Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Paul Schroeder zaslal jednořádkovou záplatu na Makefile, díky níž se při kompilaci jádra budou používat hlavičkové soubory z aktuálního adresáře, pokud chybí /usr/src/linux. Peter Samuelson poznamenal, že Paul má asi špatné symbolické linky a že Linus souhlasil s kopírováním celých hlavičkových adresářů místo dosud běžnějšího vytváření linků. Paul argumentoval tím, jak by bylo obtížné kompilovat dvě různá jádra. Následovala dlouhá diskuse zastánců a odpůrců obou řešení.
Ext3 status, 8.-10.11.1999, 8 dopisů
Stephen C. Tweedie napsal: "Ext3 funguje pěkně, ale stále je tu ještě pár věciček, které chci napsat před první skutečně veřejnou verzí. Už to má žurnálovací schopnosti a zasílám oznámení o testovacích verzích do konference linux-fsdevel".
Zastavování real time hodin, 8.-10.11.1999, 6 dopisů
Tim Walberg oznámil, že na 2.2.13ac2 se mu asi zastavují rtc hodiny. Systémový čas byl v pořádku, ale ve /var/log messages nacházel zprávy o ztracených přerušeních a zprávu "set_rtc_mmss: can't update from 52 to 3". Andrea Arcangeli podezříval démona xntpd. Tim potvrdil, že po jeho vypnutí se problém vytratil. Druhým řešením byl překlad jádra s vynutou podporou rtc.
Možný konflikt s GPL v licenci Reiserfs, 8.-14.11.1999, 41 dopisů
Mike A. Harris napsal, že GPL nepřipouští vyjímky zmiňované v licenci reiserfs. Mike dále uvedl, že licence je nejednoznačná a mělo by se to vyjasnit. Matthew Kirkwood odpověděl, že použitá licence je ještě více restriktivní než GPL a proto reiserfs nemůže být začleněn do jádra. Hans Reiser nakonec dopsal do licence dodatek, ve kterém popisuje, za co se musí platit a za co ne a dále vysvětlit, že jeho licence je kompatibilní s GPL verze 2.
Problémy se StarOffice, 9.-12.11.1999, 24 dopisů
Někdo oznámil, že StarOffice padá pod nejnovějšími stabilními kernely. Alan napsal: "Je to vadná aplikace, otevírá soubory, které neexistují. Nyní dostane chybu indikující, že soubor neexistuje". Alexander Viro naštvaně napsal: "Snaží se to otevřít CO?" .. "Zpětná kompatibilita je pěkná, ale uchovávání každé nedokumentované kličky, kterou by nikdo normální nepoužíval ... Promiň, ale my opravdu potřebujeme přidat do errno.h EBITEME. Přesně pro tyto účely". Dmitri Pogosian argumentoval, že SO je důležitý pro spoustu uživatelů a mělo by se to vzít v potaz. Mike A. Harris ale odpověděl: "Microsoft Windows padá tak často - častečně kvůli chybám v kódu. Vědí o spoustě nebo většině z nich, ale neopraví je, snad kvůli tisícům aplikacím, které by to porušilo" a kousek dále "Vývoj Linuxu je zaměřen na opravu chyb a technicky správný postup. Ani Linus ani ostatní významní vývojáři se nestarají o kompatibilitu pouze binárních modulů nebo pouze binárních aplikací spoléhajících na chybu v jádře. Proto je Linux tak stabilní a pokračuje v tom".
Rozdělení jádra do více balíků, 14.11.1999, 11 dopisů
Enrico Weigelt napsal, že zdrojáky jádra jsou již příliš veliké (> 10 MB) a navrhl je rozdělit do čtyř částí. Richard Gooch odpověděl: "Mohli bychom vynechat toto téma? Pokaždé, když nějaký začátečník napíše email na toto téma, obdržíme chór 'já taky' ohlasů a několik 'to nebude fungovat' od těch, kteří se v tom vyznají. Lidé, to už opravdu obtěžuje. Je to jedno z nejneužitečnějších a zbytečných vláken v této konferenci."
Tento článek vychází ze seriálu Kernel traffic a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Připravil Leoš Literák.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: