Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Do konference přišlo celkem 1469 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Thunder from the hill a Linus Torvalds.
Někdo navrhnul rozšířit jaderný Makefile o cíl [target] 'localconfig', který by
zanalyzoval počítač a vyprodukoval pro něj .config
s co nejlepší
podporou hardwaru. Pak by se jednoduše spustil 'make menuconfig' a volby by se
vyladily. Andrew Rodland si vzpomněl, že něco podobného existovalo v CML2, ale
nebyl si jist, zda to nezemřelo s CML2. Giacomo Catenazzi napsal, že napsal
utilitku v bashi, která detekuje hardware a databázi hardwaru a ovladačů
generovanou skriptem v pythonu přímo ze zdrojáků kernelu. Obojí najdete na
adresách http://people.debian.org/~cate/files/kautoconfigure
a http://people.debian.org/~cate/files/gnome-os.
Pavel Machek zaslal patch a vysvětlil, že obvzláště u kapesních počítačů je důležitá možnost okamžitě vypnout obrazovku (která může spotřebovat i více než 50% energie). Někomu se patch líbil a napsal, že je dobrý i pro systémy, které mají většinou monitor vypnutý.
Dipankar Sarma zaslal patch nepoužívající zamykání při hledání cesty v IPv4 [lockfree ipv4 route cache lookup code]. Najdete jej na adrese http://lse.bkbits.net/linux-2.5-rcu-rtcache. Urychluje hledání o 30-50% podle benchmarku navrženého Davem v diskusi http://marc.theaimsgroup.com/?l=linux-kernel&m=102258603404836&w=2.
Christoph Hellwig zaslal odkaz na patch, který vloží do jádra žurnálovací souborový systém XFS. Najdete jej na adrese ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/hch/xfs/xfs-2.5.33-20020903.tar.bz2. Patch se výrazně liší od poslední oficiální verze 1.1. Jmenovitě používá generické I/O cesty a odstraňuje kód potřebný jen v IRIXu.
Matt Domsch napsal:
Počítače třídy x86 trpí rozporem mezi tím, co si BIOS myslí, že je bootovací disk a tím, co si Linux myslí, že si BIOS myslí, že je bootovací disk. BIOS Enhanced Disk Device Services (EDD) 3.0 poskytuje možnost, aby BIOS sdělil operačnímu systému, co si myslí, že je bootovací disk. Ač tato vlastnost zatím není rozšířena v BIOSech, nastal čas, aby ji Linux podporoval.
EDD funguje tak, že poskytuje informace o sběrnici (PCI, PCI-X, ISA, InfiniBand, PCI Express nebo HyperTransport) s umístěním (například PCI 02:01.0) a rozhraní (ATAPI, ATA, SCSI, USB, 1394, FibreChannel, I2O, RAID, SATA) s umístěním (například SCSI ID 5 LUN 0) pro každé int13 zařízení. Tento patch vytváří volbu CONFIG_EDD, která získá a uloží tyto informace:
# ls /proc/edd/
80 81 82 83 84 85
# cat /proc/edd/80
host_bus_type: PCI 02:01.0 channel: 0
interface_type: SCSI id: 0 lun: 0
V tomto případě BIOS zařízení 80 (boot disk) věří, že je na PCI 02:01.0, SCSI bus 0, ID 0 LUN 0 (zásuvná karta Adaptec 39160).
Andre Hedrick zajásal a napsal, že to vypadá konečně na pořádnou zábavu a dále požádal o běžný patch pro lidi, kteří nevěří BitKeeperu. Matt zaslal adresu: http://domsch.com/linux/edd30/linux-2.5.33-edd-initial-rfc.patch.
Guillaume Boissiere oznámil, že aktualizoval seznam úkolů pro řadu 2.5. Na stránce http://www.kernelnewbies.org/status/ najdete seznam všech projektů, jejich stav a osoby, které na něm pracují.
Larry M. Augustin oznámil smutnou novinku, že Leonard Zubkoff, dlouholetý přispěvatel Free Softwaru, zemřel při nehodě vrtulníku. Leonard v jádře spravoval BusLogic a DAC960. Více najdete v článku na adrese http://www.ktva.com/Stories/0,1413,163%257E6883%257E834332,00.html.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: