Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Do konference přišlo 1393 emailů od 424 vývojářů, nejčastěji psali Martin Dalecki, Alan Cox a Keith Owens.
Pawel Kot hrdě oznámil, že se mu podařilo za pomoci Antona přeportovat ovladač NTFS z řady 2.5 do řady 2.4. Ovladač obsahuje stejnou funkčnost, jako jeho vzor, byly odstraněny jen vlastnosti specifické vývojové řadě. Stabilita je dobrá, kód prošel úspěšně všemi testy. Patch si můžete stáhnout zde. Erik Andersen se optal na možnost zápisu v této verzi, leč Pawel odpověděl, že podle Antona by podpora zápisu vyžadovala spoustu času.
Jeff Dike napsal, že UML (User Mode Linux) dokáže běžet uvnitř sebe samého. Detaily jsou k dispozici na stránce http://user-mode-linux.sf.net/nesting.html. Jeff toto nepovažuje za žádné nové kouzlo, ale jako důkaz zralosti UML.
Na Andriese Brouwera tato novinka velmi zapůsobila a napsal, že mu to připomíná staré dobré časy před třiceti léty, kdy postavil věž tří virtuálních strojů na skutečném stroji PDP 8/I. Dále se zeptal Jeffa, zda mohou spustit UML pod UML běžícím pod UML. Podle Jeffa by to mohlo fungovat a později načrtl další plány. Byl by rád, kdyby SMP verzi UML mohl spustit na více strojích. Debata se pak posunula nad možným využitím UML v clusteringu a problémech s tím souvisejícími.
Guillaume Boissiere zaslal odkaz na seznam všech projektů vývojové řady a jejich stav. Najdete jej na adrese http://kernelnewbies.org/status/. Jedná se o velmi zajímavé čtení, které vám doporučuji k přečtení. Získate tak přehled, co se v této řadě děje, na jaké novinky se můžeme těšit a hlavně, kolik toho ještě zbývá dodělat, než se objeví nová stabilní řada.
Con Kolivas zkombinoval následující patche: O(1), Low Latency, Preemptible, Compressed cache a nové IDE. Výsledkem podle jeho osobního pocitu je zřetelné zlepšení. Stroj s tímto koktejlem běží už tři týdny pod velkou zátěží a je stabilní. Pokud chcete také ochutnat, stahujte z adresy http://kernel.kolivas.net.
Karim Yaghmou ohlásil novou verzi LTT, jejíž hlavní devízou je větší platformová nezávislost. Důkazem je port na S/390, SuperH a MIPS. Novinkou je i podpora pro události z uživatelského prostoru, vylepšení vizualizační části a integrace autobuildu. LTT najdete na adrese http://www.opersys.com/LTT/.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: