Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Někdo připomenul odvěký problém, že po smazání souborů a adresářů z některého adresáře se alokované bloky neuvolní. Odesílatel znal, že řešením je vytvořit nový adresář, zkopírovat do něj obsah starého adresáře, smazat jej a přejmenovat nový adresář. Toto se mu však zdálo ošklivé a tak se zeptal, zda existuje jiný způsob, jak zkrátit [shrink] adresář. Andreas Dilger odpověděl, že takováto vlastnost by vyžadovala spoustu práce, nicméně Stephen C. Tweedie napsal, že Daniel Phillips plánuje začlenění HTree pro rychlou indexaci adresářů pro ext2/3.
Alexander Viro měl za to, že limitovaná verze zkracování by neměla být složitá a hned načrtl způsob, jak na to a nabídl se, že ji napíše, což původní odesílatele velmi potěšilo. Stephen však našel pár slabších míst tohoto návrhu. Andrew Morton se vložil do diskuse s tím, že právě vložil podporu pro HTree pro ext3 do jádra 2.5.23. Diskuse pak pokračovala nad technickými detaily implementace.
H. Peter Anvin napsal, že ten, kdo vytvořil adresář CPU
(dobrý
nápad) a porušil [break up] arch/i386/kernel/setup.c
, udělal ještě
jednu chybu: příznaky CPUID definované AMD (0x80000001) nejsou používany jen na
AMD procesorech! Ve skutečnosti je používají i Transmeta, Cyrix a Via. Intel je
podporuje také, nicméně vrací 0. Podle něj by to mělo být přesunuto do funkce
generic_identify()
. Dave Jones označil za autora Patricka Mochela
a zároveň vyjádřil podporu pro Peterův patch. H. Peter dále dodal, že to samé
by se mělo provést se souborem bugs.h. Patrick poděkoval Peterovi za upozornění
a pobídl ho k zaslání patche.
Lidé z Intelu dělali nějaké testy propustnosti [throughput] blokových I/O
operací v závislosti na počtu SCSI adaptérů. Na jejich počítači se dvěma
procesory PIII 1.2GHz se 2G RAM a kernel 2.4.16 či 2.4.18 zjistili, že
benchmark Bonnie++ ukazuje zpomalení s rostoucím počtem zařízení [spindle].
Podle nich je problém způsoben tím, že ext3 příliš často používá Velký Jaderný
Zámek - BKL (Big Kernel Lock). A tak navrhli nahradit BKL zamykáním na úrovni
souborového systému. Andrew Morton odpověděl, že škálovatelnost ext3 je bohužel
ubohá, neboť neměl čas se jí zabývat. Vývojáři mají plán nahradit
lock_kernel
zámkem lock_journal
, kde ej to možné. Leč
škálovatelnost bude adresována pravděpodobně až v řadě 2.5.
Andreas Dilger se zamyslel a poslal několik odstavců návrhů, jak tento
problém vyřešit. Andrew také připojil několik svých očekávání, jak na to. Ext2
je jednoduché a bude škálovat až do nebe, leč až v řadě 2.6. Ovšem ext3 je 700x
komplexnější než ext2, takže vývojáři musí být opatrní. Stephen C. Tweedie si
nemyslel, že je nutné čekat na 2.6 na škálovatelnost ext3. Připomněl, že pouze
commit vlákno mění stav transakce, takže lock_journal
se může stát
read/write zámkem chránícím stavový stroj transakcí [transaction state
machine].
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: