Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Do konference přišlo celkem 1469 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Thunder from the hill a Linus Torvalds.
Někdo navrhnul rozšířit jaderný Makefile o cíl [target] 'localconfig', který by
zanalyzoval počítač a vyprodukoval pro něj .config
s co nejlepší
podporou hardwaru. Pak by se jednoduše spustil 'make menuconfig' a volby by se
vyladily. Andrew Rodland si vzpomněl, že něco podobného existovalo v CML2, ale
nebyl si jist, zda to nezemřelo s CML2. Giacomo Catenazzi napsal, že napsal
utilitku v bashi, která detekuje hardware a databázi hardwaru a ovladačů
generovanou skriptem v pythonu přímo ze zdrojáků kernelu. Obojí najdete na
adresách http://people.debian.org/~cate/files/kautoconfigure
a http://people.debian.org/~cate/files/gnome-os.
Pavel Machek zaslal patch a vysvětlil, že obvzláště u kapesních počítačů je důležitá možnost okamžitě vypnout obrazovku (která může spotřebovat i více než 50% energie). Někomu se patch líbil a napsal, že je dobrý i pro systémy, které mají většinou monitor vypnutý.
Dipankar Sarma zaslal patch nepoužívající zamykání při hledání cesty v IPv4 [lockfree ipv4 route cache lookup code]. Najdete jej na adrese http://lse.bkbits.net/linux-2.5-rcu-rtcache. Urychluje hledání o 30-50% podle benchmarku navrženého Davem v diskusi http://marc.theaimsgroup.com/?l=linux-kernel&m=102258603404836&w=2.
Christoph Hellwig zaslal odkaz na patch, který vloží do jádra žurnálovací souborový systém XFS. Najdete jej na adrese ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/hch/xfs/xfs-2.5.33-20020903.tar.bz2. Patch se výrazně liší od poslední oficiální verze 1.1. Jmenovitě používá generické I/O cesty a odstraňuje kód potřebný jen v IRIXu.
Matt Domsch napsal:
Počítače třídy x86 trpí rozporem mezi tím, co si BIOS myslí, že je bootovací disk a tím, co si Linux myslí, že si BIOS myslí, že je bootovací disk. BIOS Enhanced Disk Device Services (EDD) 3.0 poskytuje možnost, aby BIOS sdělil operačnímu systému, co si myslí, že je bootovací disk. Ač tato vlastnost zatím není rozšířena v BIOSech, nastal čas, aby ji Linux podporoval.
EDD funguje tak, že poskytuje informace o sběrnici (PCI, PCI-X, ISA, InfiniBand, PCI Express nebo HyperTransport) s umístěním (například PCI 02:01.0) a rozhraní (ATAPI, ATA, SCSI, USB, 1394, FibreChannel, I2O, RAID, SATA) s umístěním (například SCSI ID 5 LUN 0) pro každé int13 zařízení. Tento patch vytváří volbu CONFIG_EDD, která získá a uloží tyto informace:
# ls /proc/edd/
80 81 82 83 84 85
# cat /proc/edd/80
host_bus_type: PCI 02:01.0 channel: 0
interface_type: SCSI id: 0 lun: 0
V tomto případě BIOS zařízení 80 (boot disk) věří, že je na PCI 02:01.0, SCSI bus 0, ID 0 LUN 0 (zásuvná karta Adaptec 39160).
Andre Hedrick zajásal a napsal, že to vypadá konečně na pořádnou zábavu a dále požádal o běžný patch pro lidi, kteří nevěří BitKeeperu. Matt zaslal adresu: http://domsch.com/linux/edd30/linux-2.5.33-edd-initial-rfc.patch.
Guillaume Boissiere oznámil, že aktualizoval seznam úkolů pro řadu 2.5. Na stránce http://www.kernelnewbies.org/status/ najdete seznam všech projektů, jejich stav a osoby, které na něm pracují.
Larry M. Augustin oznámil smutnou novinku, že Leonard Zubkoff, dlouholetý přispěvatel Free Softwaru, zemřel při nehodě vrtulníku. Leonard v jádře spravoval BusLogic a DAC960. Více najdete v článku na adrese http://www.ktva.com/Stories/0,1413,163%257E6883%257E834332,00.html.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: