abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:44 | IT novinky

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,809 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější superpočítač v Evropě JUPITER Booster s výkonem 1,000 exaFLOPS je na čtvrtém místě. Nejvýkonnější český superpočítač C24 klesl na 192. místo. Karolina, GPU partition klesla na 224. místo a Karolina, CPU partition na 450. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:22 | IT novinky

    Microsoft představil Azure Cobalt 200, tj. svůj vlastní SoC (System-on-Chip) postavený na ARM a optimalizovaný pro cloud.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | IT novinky

    Co způsobilo včerejší nejhorší výpadek Cloudflare od roku 2019? Nebyl to kybernetický útok. Vše začalo změnou oprávnění v jednom z databázových systémů a pokračovalo vygenerováním problém způsobujícího konfiguračního souboru a jeho distribucí na všechny počítače Cloudflare. Podrobně v příspěvku na blogu Cloudflare.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 23:22 | Komunita

    Eugen Rochko, zakladatel Mastodonu, tj. sociální sítě, která není na prodej, oznámil, že po téměř 10 letech odstupuje z pozice CEO a převádí vlastnictví ochranné známky a dalších aktiv na neziskovou organizaci Mastodon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Upozornění

    Cloudflare, tj. společnost poskytující "cloudové služby, které zajišťují bezpečnost, výkon a spolehlivost internetových aplikací", má výpadek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 04:22 | Pozvánky

    Letos se uskuteční již 11. ročník soutěže v programování Kasiopea. Tato soutěž, (primárně) pro středoškoláky, nabízí skvělou příležitost procvičit logické myšlení a dozvědět se něco nového ze světa algoritmů – a to nejen pro zkušené programátory, ale i pro úplné začátečníky. Domácí kolo proběhne online od 22. 11. do 7. 12. 2025 a skládá se z 9 zajímavých úloh různé obtížnosti. Na výběru programovacího jazyka přitom nezáleží – úlohy jsou

    … více »
    SoutezKasiopea | Komentářů: 1
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.52.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 94 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.11. 18:00 | Nová verze

    VKD3D-Proton byl vydán ve verzi 3.0. Jedná se fork knihovny vkd3d z projektu Wine pro Proton. Knihovna slouží pro překlad volání Direct3D 12 na Vulkan. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora AMD FSR 4 (AMD FidelityFX Super Resolution 4).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (35%)
     (46%)
     (19%)
     (18%)
     (23%)
     (15%)
     (23%)
     (15%)
     (17%)
    Celkem 369 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 12.11. 18:21
    Rozcestník

    Jaderné noviny 286

    14. 12. 2004 | Robert Krátký | Jaderné noviny | 4568×

    Diskuze o #ifdef v kódu jádra. Darcs zrcadlo repozitáře zdrojových kódů jádra. Monitor teploty pro Intel x86_64. Nový ovladač ADMA.

    Do konference přišlo celkem 1593 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Adrian Bunk a Andrew Morton.

    Diskuze o #ifdef v kódu jádra, 18 e-mailů

    8. lis - 15. lis

    David Howells poslal opravy kódu virtuální paměti a Andrew Morton si všiml malého #ifdef pro uClinux. Jednalo se o jedinou řádku, ale Andrew se zeptal, proč tam #ifdef je. David odpověděl, pro uClinux je ta konkrétní řádka zbytečná a vyřazení pomocí #ifdef znamená pro uClinux mírné zvýšení výkonu. Linus Torvalds na to řekl:

    Nemyslím si, že by tohle byl platný argument.

    Jestli chce uClinux udržovat samostatný kernel, poslužte si. Ale pokud chcete být začleněni do standardního jádra, jsou tu jiné priority. Jednou z nich je to, že integrace musí být čistá. A to znamená, že nebudeme provádět mikrooptimalizace, které v non-MMU případech ovlivňují hlavní strom - pokud pro to není zatraceně dobrý důvod.

    David odpověděl: Takže když nemáme MMU, tabulky stránek nebo PTE a ani nepotřebujeme operace, které je využívají, tak to nestačí? A Linus napsal:

    Ne. Jde tu o oddělení. Pokud tu věc dokážeš oddělit, fajn. Nechci v kódu další #ifdefy, ale můžeš mít nějaký úplně jiný soubor, který nebude provádět to, co není pro non-MMU vhodné.

    Ano, v kódu už #ifdefy jsou, ale nechceme je přidávat, pokud to není opravdu závažné. A i pak to znamená potíže. V tomto případě jsou potíže větší než závažnost. uClinux by klidně mohl mít falešný "struct vm_operations" - i kdyby jen kvůli tomu, aby ta zpropadená věc vypadalo trochu více jako Linux.

    Darcs zrcadlo repozitáře zdrojových kódů jádra, 5 e-mailů

    10. lis - 12. lis

    David Roundy napsal:

    Je mi potěšením oznámit dostupnost darcs zrcadla repozitáře linuxového kernelu. Darcs je plně distribuovaný a snadno použitelný systém správy revizí. Instrukce pro přístup k repozitáři jsou zde:

    http://darcs.net/linux.html

    Ve zkratce: kopii čerstvého jádra (konvertované z bkcvs) získáte takto:

    darcs get --partial http://darcs.net/linux

    Pokud chcete kompletní historii repozitáře, můžete vynechat parametr --partial (samozřejmě to bude trvat déle).

    Předem varuji, že darcs je zdatný požírač paměti - je-li spouštěn s velkými repozitáři. Takže zmíněný příkaz bude pravděpodobně vyžadovat 700 až 800 megabajtů virtuální paměti. Vlastní pracovní prostor je pod 300 megabajtů. Pracujeme jak na zrychlení, tak na využití paměti. Prozatím byly prioritami správná funkčnost a stabilita.

    Darcs zrcadlo kernelu je sponzorováno firmou Aktiom Networks (http://aktiom.net). Aktiom se specializuje na virtuální privátní linuxové servery (VPS) pro profesionály z oboru a konzultanty.

    Pavel Machek se zeptal: Bylo by možné získat data z www.bkbits.net, aby byla zachována kompletní historie? David odpověděl:

    Kompletní historii by bylo možné zachovat, ale myslím, že by bylo neslušné ji stahovat z webového rozhraní - a BK použít nemohu (ze zjevných důvodů).

    Mohl bych načrtnout, jak bych na to šel. Potřeboval bych dvě funkce: jedna by mi říkala rodiče dané verze, druhá by danou verzi stáhla. A samozřejmě by bylo potřeba zjistit autora/datum/komentáře ke každé verzi. Pokud by byl někdo tyto funkce ochoten implementovat, připravil bych to ze strany darcs. S těmito funkcemi by pochopitelně nebyly zachovány změny názvů, ale to by nebyla velká ztráta. Jo, a ta konverze by byla hrozně pomalá.

    V jednu chvíli během diskuze napsal Pavel: Larry uvádí bkbits.net jako jeden z možných zdrojů metadat v otevřeném formátu. Myslím, že už tam teď mají rychlejší připojení.

    Monitor teploty pro Intel x86_64, 5 e-mailů

    13. lis - 17. lis

    Zwane Mwaikambo, který pracuje na hardwaru poskytnutém Intelem, poslal patch podporující oznamování přehřátí na procesorech Intel x86_64. Testováno na EM64T, testovací boot na AMD64. Andi Kleen se zeptal, jestli byl ten kód testován při skutečném přehřátí, a Zwane odpověděl, že ne; zatím to spouštěl jen ručně. Andi také připojil dost tvrdou kritiku celého patche. V podstatě argumentoval, že by byl lepší jiný přístup. Poznamenal: Promiň, že to říkám tak pozdě, ale sám jsem si to uvědomil až teď.. Několik zpráv se věnovali temným čárům a Zwane se rozhodl patch přepracovat.

    Nový ovladač ADMA, 2 e-maily

    16. lis

    Jeff Garzik napsal:

    Pacific Digital (a jiní?) má několik PATA a SATA řadičů, které odpovídají veřejné specifikaci "ADMA", již je možné nalézt v:

    http://www.t13.org/project/d1510r1-Host-Adapter.pdf

    Z pohledu standardních IDE BMDMA řadičů je ADMA docela pokročilé. Umožňuje přenos všech příkazů (včetně non-DMA) přes DMA a scatter-gather [rozhodit-posbírat] tabulku. Místo DMA kruhu má každý port linkovaný seznam příkazů k provedení.

    Z pohledu moderních SATA řadičů už je na ADMA trochu znát věk, ale stále ještě je to rozumný design. Protože je hardwarová reference veřejná, byl ovladač rychlý a snadný. Strávil jsem nad psaním první verze pár hodin po práci.

    Ovladač splňuje Linusův stupeň spolehlivosti 2:

    Vypadá správně
    XZkompiluje se
    Funguje
    Projde zátěžovými testy

    Obsluha chyb má vážné nedostatky, ale základ by měl být správný.

    Ovladač je kompilován oproti libata z 2.6.10-rc2.


    V originálu Kernel Traffic 286 vyšla navíc ještě tato témata:

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.        

    Hodnocení: 67 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.