Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Do konference přišlo celkem 2931 emailů, nejvíce jich poslali Hans Reiser, Linus Torvalds a spammeři.
9. zář - 22. zář
Luke Kenneth Casson Leighton byl nadšený když zjistil, že SmartLink vydal GPL ovladač pro smart USB 56K modem. Poskytli jak PCI verzi, tak AC97 ALSA ovladač, vše pod GPL.
Poznamenal: Ten PCI ALSA ovladač je založen na ovladači modemu i8x0 / MX 440 od Jaroslava Kysely. A dodal: Swansmart USB 56k modem je směšně laciný (před šesti měsíci stál ve Velké Británii 9 liber) a v Austrálii a na dalekém východě je hrozně populární. Theodore Ts'o k tomu řekl:
Je z větší části pod GPL, ale jak v uživatelském démonu (modem/dsplibs.o), tak v jaderném ovladači (drivers/amrlibs.o) jsou binární objekty.
Dobrá zpráva je, že v jádře 2.6 už je ovladač, sound/pci/intel8x0m.c - zcela GPL a s kompletními zdrojáky - který funguje s uživatelským démonem z distribuce smlink.com. Nemá sice všechny funkce jako ten slamr ovladač (který vyžaduje proprietární, binární objektový soubor) -- především při použití open-source ovladače intl8x0m nefunguje ATM1. Ale jinak je dobře funkční a nevadí-li vám používání proprietárního objektového souboru v uživatelském prostředí, je to dobré řešení. Používám démona smlink jak s open-source, tak s proprietárním ovladačem a oba na mém laptopu T40 fungují bez problému.
Luke byl dost zklamaný. V emailu se SmartLinku zeptal, jestli by byli ochotni uvolnit všechen zdrojový kód pod GPL. Odpověděl Sasha Khapyorsky ze SmartLinku: Konečným cílem je úplné nahrazení proprietárního ovladače slamr.
Mikael Pettersson napsal: Doufám, že v tom budete úspěšní. Můj notebook Targa Athlon64 má tu AMR věcičku a 32 bitová x86 binárka ovladače slmodem mi ji neumožňuje se 64 bitovým jádrem používat.
Sasha odpověděl: Máš na mysli GPL pro uživatelský program slmodemd? Myslím, že je to dobrý nápad, ale bohužel nejsem jediným autorem a výsledné rozhodnutí bylo 'ne'.
Mikael vysvětlil: Ne, myslel jsem jaderný modul ovladače 'slamr', který je zkompilován s pomocí velké binární knihovny (amrlibs.o) a malého množství kódu, který to přilepí na jádro. Dokud bude amrlibs.o distribuována pouze v binární podobě pro 32 bitový x86, nebudu to moci používat se 64 bitovým amd64 jádrem. slmodemd problém nepředstavuje, protože jádro amd64 podporuje 32 bitové uživatelské x86 binárky.
Sasha odpověděl: Přesně o tom se mluvilo - 'slamr' bude nahrazen ALSA ovladači. Nevím, jaký máš modem, ale nové ALSA ovladače (CVS verze) již podporují ICH, SiS, NForce (snd-intel8x0m), IXP (snd-atiixp-modem) a VIA (snd-via82xx-modem) AC97 modemy.
11. zář - 20. zář
Lee Revell napsal: realtime-lsm Linux Security Module (linuxový bezpečnostní modul) napsaný Torbenem Hohnem a Jackem O'Quinem uděluje selektivně realtime schopnosti určitým uživatelským skupinám nebo aplikacím. Typické využití je pro nízkolatenční audio, patch byl uživateli audia zevrubně testován. Realtime LSM je oproti patchi z 2.4 a jiným berličkám (jako jackstart, který spoléhá CAP_SETPCAP) velkým zlepšením z hlediska bezpečnosti.
Několik lidí se do toho pustilo s různými technickými komentáři a kritikou.
15. zář - 20. zář
John McCutchan napsal:
Vydávám novou verzi inotify. Připojen je patch pro 2.6.8.1.
Rád bych docílil začlenění inotify do -mm stromu.
Inotify je navrženo jako náhrada za dnotify. Hlavními rozdíly je to, že inotify nevyžaduje, aby byl soubor otevřen, chcete-li jej sledovat. Sledujete-li něco s inotify, může to zmizet (je-li cesta odpojena) a vám bude poslána událost oznamující, že je to pryč. A události jsou doručovány přes fd, ne pomocí signálů.
Nové v této verzi: Ovladač podporuje čtení více než jedné události najednou. Maximální počet sledování na zařízení zvýšen ze 64 na 8192. Maximální počet událostí na zařízení ve frontě zvýšen ze 64 na 256.
John pokračoval popisem technických detailů implementace a ke konci zprávy napsal:
Testoval jsem ten kód na svém systému a nenarazil na žádné problémy. Ocenil bych kontrolu designu a kódu a také testování.
Robert Love dodal:
Chtěl bych rozvést, proč je dnotify děsné, a proč představuje inotify skvělou náhradu. Omezení dnotify se na moderních desktopových systémech skutečně projeví.
Některé technické problémy dnotify, které inotify řeší:
Pročítám ten kód už nějakou chvíli a vypadá dobře. Rád bych slyšel názor Al Vira, abychom se mohli pustit do opravování případných problémů, které by našel.
20. zář - 21. zář
Alex Williamson napsal:
Už jsem zapomněl, kolik těchto patchů jsem udělal, ale tady je ta tolik očekávaná nová verze ;^). Účelem tohoto patche je zpřístupnit ACPI objekty v již existujícím jmenném prostoru v sysfs (/sys/firmware/acpi/namespace/ACPI). Je tam teď k dispozici mnoho informací, ale uživatel nemá žádný způsob, jak se k nim dostat.
Změny v kódu jádra jsou docela jednoduché. Hlavní změnou je přidání funkcí open() a release() do sysfs podpory bin_file.
Další obecnou změnou v jádře je exportování acpi_os_allocate(). Je to kvůli tomu, že jsem se rozhodl pro interní management používat acpi_buffers a chtěl jsem pro ně jednotné alokovací/uvolňovací rozhraní. Klidně to rozdělím do jednotlivých patchů, budou-li přijatelnější.
Pokusím se dát v krátké době k dispozici svoji debugovací utilitu, aby se mohli lidi podívat, co to nabízí. U mnoha věcí poskytné nějaké informace použití xxd k výpisu objektu a pro metody typu _ON/_OFF je to dostatečné.
Pavel Machek navrhl přidat něco do adresáře /Documentation a Alex s tím souhlasil. O pár hodin později poslal dokumentační patch pro /Documentation/acpi/acpi_sysfs, který vysvětloval ACPI rozhraní přes SysFS.
22. zář - 22. zář
Jednoho dne ruplo Pavlu Machkovi v bedně, a když se snažil zjistit, kolik koleček mu chybí, všiml si, že jádro 2.4 bude mít problém s rokem 9223372034708485227. Podle jeho testů přestanou 1. ledna 9223372034708485227 všechny systémy s 2.4 vykonávat příkazy a budou vracet jen SEGFAULT.
Napsal: Jsem zvědavý, jakou škodu to napáchá na mých filesystémech: touch foo v ReiserFS ukládá správný rok. Zajímalo by mě, jestli tam bude i po restartu... Ne, není. Vypadá to na chybu v jádře :-).
V originálu Kernel Traffic 278 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: