abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 535 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Jaderné noviny 282

    18. 11. 2004 | Robert Krátký | Jaderné noviny | 3494×

    Stabilita ABI. Aktualizace inotify; konfikt s dnotify. Port forcedeth pro 2.4. Vývojářům se nelíbí změny, které provádí Linus s názvy verzí. Software suspend verze 2.1 pro jádro 2.6.9; podpora pro 2.4 bude následovat.

    Do konference přišlo celkem 1883 emailů, nejvíce jich poslali Paul Jackson, Jeff Garzik a Andrew Morton.

    Stabilita ABI, 10 e-mailů

    13. říj - 17. říj

    Timothy D. Witham napsal:

    Oznamujeme binární kompatibilitu/testování

    Když mluvíme s koncovými uživateli, distribucemi, vývojáři OSS a velkými výrobci software (ISV), objevuje se pořád dokola jeden problém. Je to skutečnost, že binární programy každou chvíli přestanou fungovat.

    To pro velké koncové uživatele, kteří nasazují Linux, představuje významný nedostatek, protože by chtěli mít možnost používat stejnou verzi aplikace až 5 let. S ostatními operačními systémy to udělat mohou a je potřeba, aby to bylo možné i s Linuxem.

    Jedním z velkých problémů je, že tito výrobci vydávají a testují v cyklech měřených na čtvrtletí, kdežto OSS měří na dny. Chtěli bychom testování těchto binárních aplikací upravit tak, aby odpovídalo vývojovému cyklu OSS. Za tímto účelem jsem založil konferenci. Má-li někdo zájem, mám prezentaci v PDF.

    http://lists.osdl. org/mailman/listinfo/binary_sig

    http://groups.osdl.org/sigs (Follow binary testing for slides)

    Ať žije flame :-)

    Jeff Garzik řekl: Kompatibilita uživatelského ABI byla v Linuxu vždy vysoce ceněna. Nemyslím, že bychom strhali snahu o její podporu... A Robert Love odpověděl:

    Jo. S výjimkou nějakých změn v /proc (které byly ojedinělé a doufejme, že se /sys už nebudou) je ABI jádro-k-uživateli opravdu stabilní..

    Skoro bych řekl, že podobná snaha je velmi důležitá, ale kernelu se vůbec netýká. V současné době je "chyba" na straně věcí jako C++ ABI, které má neustálé výkyvy (což je dobře, opravují chyby, ale stejně).

    Všechna další nekompatibilita se týká knihoven, ale knihovny mají verze. Že nejsou knihovny kompatibilní, na tom není nic špatného - za předpokladu, že mají jiný název. Výrobci musí pouze dodávat kompatibilní knihovny a prodejci musí zase požadovat správné verze a nezasahovat do vnitřností.

    Ohledně verzí knihoven řekl Linus Torvalds:

    Ne, nemají.

    Ano, "máme k tomu technologii". Ale ve skutečnosti ji libc (což je ta nejproblematičtější část) nepoužívá, takže vlastně verze knihoven nemáme.

    Naopak glibc se urputně snaží o binární kompatibilitu, ale přesto se to čas od času nedaří.

    Co naplat.

    Aktualizace inotify; konfikt s dnotify, 10 e-mailů

    14. říj - 18. říj

    John McCutchan napsal:

    inotify verze 0.14.0. Připojen patch pro 2.6.8.1

    Stefanos Harhalakis odpověděl: Rozumím-li tomu správně, tak tento patch přidává inotify a odstraňuje dnotify. Řekl bych, že přidání inotify do stabilní řady 2.6 (dojde-li k tomu) by mělo dnotify ponechat beze změn, protože mohou být programy, které jej využívají (například KDE).

    Ale John McCutchan opravil: Patch dělá jak z inotify, tak z dnotify konfigurovatelnou možnost. Neodstraňuje dnotify. Robert Love to potvrdil, ale Stephen Rothwell poukázal:

    Ale odstranil jsi sysctl, který umožňuje povolit a zakázat dnotify za běhu. A vytvořil jsi setattr_mask_dnotify, kterému nemohu najít žádné volání. John připustil, že při převodu dnotify na volitelnou možnost mohly vzniknout nějaké chyby a řekl, že bude rád za patche, které by je napravily. A připojil:

    Jestli by měl patch s inotify obsahovat i konfigurační změny dnotify, to je na diskuzi. Já v tom z hlediska správy nebou používání nevidím velký problém. Stephen navrhl: Měl bys pravděpodobně poslat patch se změnami v dnotify jako úplně samostatný, protože jde o logicky samostatnou záležitost. Robert souhlasil a řekl, že takový patch už dříve posílal, ale že jej pošle znovu.

    Port forcedeth pro 2.4, 1 e-mail

    17. říj

    Manfred Spraul napsal:

    Jeff a Christoph našli v předchozím backportu nějaké chyby, takže jsem se rozhodl začít nový z posledního ovladače (0.30) z 2.6 -mm stromu.

    Změny:

    • hodně oprav chyb
    • zcela přepsaná PHY inicializace a detekce médií
    • podpora gigabitového ethernetu
    • podpora hardware checksuming pro nForce 250-Gb

    Jde o nový backport, není založen na backportu od Jane Liu.

    • přidán statický msleep helper
    • volání synchronize_irq změněno tak, aby nebralo žádné parametry

    Prosím testujte - funguje to na mé nForce 250 Gb, ale nemám žádnou negigabitovou desku k testování změn v detekci médií.

    Vývojářům se nelíbí změny, které provádí Linus s názvy verzí, 6 e-mailů

    18. říj - 19. říj

    Matt Mackall napsal Linusi Torvaldsovi:

    Nemohu si nevšimnout, že jsi DVAKRÁT během MÉNĚ NEŽ JEDNÉ MALÉ REVIZE způsobil nefunkčnost všech nástrojů, které se spoléhají na stabilní systém názvů.

    V obou případech tomu šlo předejít použitím Marcellova způsobu pojmenovávání kernelů řady 2.4. Je to velmi jednoduché: když myslíš, že je něco "finální", nazveš to "release candidate" a označíš "-rcX". Když je vše v pořádku, přejmenuješ to _nezměněné_ a všichni mají jistotu, že během té doby se nevyskytly problémy. Pokud to není "finální", a přijímáš více než jen opravy chyb, nazveš to "pre-release" a označíš "-pre". Vývojáři, testeři a automatizované nástroje pak vědí, co očekávat.

    Cliff White řekl za automatizovaný testovací tým OSDL, že s tímto názorem souhlasí, a Russell King se také připojil s tím, že už o věci mluvil s Linusem soukromě. Dodal: Já za sebe už žádnému systému názvů spojenému s hlavním stromem nevěřím.

    Geert Uytterhoeven byl rád, že slyší lidi stěžovat si na způsob pojmenovávání, který Linus používá, stejně jako Christoph Hellwig a Martin J. Bligh. Martin zároveň navrhl: Možná bychom mohli zdokumentovat nějaký standard, ať už bude jakýkoliv, a pak se ho držet.

    Software suspend verze 2.1 pro jádro 2.6.9; podpora pro 2.4 bude následovat, 3 e-maily

    19. říj - 20. říj

    Nigel Cunningham napsal:

    Je mi potěšením oznámit, že Software Suspend 2.1 je nyní k dispozici pro jádro 2.6.9.

    Doufám, že verzi pro 2.4 dám dohromady v rozumně krátké době. Toto vydání bude pro jádro 2.4 poslední - kromě oprav chyb a aktualizací pro nová vydání jádra.

    Od verze 2.0 máme hromadu změn, z nichž tou hlavní je možnost zkompilovat suspend jako modul a natáhnout z initrd. Více podrobností o nastavení této možnosti je na:

    http://softwaresuspend.berlios.de

    Přímý odkaz na stažení:

    http://download.berlios.de/softwaresuspend/software-suspend-2 .1-for-2.6.9.tar.bz2


    V originálu Kernel Traffic 282 vyšla navíc ještě tato témata:

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.        

    Hodnocení: 58 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.