abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 572 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Jaderné noviny 160

    11. 4. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 1739×

    Po dlouhém čekání jsme se konečně dočkali nového ovladače pro NTFS. Dalšími tématy jsou proroctví Richarda Stallmana, maximální velikost oddílu a Cisco.
    Do konference přišlo 1584 emailů od 465 lidí, nejvíce psali Alan Cox, David S. Miller, Andre Hedrick, Andrew Morton a Jeff Garzik.
    Nový ovladač NTFS, 9 dopisů
    Anton Altaparmakov oznámil dostupnost nové verze 2.0 NTFS ovladače pro Linux (pouze read-only). Je určen pro jádro 2.5.7 a zašle jej Linusovi, jakmile se vrátí z dovolené. Ovladač byl intenzivně otestován a přežil všechny testy. Je plně kompatibilní s preemptible patchem a SMP. Měl by fungovat jak na big endian i little endian architekturách, tak i na 32bitových a 64bitových platformách.

    Nový ovladač je jasně rychlejší než původní (v mých testech o 20%), zatěžuje méně procesor a je ve všech ohledech lepší. Patch najdete na této adrese.

    Diskuse nad SSSCA, 22 dopsiů
    Paul G. Allen napsal: To je velmi zlé. Pokud jej podepíší, bude se vztahovat na všechen software. Herman Oosthuysen dodal: řešení je zřejmé - pokračovat v cestě načrtnuté Richardem Stallmanem "Distribujte všechen software ve zdrojovém kódu, žádné binárky". Tímto způsobem je autor chráněn zákonem o svobodě slova. Spousta lidí považovala Richarda za paranoidního, jenže on byl spíše prorokem.

    Itai Nahshon napsal, že by mnohem horší bylo, kdyby někdo dostal patent na technologii na ochranu proti nelegálnímu kopírování. Alan napsal: Microsoft jej má. Herman soudil, že nebudeme muset platit Microsoftu poplatky, neboť zákon říká, že ochrana proti kopírování musí být Open Source. Jenže Rik van Riel jej zmrazil konstatováním, že dostupnost zdrojového kódu neznamená právo jej používat, pokud jiná společnost vlastní patent na technologii. Ovšem Herman reagoval s tím, že pokud tě zákon nutí něco používat, není možné z toho vybírat poplatky za použití. Máme dost precedentů. Zde je odkaz na patent Microsoftu.

    Maximální velikost odílu, 2 dopisy
    Michal Jaegermann mel problémy s vytvářením diskového oddílu o velikosti kolem 2 TB a tak se zeptal na maximální velikost oddílu pro ext2 či ext3. Andreas Dilger odpověděl, že limitem pro řady 2.2 a 2.4 jsou 2 TB, což pochází z 2^32 * 512 B na sektor. Používání LVM ani MD tento problém nepřekoná.
    Status RFC 2385 pod Linuxem, 30 dopisů
    David Schwartz se zeptal, zda někdo pracuje na ochraně BGP sessions pomocí MD5 podpisů. David by totiž rád používal bezpečné přenosy pro Zebru, takže by rád přispěl patchem s touto vlastností. Alan Cox odpověděl, že mezitím bylo prokázáno, že MD5 algoritmus je zranitelný vůči útokům pomocí koliznímu vyhledávání (Dobb) [collision search attacks]. David S. Miller nebyl tak takticky: Není žádný důvod nepodporovat toto smetí v uživatelském prostoru. Pokud potřebujete šifrování, použijte ipsec. Alan dodal, že ani v uživatelském prostoru není MD5 nejlepší volbou. Lidé přes kryptografii používají SHA a vědí proč.

    Ovšem David Schwartz si stál na svém: Není žádný důvod, který by diskvalifikoval MD5 pro tuto určitou aplikaci. SHA by zvětšila každý paket a tím snížila efektivní MTU. Otázkou je, zda chceme, aby Linux dokázal spolupracovat s autentifikačním schématem Cisca. To ale nebyl solidní důvod pro Davida Millera, který napsal, že nenechá zaneřádit síťový subsystém Linuxu kvůli omylům Cisca.

    Pak se debata obrátila konstruktivnějším směrem. David S. Miller odmítl zvyšovat komplexnost TCP (už tak velkou) a Alan navrhnul směrovat [route] BGP odpad skrze netlink tap zařízení. A David dodal, že jiným řešením by mohl být modul do netfilteru. Alan odpověděl, že Davidovo řešení by bylo rychlejší. Po chvíli se David ozval, že Alanovo řešení je lepší, neboť zajišťuje nulový overhead a je možné nastavit routování BGP pouze skrze zařízení připojené k TAP.

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.zork.net) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2.
           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.