abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 572 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Jaderné noviny 165

    13. 5. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 1741×

    Co s preX, stav začlenění XFS do řady 2.5, stav NTFS, podpora dynamických disků z Windows a urychlení i2c.

    Do konference přišlo 1331 emailů od 396 osob, na dnešním žebříčku se umístili Daniel Phillips, Jeff Garzik, Larry McVoy, Martin Dalecki a Linus Torvalds.

    Co s preX, 348 dopisů

    Během debaty o dokumentování BitKeeperu, vznikla zajímavá debata nad pre verzemi jádra. Alexander Viro pochyboval o tom, zda nahrazení pre patchů denními snapshoty je dobrý nápad. Alexander by preferoval "2.5.N-preM padá, když" před "snapshot YY/MM/DD padá, když". Je skvělé, že máme všechny delty, na druhou stranu to nenahrazuje dobře definované body pro synchronizaci. Rob Landley odvětil, že takovými body jsou jádra 2.5.N. Pokud pre verze budou zrušeny, asi by se jádra měla objevovat častěji. Linus Torvalds s ním souhlasil a dodal, že pro vývojovou větev preferuje denní snapshoty a častější frekvenci skutečných verzí jader.

    Stav začlenění XFS do řady 2.5, 21 dopisů

    Dan Yocum požádal Linuse Torvaldse o začlenění XFS do řady 2.5. On i jeho kolegové z Fermilabu by to velmi uvítali. Aktuálně Sloan Digital Sky Survey ma na XFS uloženo 20 TB dat, D-Zero experimentovalo se 140 desktopy na XFS. Používají jej od vytvoření a zdá se jim velmi stabilní. Několik lidí diskutovalo na spolehlivostí tohoto žurnálovacího systému a obecným konsensem bylo, že se jedná o stejně dobrý souborový systém, jako ty ostatní.

    Během diskuse Luigi Genoni napsal, že po začlenění do řady 2.5 by XFS používalo více lidí, což by vedlo k nalezení více chyb a jejich odstranění. Takto by se XFS zlepšovalo mnohem rychleji, což je dobrá věc. Luigi proto navrhnul, aby se vývojáři zaměřili na technickou stránku začlenění XFS do hlavního proudu a jaký by to mělo dopad na jádro. Daniel Phillips odpověděl, že ještě nikdo neudělal takovou nutnou analýzu. Ta by vyžadovala spoustu času schopného vývojáře a v této kategorii je nyní spousta jiných projektů.

    Stav NTFS, 3 dopisy

    Anton Altaparmakov ohlásil verzi 2.0.2 ovladače pro souborové systémy Windows NT/2000. Patche jsou určeny pro jádro 2.5.9. Většina změn se týká začlenění do tohoto jádra, mimoto byl předvolený umask změněn na 0177, což si přeje většina uživatelů. To znamená, že soubory nebudou mít automaticky nastaven spustitelný příznak. Ovladače najdete na adrese http://linux-ntfs.sf.net. Erik Andersen se zeptal, zda plánují ovladače přenést i na řadu 2.4. Anton odpověděl, že v tuto chvíli ne, neboť mají přiliš hodně jiné práce. Na druhou stranu jej dnes někdo kontaktoval, že by měl zájem vytvořit backport.

    Podpora dynamických disků z Windows, 2 dopisy

    Richard Russon uvolnil verzi 0.0.6 ovladačů Linux-LDM, které podporují Windows Dynamic Disks. Jedná se o specialitu Windows 2000 a Windows XP. Ovladače si můžete stáhnout na adrese http://linux-ntfs.sourceforge.net. Někdo se zeptal, zda je možné použít tyto patche pro konverzi dynamických disků na normální disky. Richard odpověděl, že tyto patche umožní jádru rozumět novému dělení disků. Bez nich Linux vidí jen jeden veliký diskový oddíl typu 0x42. Pokud máte jen jednoduché disky na dznamickém disku, konverze by neměla být příliš složitá, nicméně nemáme zatím pro to žádnou utilitu.

    Urychlení i2c, 2 dopisy

    Murtada Shah chtěl zrychlit ovladače i2c, neboť podle jeho zkušeností běží na 10 KHz, přestože i2c zvládá až 100 KHz. Požádal tedy vývojáře o radu, kde má začít. Yves Rutschle mu doporučil adresář drivers/i2c/ a dodal, že i2c se automaticky zpomalí na rychlost nejpomalejšího připojeného zařízení, takže je možné, že těch 10 KHz, které vidíš, nemají nic společného s jádrem.

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.zork.net) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2.
           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.