Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Do konference přišlo celkem 1514 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Thunder from the hill a Oliver Xymoron.
Jaroslav Kysela poslal Linusovi URL, na kterých najde poslední patche pro projekt ALSA určené pro řadu 2.5. Christoph Hellwig jej požádal, aby neposílal takové megapatche, ale raději jednotlivé patche pro každý commit z cvs. Jaroslav slíbil, že bude posílat patche častěji (asi týdně), nicméně posílat jednotlivé změny v cvs je příliš náročné [jak byste přeložili overkill?]. Kdokoliv se zájmem o vývoj ALSA může sledovat konferenci CVSLOG (má i archiv) nebo používat jejich CVS.
Larry McVoy ohlásil, že mění licenci BitKeeperu a chce se ujistit, že ji Open Source komunita bude chápat jako vylepšení a ne jako krok zpět. Licenci najdete na adrese http://www.bitkeeper.com/bkl.txt.
Prvním krokem je prodloužení doby, během které musí vývojáři komentovat své změny do openlogging.org ze 7 dnů na 21 dnů. Děje se tak na přání lidí, kteří utrácejí dolary získané v dotcom horečce na ostrově hackujíce kernel. Tato perioda by měla stačit každému. Další změna je má chránit před používáním BitKeeperu pro komerční účely. Takže si ponechali právo požadovat veřejný přístup k repozitářům po dobu patnácti dnů. Díky tomuto kroku mohli odstranit kontroverzní bod licence, ve kterém mohli odmítnout službu těm, kteří je na podpoře stáli více než 20 000 dolarů. To snad odstraní obavu, že uzavřou bkbits nebo repozitář jádra.
Další novinkou je pravděpodobný přesun bkbits.net a openlogging.org do jedné hostingové firmy, která je velmi přátelská k Linuxu a sama hostuje 4000 serverů. Dále pracují na uzavření první komerční smlouvy, která je získána na základě používání BitKeeperu týmem kolem linuxového kernelu. Larry je ochoten těchto 25 000 dolarů věnovat Linusovi ve formě práce na jím požadovaných funkcí BitKeepera. Rádi by z toho udělali pravidlo, leč zatím jim jejich Open Source aktivity nepřinesly jedinou zakázku.
Frederic Roussel se zeptal, jaký je stav souborového systému TUX2, na kterém před časem začal pracovat Daniel Phillips. Daniel odpověděl, že vzhledem k nejistotám ohledně jednoho patentu je TUX2 velice nízko v seznamu jeho priorit. Hank Leininger vysvětlil, že společnost NetApp implementovala do svého souborového systému WAFL (IIRC) něco vzdáleně podobného, jako je fázový strom v TUX2. Jenže
David Howells ohlásil:
Napsal jsem pokročilé API pro trasování programů [trace], které by mohlo
nahradit ptrace. Není zatím úplně hotové, ale současná funkcionalita by měla
stačit pro implementaci příkazu strace
.
Funguje to tak, že se přidá nové systémové volání, které pracuje s deskriptory souborů připojených speciálních souborů (podobně jako to dělá sysvipc a shm). Nicméně tyto fd jsou přístupné a mohou být používány (pro poll).
Dokumentace je přiložena v patchi trace-2532. Byl bych vděčen za vaše
připomínky. Stáhněte si následující patche a testovací program: ftp://infradead.org/pub/people/dwh/orn-2532.diff.bz2
,
ftp://infradead.org/pub/people/dwh/trace-2532.diff.bz2
a
ftp://infradead.org/pub/people/dwh/trctl2.c
.
Mala Anand porovnával výkon protokol IP verzí 4 a 6 pod jádrem 2.4.17 s USAGI patchem s20020415. Výsledek jeho výzkumu najdete na této adrese.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: