V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
13. črv - 17. črv
Serge Noiraud se zeptal, jaký debugger používat pro jádra s RT patchem. Dříve používal kgdb, ale ten přestal fungovat poté, co byly v hlavním stromě provedeny nějaké úpravy spinlocků. Ingo Molnar odpověděl, že pár lidem se podařilo kgdb rozchodit tak, že ta spinlock volání prostě přejmenovali. Kus Kusche Klaus napsal, že on byl jedním z nich, a poslal odkaz na stránku popisující jak daleko se dostal. Pořád naráží na nevyřešené problémy, takže otázka je stále aktuální.
15. črv - 21. črv
Robert Love oznámil novou verzi inotify. Arnd Bergmann poznamenal, že uživatelské rozhraní je velmi podobné jako u epoll. Ale zatímco epoll je implementováno jako sada systémových volání, inotify je znakové zařízení. A zeptal se, jestli je jedno nebo druhé v něčem lepší. Christoph Hellwig okamžitě vybuchl: Je to tak proto, že Robert a John trvají na svém příšerném rozhraní a ignorují všechny návrhy na lepší. John McCutchan a Robert oba odpověděli, že Christophovy návrhy zvažovali, ale společně s Andrew Mortononem se shodli, že současný přístup je nejlepší. Christoph pokračoval v nadávání a Robert se ho snažil uklidnit. Na jiném místě připojil Andrew:
Neřekl bych, že jsem někdy něco odsouhlasil a schválil. Vzpomínám si na diskuse o různých věcech a také změny určitých věcí, ale z mého pohledu je to všechno dost nejasné a mlhavé.
Rozhodně si vzpomínám, že dobře znějící doporučení ohledně věcí, které se Christophovi nelíbily, jste přesvědčivě smetli ze stolu. Ale už si nevzpomínám proč.
Pochopte, že jde o složitou věc. Kvůli tomu jsem vás znovu a znovu žádal, abyste dali dohromady nějaký dokument s popisem designu nebo FAQ, které by odpověděly na tyhle časté otázky. Abychom se na to my ostatní mohli podívat a říct si "jo ahá". Protože inotify _je_ delikátní záležitost a standardní designy jaderných rozhraní na to moc dobře nepasují.
Takže. Ještě není pozdě. Věnujte tomu prosím hodinu a sepište FAQ o implementaci inotify, ok? Pravděpodobně si pamatujete, čeho se týkají všechny naše námitky, a já vím, že máte po ruce vysvětlení a protiargumenty.
Prosím... Něco jako:
otázka: Proč to používá ioctl multiplexer?
odpověď: Protože ...
atd...
Už jsem ten patch podrobně neprohlížel několik měsíců, ale chystám se na to v nejbližší době. Ty FAQ pomohou! Až se zeptám na další věci, můžeme je aktualizovat, aby už s nimi nikdo znovu nepřišel.
Vím, že to není obvyklý postup, ale inotify není obvyklá funkce.
Robert odpověděl, že takový dokument sepsal a vydal hned, jak si o něj Andrew poprvé řekl. Arnd si nemyslel, že by tento dokument 100procentně odpovídal na zmíněné námitky, a Robert doplnil, bude rád přidávat otázky a odpovědi, dokud nebudou všichni spokojeni.
18. črv - 20. črv
Henk Vergonet napsal:
Ve snaze zpřístupnit VOIP technologii i dalším členům domácnosti jsem vytvořil ovladač zařízení pro telefon Yealink usb-p1k, kterému se také říká Skype telefon.
Zařízení se skládá z USB zvukové karty, klávesnice, LCD a reproduktoru. Celé vás to přijde asi na 30 Euro.
Ta "zvuková karta" je podporována klasickým ovladačem usb-audio. Můj ovladač přidává podporu pro klávesnici, LED, oznamovací tón a LCD funkce.
20. črv - 20. črv
Andrew Morton napsal: Dost lidí mi v posledních několika dnech poslalo patche: díky, zatím jsou ve frontě. V -mm je toho hodně, co je potřeba zkontrolovat (brzy vydám nějaké shrnutí). Prozatím se soustředím na pročišťování diffů a changelogů, popohánění posuzovatelů, stabilizaci, testování a - jakmile dokončí svou práci správci subsystémů (Greg) - tak i začleňování. Budu také hledat věci, které můžeme vynechat - je to teď trochu moc hektické.
21. črv
Mauro Carvalho Chehab poslal patch aktualizující záznam o BTTV a V4L v souboru MAINTAINERS jádra 2.6 - v obou případech nahradil jako nový správce svým jménem Gerda Knorra.
21. črv - 23. črv
Greg KH poslal patch, kterým odstranil DevFS z Kconfig, takže se nebude objevovat při konfiguraci jádra. Připojil vysvětlení, že pokud nebude příliš velkých stížností, pošle další patch, kterým DevFS odstraní zcela.
23. črv
Patrick McFarland napsal: Mému příteli Johnu Hallovi, autorovi Programming Linux Games, byl diagnostikován melanom ve fázi IV - velmi nebezpečné životu. John prosí veřejnost o příspěvek pro American Cancer Society (http://www.acsevents.org/faf/r.asp?t=4& i=99915&u=99915-86454580). Snaží se shromáždit 1 000 USD na výzkum melanomů. Všechny peníze jdou přímo na účet American Cancer Society.
V době vydání Kernel Traffic už měl John vybráno 4 325 USD. Třeba se nám podaří to dotáhnout až na 5k.
Poznámka: Nepleťte si Johna Halla s Jonem 'Maddog' Hallem, autorem několika knížek Linux "For Dummies".
V originálu Kernel Traffic 317 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: