Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Do konference přišlo celkem 1772 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Thunder from the hill a Joerg Schilling.
Během normální debaty Alexander Viro zaslal Linusovi tyto instrukce:
vi fs/dcache.c -c '/|= DCACHE_R/d|/nr_un/pu|<|x'
Linus Torvalds je přijal, ale odpověděl, ať už mu nikdo nikdy nezasílá patche jako vi skripty. Jde to, ale je to jako bungee-jumping s lanem uvázaným kolem varlat.
Někdo se se zeptal na testy ukazující, které jádro je nejstabilnější. Pár lidí odpovědělo, že takové testy není možné udělat, ale Paul Larson zaslal odkaz na Linux Test Project. Bill Davidsen doporučil používat patche Alana Coxe, ipokud je potřeba používat SMP pod velkou zátěží a Joe Sloan doporučil strom Andrea Arcangeliho jako velice stabilní. Tomas Szepe napsal, že 2.4.19-pre10-ac2 mu běží už 36 dní. Ale Kelsey Hudson napsal, že sestavil pro ISP stroj s 2.4.2 na desce abit bp6 a dvěma celerony 366MHz, který běžel téměř 300 dní, což je neuvěřitelně moc na tak špatný hardware a staré jádro. Kdyby ten ISP nezkrachoval, běžel by úpočítač určitě i dnes.
Někdo se zeptal, zda sa zastaví vývoj řady 2.0 po vytvoření řady 2.6. Odesílatel měl pocit, že by to byl dobrý nápad, protože by to uvolnilo více času programátorům pro vývoj novějších jader. Mnoho lidí s ním nesouhlasilo. Shodli se, že chyby by měly být řešeny, když se objeví. Alan Cox se vložil do diskuse:
Proč by ses měl starat? 2.0 může pomalu a obezřetně řešit kritické chyby, jak se v budoucnosti objeví, pokud se o ně někdo bude starat. Je zde spousta strojů s 2.0 pracující jako routery, tiskové servery a podobně, na které by se naisntalovalo jádro 2.4, pouze pokud by byl jejich hardware vyřazen. Nemůžu mluvit za Davida Weinehalla, ale pro mně není správa velice stabilní řady 2.2 velkou zátěží. Většinou se skládá z posílání emailů, které říkají ne.
A David Weinehall, správce řady 2.0, potvrdil, že správa nevyžaduje moc vývojářských sil. Začleňuje pár rozumných oprav a odmítá zbytek. Žádné nové ovladače ani vlastnosti nejsou přidávány. Kromě něj je ještě několik málo osob, které mu zasílají informace o úspěších i prohrách s touto řadou a nutí mě zvyšovat číslo verze (v čemž je stejně špatný jako Alan). David se chystá vytvořit 2.0.40 již velice brzy a zatímco 40 je pěkné kulaté číslo, 42 je ještě hezčí číslo pro konec, takže tam asi skončí. Ale to až za nějaký čas.
Josh Litherland se zeptal, zda by bylo možné používat jak PS/2 klávesnici, tak i USB numerickou klávesnici na jeho laptopu. Greg K-H odpověděl, že by to mělo být možné, ale Josh pod jádrem 2.4.18 nedostával žádné události z numerické klávesnice. Potvrdil, že zařízení bylo detekováno při nahrání evdev ovladače, nicméně žádné události neprocházely skrz. Brad Hards odpověděl:
evdev leží na uživatelské straně vstupní vrstvy, USB na druhé. Pokud evdev posílá události, je vše v pořádku s USB i vstupní vrstvou. Je běžnou chybou nezkompilovat (či nenahrát) ovladač klávesnice vstupní vrstvy. Pokud chyba skutečně není zde, pak budeme potřebovat popisky [descriptor] HID.
Josh odpověděl, že Brad uhodil hřebík na hlavičku.Po kompilaci a nahrání ovladače klávesnice vstupní vrstvy, obě klávesnice začaly fungovat v pořádku.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: