Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Do konference přišlo celkem 1739 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Daniel Phillips a David S. Miller.
Scott Feldman poznamenal, že ovladač e1000 v jádře 2.5.33 podporuje TCP Segmentation Offloading (TSO). David S. Miller k tomu dodal, že by rád poděkoval Intelu za úzkou spolupráci. Stačil jeden email a David získal veškeré nutné informace k tomu, aby mohl zprovoznit a otestovat TSO pod Linuxem.
Rik van Riel zaslal patch vůči 2.5.33-mm4, který implementuje iowait statistiky v souboru /proc/stat. Takto můžete zjistit, kolik z idle času vašeho stroje je skutečně nečinnost a kolik času by počítač mohl dělat něco jiného, kdyby nečekal na výsledek IO operace.
Gary Lerhaupt zaslal program (http://domsch.com/linux/devlabel/), který umožnuje přistupovat k datovým [storage] zařízením konzistentním způsobem. Funguje přes vytváření symbolických odkazů na aktuální jméno datového zařízení. Když jej spojíte s UUID daného disku, symlink bude konzistentně ukazovat na správná data i v případech, že se jméno zařízení změní. Na zařízení je proto možné se odkazovat pouze pomocí tohoto symbolického odkazu, který je uživatelsky definovatelný.
Navíc devlabel začlenil do systému hotplug (testy prováděl na Red Hat 7.3/Advanced Server 2.1). Měli byste být schopni zasunout čtečku flashcard do USB slotu, přidat na ni symbolický odkaz a pak jej používat jako referenci. Odstraňte čtečku z USB a symlink zmizí. Zasuňte ji opět a sysmlink se vratí zpátky. Toto by mělo fungovat i pro PCMCIA a IEEE1394 (Firewire).
Daniel Egger byl z této utility nadšen (až na distribuci skrze RPM). Podle něj by z něj mohly těžit i jiná zařízení jako HID, u nichž je aktuální pořadí (řazení) závislé na pořadí, v nichž se objeví na sběrnici, což velice snadno vede ke zmatkům a nekonzistenci. Použití jeho přístupu by mohlo vyřešit mnoho problémů.
Folkert van Heusden ohlásil zajímavý projekt video-entropyd:
Z bezpečnostních důvodů (když je velký síťový provoz nebo pro generování bezpečných klíčů) můžete potřebovat tolik entropie, kolik jen můžete dostat z jaderného ovladače. Ovladač náhodných čísel se o to částečně stará sám. V situacích, kde je velká potřeba entropních dat, nemusí být schopen je získat sám.
A pro tyto účely je zde tento program: dodává entropii do jaderného ovladače. Dělá to tak, že vezme v náhodném intervalu dva obrázky ze zařízení Video4Linux, vypočítá jejich rozdíl a počet informačních bitů v datech. Poté je předá ovladači i s počtem entropních bitů. Následně program skončí, neboť předpokládám, že chcete používat dané zařízení i pro jiné účely. Takže jej spouštěte z crontabu každou minutu.
Folkert program otestoval s webovou kamerou od firmy Philips. Najdete jej na adrese http://www.vanheusden.com/ved/. Podobný problém pro audio je řešen na adrese http://www.mindrot.org/audio-entropyd.html.
Jeff V. Merkey ohlásil, že jeho společnost Timpanogas Research Group prodala veškeré své intelektuální vlastnictví společnosti Canopy Group z Utahu. Veškeré dotazy ohledně jejich linuxových projektů mají být posílány na adresu info@timpanogas.org. Požadavky pak budou přeposlány patřičné straně. Tato akce se týká i NWFS a dalších linuxových projektů. Jeff bude pokračovat v práci na linuxových projektech u Network Associates.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: