Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Do konference přišlo celkem 1712 emailů, nejvíce jich poslali Alan Cox, Andrew Morton, Greg KH.
Christoph Hellwig navrhnul:
Nyní, když všichni komerční producenti distribucí používají
backport Ingova O(1) scheduleru, externí projekty jako XFS s ním
musí počítat. Bylo by velmi dobré, kdyby měly společné nové API v
hlavním stromu. Už máme správnou implementaci yield()
v jádře
2.4.20, ale chybí funkce set_cpus_allowed()
používaná v
kernelthreads. Je zde šance aplikovat patch Roberta Lovea? Nijak
nemění existující kód, jen přidává rozhraní.
Jeff Garzik se také vložil do debaty:
Mimoto je ještě použit při backportu Ingova projektu workqueue, který je velmi užitečný a úplně nezávislý na O(1) scheduleru. Plánuji jej použít pro přesun povinností některých ovladačů do kontextu procesu, kam skutečně patří (což vyřeší několik chyb).
Martin J. Bligh napsal, že když tento patch používají i všechny distribuce, bude asi dostatečně stabilní, aby mohl být začleněn do jádra. Ale Christoph odpověděl, že Ingo sám odmítl jeho začlenění. Robert dodal, že podle Inga se nejedná o materiál pro řadu 2.4.
Patrick Mochel si vzpomněl, že /proc/pci byl v minulosti zavržen jako zastaralý, ale nebyl si jistý. Doporučil program lspci jako mnohem lepší a požádal o odstranění /proc/pci. To by podle něj vedlo ke zjednodušení kódu. Jeff Garzik odpověděl, že již se tak jednou stalo, ale Linus jej vrátil zpět. Důvodem bylo, že poskytuje krátké shrnutí a spoustu užitečných informací, podobně jako proc/cpuinfo a /proc/meminfo a že nemusíte mít nainstalován lspci, vystačíte si s /bin/cat.
Petr Vandrovec poznamenal, že /proc/pci je velmi užitečný během instalace, kdy lspci ještě není nainstalován. Erik Hensema však připomenul, že každý aspoň zpola slušný instalátor obsahuje lspci v instalačním obraze. David Alan Gilbe na to reagoval, ať si Erik vyzkouší ladit ovladač PCI zařízení na nějaké integrované desce s malou flash pamětí a konzolí na seriovém portě.
Linus Torvalds připomenul, že preferoval /proc/pci, neboť v té době lspci nesprávně interpretoval přerušení. Je možné, že dnes se situace již změnila, takže je tu potenciál pro odstranění /proc/pci. Patrick otestoval aktuální verzi lspci a oznámil, že dostal správné informace o nastavení přerušení. Zaslal tedy patch, který udělá /proc/pci volitelnou součástí při kompilaci. Následovala technická diskuse.
V oznámení jádra 2.5.51 Linus Torvalds poznamenal, že začlenil minule zmíněné změny ve framebufferu. Allan Duncan poznamenal, že framebuffer nefunguje a James Simmons napsal:
Petr Vandrovec byl rád, že tyto změny byly konečně přijaty do hlavního stromu jádra.
Scott Feldman ohlásil vytvoření manuálu pro Open Source vyvojáře, který probírá rodinu síťových karet Intel 8255x 10/100 Mbps. Manuál je určen pro údržbu e100 ovladače a pokrývá ethernetové síťové karty 82557, 82558, 82559, 82550 a 82551. Vývojáři vyjádřili radost nad tímto krokem a požádali o více dokumentace, zvláště ke kryptografickým funkcím na kartě PRO/100 S a manuál pro řadu e1000. Scott odpověděl, že manuál pro e1000 je v plánu.
Jeff Garzik osobně poděkoval NIC týmu z Intelu za tuto skvělou práci. Byli velice vstřícní. Toto je situace, kdy podle něj otevření dokumentace povede k lepší uživatelské zkušenosti s hardwarem od Intelu pod Linuxem a možná bude sloužit jako model k následování pro ostatní výrobce.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: