abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 572 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Jaderné noviny 168

    3. 6. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 1778×

    Status VM a IDE v řadě 2.5 a podpora velkých souborů.
    Do konference přišlo 1608 emailů od 416 pisatelů, nejvíce emailů zaslali Alan Cox, Martin Dalecki a Andrew Morton.
    Status VM a IDE v řadě 2.5, 283

    Linus Torvalds oznámil:

    Nedávno se v řadě 2.5 událo spoustu věcí, o čemž svědčí slavné detaily v Changelogu, ale chtěl bych vyzdvihnout 2.5.14, protože se v ní zásadně změnil způsob správy dirty stavu ve správě virtuální paměti. Zásluhu na tom má Andrew Morton. Kód byl nejen výrazně vyčištěn, ale za určitých okolností běhá podstatně rychleji. V řadě 2.5 je spousta jiných změn, ale žádná není tak zásadní. Prosím otestujte ji (ale buďte opatrní a udržujte zálohy).

    Bert Hubert se zeptal, čí verze virtuální paměti je použita: ta od Rika van Riela nebo od Andrea Arcangeliho? Andrew vysvětlil, že VM je široký pojem. Aktuálně je použita verze od Andrea začleněná do hlavního jádra ve 2.4. Andrew jen naučil alokátor stránek, že všechny dirty paměti se zapisují skrze stránky a ne někdy přes stránky, jindy přes buffer. Přidal navíc clustering writeback.

    V řadě 2.4 jsou dirty data skrze systémovou funkci write(2) zaobalena do buffer_heads a umístěna do globální bufferu, kde čekají na zapsání. A dirty data ze sdíleného mapování [shared mappings] jsou připojená ke svému inodu. Kdežto v 2.5 byl buffer odstraněn a dirty data z write(2) jsou zpracovávána stejně jako dirty data z mmap(). Dále byly upraveny kupdate a bdflush. Vše je nyní stránkově orientováno.

    Martin Dalecki zaslal tunu patchů do IDE kódu a vývojáři začali debatovat nad technickými body. Najednou Anton Altaparmakov vypěnil: Od té doby, co jsi novým správcem IDE, jsme tě viděli pouze odstraňovat jednu funkci za druhou ve jménu vyčištění kódu bez toho, aby jsi za ně uvedl nějakou adekvátní náhradu. Všechny kritické opravy zaslali jiní lidé, což nevzbuzuje v tebe důvěru. Dokonce i Alan Cox před časem napsal, že ti nedůvěřuje.

    Ale Linus se Martina zastal:

    Koho to zajímá? Našel jsi cokoliv, co Martin odstranil a mělo nějakou cenu? Určitě ne. Pánové, měli byste si uvědomit, že IDE vrstva má v sobě OSM LET naprostých zmetků. Nikdy to nebylo pročištěno. Má to v sobě tak odporné věci, až je to příšerné. Podle mně je mnohem jednodušší přidávat novou funkčnost do čistého kódu.

    Veškeré informace z /proc/ide jsou dostupné přes hdparm a pro vaše drahé embedded systémy zřejmě zabírají méně prostoru, když jsou v uživatelském prostoru. Tak kde je problém?

    Alan Cox ale poznamenal, že /proc/ide obsahuje užitečné informace, které jinde nejsou dostupné. Například jaký řadič řídí disky, které disky jsou dostupné apod. Ale Linus napsal, že by raději viděl někoho přidat tato zařízení do skutečného stromu zařízení, kde by tento typ informací byl velmi viditelný. Zatím devicefs není automaticky připojen, ale jedná se o jediný skutečně univerzální způsob prezentace takovýchto informací.

    Podpora velkých souborů, 41

    Peter Chubb oznámil: V současnosti je linux omezen 2TB souborovým systémem a to dokonce i na 64-bit systems, protože je zde spousta různých míst, kde je blokový ofset nastaven na unsigned nebo int (32-bit proměnné). Zaslal link na patch , který implementuje nový typ sector_t, který má držet hodnotu ofsetu u sektorů a bloků. Dodal, že na svém starém pentiu dokázal vytvořit 15TB velký souborový systém připojený jako JFS skrze loop zařízení - a zdá se, že vše funguje. Existuje pár programů z uživatelského prostoru, které je třeba opravit (parted, mkfs).

    Andrew Morton odpověděl: Hlasuji pro začlenění. 2TB zabraňuje některým lidem používat řadu 2.4. Zřejmě 2.6 bude potřebovat 64-bit čísla. Další překážkou budou indexy stránkové cache. Tam bude limit buď 8TB nebo 16TB, v závislosti na znaménku.

    Různým lidem se patch také líbil a Martin Dalecki napsal, že jeho části začlení. Později Peter oznámil novou verzi pro kernel 2.5.15 a Christoph Hellwig napsal, že patch vypadá velmi dobře a že doufá, že bude brzy začleněn.

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.zork.net) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2.
           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.