ksplice než SUSE kGraft
více → má?
Takze se trebas nejdriv musis dostat aspon do interni site, coz se trebas nedostanes, protoze prave ten srv kterej by ti to umoznil jaksi nenastartoval ...Ne každej je takovej blázen, aby takový server měl jenom jeden.
Mezi nama, chtel bych videt silence, kterej by zcela jakkoli (a to mluvim samo i o aplikacich) patchoval produkcni system "za chodu".
Ve skutečnosti kGraft vznikl jako reakce na zcela reálnou a hmatatelnou poptávku ze strany významných enterprise zákazníků - a pochybuji, že v případě kpatch to bylo jinak.
Samozřejmě si to ale nelze představovat tak, že se bude za běhu patchovat všechno. Tohle je mechanismus primárně cílený na dočasné opravy nejkritičtějších chyb na systémech, u kterých by případný downtime byl velmi náročný a/nebo nákladný.
To zjistis az se neco podela, pripadne az ti po vypadku elektriky system nenastartuje (coz casto potesi jeste vic, jet nekam par set km ...)
U systémů, o kterých se bavíme, je samozřejmostí zálohované napájení a obvyklá je i remote console. Nemluvě o tom, že jakmile už by z jakéhokoli důvodu došlo k rebootu, je to příležitost nahradit live opatchované jádro řádným updatem.
kdykoli cokoli patchuju ja, tak si to nejdriv vyzkousim na testovacim strojiA na téhle technice se s použitím jaderných patchů něco mění?
Tiskni
Sdílej: