Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Přehled dubnových vydání Jaderných novin: stav vydání jádra, citáty týdne a seznam článků týkajících se jádra.
LWN.net Weekly Edition for April 4, 2019.
Kernel release status. Jonathan Corbet. 3. dubna 2019
Vývojové jádro 5.1-rc3 bylo vydáno 31. března. Linus řekl: „Neděje se tu nic zvláště neobvyklého.“
Stabilní aktualizace: 5.0.6, 4.19.33, 4.14.110, 4.9.167, 4.4.178 a 3.18.138 byly vydány 3. dubna.
Quotes of the week. Jonathan Corbet. 3. dubna 2019
Jsou vaši administrátoři agresivně praštění? Mají ve zvyku nechávat po zemi diskové kabely, aby o ně mohli zakopnout dvacetkrát za den? Máte kvůli tomu smutné soubory plné nul?
Pokud ano,
bootfs
je pro vás! Tento nový souborový systém zajišťuje integritu metadat pomocí žurnálování, ale vynucuje, aby všechny zápisy aktualizace stromu adresářů byly synchronní, při uzavření provedefsync
a kontroluje žurnál při každé synchronizační události. Někteří tvrdí, že to je velmi pomalé, ale mně se povedlo dosáhnout nejvyšších iops s oběma svými disketovými mechanikami! Při zátěžovém testu vypínání a zapínání jsem zjistil, že dříve, než se mi podařilo ztratit jakákoliv data, se mi rozbil vypínač. Může to znít jako strašný koncept, ale jako každá správná hole _je_ udělaný ze dřeva!
Jenom si rýpnu do těch patchů. Budeš chtít změnit
msleep()
namdelay()
, aby ses vyhnul šumu „Scheduling while atomic“ a budeš chtít použít globální serializaci, protože „La Paloma“ z CPU1 proložené s „Tenkrát na Západě“ z CPU2 zní fakt hrozně.
Tvrzení, že ve vývoji jádra jde jenom o kód, je jedna velká lež. Bez schopnosti komunikovat ve vývoji jádra neuspějete.
get_user_pages()
: odsekávání z mnohaletého problému se správou paměti.LWN.net Weekly Edition for April 11, 2019.
Kernel release status. Jonathan Corbet. 10. dubna 2019
Vývojové jádro 5.1-rc4 bylo vydáno 7. dubna. Linus řekl: „S potěšením můžu říct, že je menší než rc3. Nic moc velkého, jenom řada menších, rozprostřených změn.“
Stabilní aktualizace: 5.0.7, 4.19.34, 4.14.111 a 4.9.168 byly k dispozici, ale e-mail s upozorněním odešel až o týden později 15. dubna.
Microsoft Research: A fork() in the road. Jonathan Corbet. 10. dubna 2019
Andrew Baumann, Jonathan Appavoo, Orran Krieger a Timothy Roscoe v článku zveřejněném na stránkách Microsoft Research tvrdí, že systémové volání fork()
je zásadní chyba v návrhu systému. „Jako návrháři a implementátoři operačních systémů bychom si měli přiznat, že přetrvávající existence forku jako základního primitiva OS brzdí výzkum systémů, a zbavit se ho. Jako učitelé bychom měli učit fork jako historický artefakt a neměl by to být ten první mechanismus vytváření procesů, se kterým se studenti setkají.“ Diskuze lepších alternativ je ale omezená.
Quote of the week. Jonathan Corbet. 10. dubna 2019
Jak můj kód pracuje, zapomínám přes noc. Pak mi trvá celý den, než si vzpomenu. Jakmile se mi to podaří, už je zase noc.
Takže nejsem proti komentářům, díky
LWN.net Weekly Edition for April 18, 2019.
Kernel release status. Jonathan Corbet. 17. dubna 2019
Vývojové jádro 5.1-rc5 bylo vydáno 14. dubna. Linus řekl: „Zatím mě nic v tomto cyklu vydání neznervózňuje. Musím to zaklepat.“ Opomněl však zmínku o bezpečnostních opravách čítače referencí na stránky, které byly začleněny těsně před vydáním 5.1-rc5.
Stabilní aktualizace: 5.0.8, 4.19.35, 4.14.112 a 4.9.169 byly vydány 17. dubna.
An eBPF overview series from Collabora. Jonathan Corbet. 15. dubna 2019
Adrian Ratiu na blogu Collabory zveřejňuje seriál článků, který se zaobírá jaderným subsystémem eBPF. Zatím jsou k dispozici první dva díly: úvod a pohled do virtuálního stroje. „eBPF je registrový stroj RISC s celkem 11 64bitovými registry, programovým čítačem a 512bajtovým zásobníkem pevně dané velikosti. 9 registrů slouží k obecnému čtení a zápisu, jeden je ukazatel na zásobník pouze pro čtení a programový čítač je implicitní, tzn. můžeme pouze skočit na určitý offset od něj. Registry virtuálního stroje jsou vždy 64 bitů široké (i když běží v jádře na 32bitovém procesoru ARM!) a podporují adresování 32bitových subregistrů, pokud je nejvýznamnějších 32 bitů vynulovaných – to se bude hodit ve čtvrtém díly, kdy se dostaneme ke křížovému překladu a spouštění programů eBPF na vestavěných zařízeních.“
LWN.net Weekly Edition for April 25, 2019.
Kernel release status. Jonathan Corbet. 24. dubna 2019
Vývojové jádro 5.1-rc6 bylo vydáno 21. dubna. Linus řekl: „Je tu Velikonoční pondělí, ale já si pracovní proces maličkostmi jako nahodilé významné náboženské svátky narušit nenechám. Občasný potápěčský výlet? Jistě. Ale sedět kolem stolu a jíst tradiční pokrmy? Ne. Je to o prioritách.“
Stabilní aktualizace: 5.0.9, 4.19.36, 4.14.113 a 4.9.170 byly vydány 20. dubna.
Quote of the week. Jonathan Corbet. 24. dubna 2019
Náš systém, který se stará o sestavení, je dobrý, ale je dobrý ve smyslu „šikovný a složitý“, spíš než dobrý jako „velmi bezpečný“.
Takže kdokoliv, kdo jádro sestavuje jako root, dělá něco vážně špatně, aspoň podle mě.
get_user_pages()
: práce na nízkoúrovňové správě paměti pokračují v úsilí vyřešit přetrvávající problém s get_user_pages()
.Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: