Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Do konference přišlo celkem 1824 emailů, nejvíce psali Daniel Phillips, Andrew Morton a David S. Miller.
Hans Reiser zaslal patch s ReiserFS pro kernel 2.4 a napsal, že tento patch má být začleněn do jádra 2.4.20, pokud to se objeví nejdříve za tři týdny, jinak může počkat na další pre1 jádro. Patch prošel všemi interními testy, ale jedná se o kód, který mívá zrádné chyby. Nemůže být testován pod řadou 2.5, neboť 2.5 je příliš rozbitá v tuto chvíli. Patch významně snižuje spotřebu CPU při rozsáhlých zápisech. Dělá to tak, že konečně odstraňuje kód smyčky, která prováděla vyvažování [balancing] a alokaci bloků pro každé zapsané 4K. Jedná se o poslední důležitý patch firmy Namesys před verzí 4.3.
Dave Jones se zeptal, proč nemohou testovat pod 2.5 a Oleg Drokin vysvětlil, že nemůže nabootovat jádro 2.5.34. Marcelo Tosatti odpověděl Hansovi, že do jádra 2.4.20 už jde dost dalších věcí o ReiserFS a nechce dělat testy ještě obtížnějšími. Proto jej dá až do 2.4.21-pre1. Diego Calleja spustil benchmark tiobench a zjistil, že nový kód je podstatně rychlejší pro jedno vlákno, ale není škálovatelný pro mnoho vláken.
Randy Hron zaslal výsledky benchmarku a poslal odkaz, kde jich je více ( http://home.earthlink.net/~rwhron/kernel/bigbox.html). Hans Reiser byl velice spokojen, neboť výsledky ukazovaly, že některé patche zvyšující výkon jsou skutečně skvělé. Zeptal se, zda je AIM proprietární. Poprosil Randyho, zda by mohl otestovat reiser4 příští měsíc. Randy Dunlap odpověděl, že AIM je nyní šířen pod licencí GPL a je dostupný na adrese http://caldera.com/developers/community/contrib/aim.html. Hans za tento krok poděkoval Caldeře. Chtěl jej vyzkoušet už před léty, ale byl pro ně [Namesys] příliš drahý. Takto jej budou používat pro testování a benchmarky ReiserFS verze 4.
Bart De Schuymer ohlásil Ebtables, což je projekt podobný iptables, ale pracující na úrovni bridge netfilteru. Umožňuje vytvořit základní transparentní firewall pomocí brouteru a manipulací MAC zdrojové a cílové adresy. Firewallova část obsahuje moduly pro základní IP filtrování, 802.1 filtrování a ARP filtrování, logování a značkování.
Ebtables jsou vyvíjeny už déle než 1.5 roku a pužívá jej více než 100 uživatelů. Patch je 3662 řádek dlouhý a najdete jej na adrese http://users.pandora.be/bart.de.schuymer/ebtables/v2.0/ebtables-v2.0_vs_2.5.34.diff. Více informací, základní příklady i skutečné ukázky od uživatelů najdete na adrese http://users.pandora.be/bart.de.schuymer/ebtables/.
David S. Miller se podíval na tento projekt a napsal, že pro ARP filtrování by lidé měli používat ARP tables, proto je napsal. Bart vysvětlil, že bridge může prostě posílat [_bridge_] ARP pakety z jedné sítě do druhé. ARP modul je může filtrovat. Tyto pakety se tak skrze ARP kód nedostanou do linuxového jádra. Pokud by byl zájem, mohl by ebtables rozšířit o arptables. Ale David odpověděl, že už chápe, proč se cíle ebtables nekříží s arptables, takže to není nutné.
Jeff Dike ohlásil další verzi UML - projektu jak spouštět linuxové jádro jako uživatelský proces. Verze pro jádro 2.5.34 je dostupná na adrese http://user-mode-linux.sourceforge.net/dl-sf.html. Komunita kolem UML má stránky na adrese http://usermodelinux.org. Andrew Morton ohlásil, že Linus jej právě začlěnil do jádra a poslal Jeffovi gratulaci. Jeff poděkoval a ulevil si, že je skvělé mít UML uvnitř stromu jádra.
Linus Torvalds ohlásil jádro 2.5.36. Patch je veliký, hlavně kvůli začlenění XFS. Nathan Straz na tuto zprávu reagoval zavýsknutím Woohoo.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: