abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (25%)
     (19%)
     (6%)
     (6%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (31%)
    Celkem 32 hlasů
     Komentářů: 4, poslední včera 16:33
    Rozcestník

    Jaderné noviny 165

    13. 5. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 1741×

    Co s preX, stav začlenění XFS do řady 2.5, stav NTFS, podpora dynamických disků z Windows a urychlení i2c.

    Do konference přišlo 1331 emailů od 396 osob, na dnešním žebříčku se umístili Daniel Phillips, Jeff Garzik, Larry McVoy, Martin Dalecki a Linus Torvalds.

    Co s preX, 348 dopisů

    Během debaty o dokumentování BitKeeperu, vznikla zajímavá debata nad pre verzemi jádra. Alexander Viro pochyboval o tom, zda nahrazení pre patchů denními snapshoty je dobrý nápad. Alexander by preferoval "2.5.N-preM padá, když" před "snapshot YY/MM/DD padá, když". Je skvělé, že máme všechny delty, na druhou stranu to nenahrazuje dobře definované body pro synchronizaci. Rob Landley odvětil, že takovými body jsou jádra 2.5.N. Pokud pre verze budou zrušeny, asi by se jádra měla objevovat častěji. Linus Torvalds s ním souhlasil a dodal, že pro vývojovou větev preferuje denní snapshoty a častější frekvenci skutečných verzí jader.

    Stav začlenění XFS do řady 2.5, 21 dopisů

    Dan Yocum požádal Linuse Torvaldse o začlenění XFS do řady 2.5. On i jeho kolegové z Fermilabu by to velmi uvítali. Aktuálně Sloan Digital Sky Survey ma na XFS uloženo 20 TB dat, D-Zero experimentovalo se 140 desktopy na XFS. Používají jej od vytvoření a zdá se jim velmi stabilní. Několik lidí diskutovalo na spolehlivostí tohoto žurnálovacího systému a obecným konsensem bylo, že se jedná o stejně dobrý souborový systém, jako ty ostatní.

    Během diskuse Luigi Genoni napsal, že po začlenění do řady 2.5 by XFS používalo více lidí, což by vedlo k nalezení více chyb a jejich odstranění. Takto by se XFS zlepšovalo mnohem rychleji, což je dobrá věc. Luigi proto navrhnul, aby se vývojáři zaměřili na technickou stránku začlenění XFS do hlavního proudu a jaký by to mělo dopad na jádro. Daniel Phillips odpověděl, že ještě nikdo neudělal takovou nutnou analýzu. Ta by vyžadovala spoustu času schopného vývojáře a v této kategorii je nyní spousta jiných projektů.

    Stav NTFS, 3 dopisy

    Anton Altaparmakov ohlásil verzi 2.0.2 ovladače pro souborové systémy Windows NT/2000. Patche jsou určeny pro jádro 2.5.9. Většina změn se týká začlenění do tohoto jádra, mimoto byl předvolený umask změněn na 0177, což si přeje většina uživatelů. To znamená, že soubory nebudou mít automaticky nastaven spustitelný příznak. Ovladače najdete na adrese http://linux-ntfs.sf.net. Erik Andersen se zeptal, zda plánují ovladače přenést i na řadu 2.4. Anton odpověděl, že v tuto chvíli ne, neboť mají přiliš hodně jiné práce. Na druhou stranu jej dnes někdo kontaktoval, že by měl zájem vytvořit backport.

    Podpora dynamických disků z Windows, 2 dopisy

    Richard Russon uvolnil verzi 0.0.6 ovladačů Linux-LDM, které podporují Windows Dynamic Disks. Jedná se o specialitu Windows 2000 a Windows XP. Ovladače si můžete stáhnout na adrese http://linux-ntfs.sourceforge.net. Někdo se zeptal, zda je možné použít tyto patche pro konverzi dynamických disků na normální disky. Richard odpověděl, že tyto patche umožní jádru rozumět novému dělení disků. Bez nich Linux vidí jen jeden veliký diskový oddíl typu 0x42. Pokud máte jen jednoduché disky na dznamickém disku, konverze by neměla být příliš složitá, nicméně nemáme zatím pro to žádnou utilitu.

    Urychlení i2c, 2 dopisy

    Murtada Shah chtěl zrychlit ovladače i2c, neboť podle jeho zkušeností běží na 10 KHz, přestože i2c zvládá až 100 KHz. Požádal tedy vývojáře o radu, kde má začít. Yves Rutschle mu doporučil adresář drivers/i2c/ a dodal, že i2c se automaticky zpomalí na rychlost nejpomalejšího připojeného zařízení, takže je možné, že těch 10 KHz, které vidíš, nemají nic společného s jádrem.

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.zork.net) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2.
           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.