Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Do konference přišlo celkem 1739 emailů, nejvíce psali Alan Cox, Daniel Phillips a David S. Miller.
Scott Feldman poznamenal, že ovladač e1000 v jádře 2.5.33 podporuje TCP Segmentation Offloading (TSO). David S. Miller k tomu dodal, že by rád poděkoval Intelu za úzkou spolupráci. Stačil jeden email a David získal veškeré nutné informace k tomu, aby mohl zprovoznit a otestovat TSO pod Linuxem.
Rik van Riel zaslal patch vůči 2.5.33-mm4, který implementuje iowait statistiky v souboru /proc/stat. Takto můžete zjistit, kolik z idle času vašeho stroje je skutečně nečinnost a kolik času by počítač mohl dělat něco jiného, kdyby nečekal na výsledek IO operace.
Gary Lerhaupt zaslal program (http://domsch.com/linux/devlabel/), který umožnuje přistupovat k datovým [storage] zařízením konzistentním způsobem. Funguje přes vytváření symbolických odkazů na aktuální jméno datového zařízení. Když jej spojíte s UUID daného disku, symlink bude konzistentně ukazovat na správná data i v případech, že se jméno zařízení změní. Na zařízení je proto možné se odkazovat pouze pomocí tohoto symbolického odkazu, který je uživatelsky definovatelný.
Navíc devlabel začlenil do systému hotplug (testy prováděl na Red Hat 7.3/Advanced Server 2.1). Měli byste být schopni zasunout čtečku flashcard do USB slotu, přidat na ni symbolický odkaz a pak jej používat jako referenci. Odstraňte čtečku z USB a symlink zmizí. Zasuňte ji opět a sysmlink se vratí zpátky. Toto by mělo fungovat i pro PCMCIA a IEEE1394 (Firewire).
Daniel Egger byl z této utility nadšen (až na distribuci skrze RPM). Podle něj by z něj mohly těžit i jiná zařízení jako HID, u nichž je aktuální pořadí (řazení) závislé na pořadí, v nichž se objeví na sběrnici, což velice snadno vede ke zmatkům a nekonzistenci. Použití jeho přístupu by mohlo vyřešit mnoho problémů.
Folkert van Heusden ohlásil zajímavý projekt video-entropyd:
Z bezpečnostních důvodů (když je velký síťový provoz nebo pro generování bezpečných klíčů) můžete potřebovat tolik entropie, kolik jen můžete dostat z jaderného ovladače. Ovladač náhodných čísel se o to částečně stará sám. V situacích, kde je velká potřeba entropních dat, nemusí být schopen je získat sám.
A pro tyto účely je zde tento program: dodává entropii do jaderného ovladače. Dělá to tak, že vezme v náhodném intervalu dva obrázky ze zařízení Video4Linux, vypočítá jejich rozdíl a počet informačních bitů v datech. Poté je předá ovladači i s počtem entropních bitů. Následně program skončí, neboť předpokládám, že chcete používat dané zařízení i pro jiné účely. Takže jej spouštěte z crontabu každou minutu.
Folkert program otestoval s webovou kamerou od firmy Philips. Najdete jej na adrese http://www.vanheusden.com/ved/. Podobný problém pro audio je řešen na adrese http://www.mindrot.org/audio-entropyd.html.
Jeff V. Merkey ohlásil, že jeho společnost Timpanogas Research Group prodala veškeré své intelektuální vlastnictví společnosti Canopy Group z Utahu. Veškeré dotazy ohledně jejich linuxových projektů mají být posílány na adresu info@timpanogas.org. Požadavky pak budou přeposlány patřičné straně. Tato akce se týká i NWFS a dalších linuxových projektů. Jeff bude pokračovat v práci na linuxových projektech u Network Associates.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: