Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Andries Brouwer zaslal do konference návrh mauálové stránky výše zmíněné funkce. V textu pak vyjádřil svůj silně odmítavý názor na tuto funkci. Linus Torvalds však s jeho názorem nesouhlasil. Napsal, že důvody, kvůli které získala tato funkce špatnou reputaci, již pominuly s tím, jak se Linux vyvinul. Kai Henningsen ale poznamenal, že použití této funkce znemožňuje správnou funkci programu strace, který vypisuje volání systémových funkcí. Linus si původně myslel, že toto chování je chybou programu strace. Vývojáři pak dlouho diskutovali, než našli způsob, jak umožnit trasování programů používajících vfork.
Read/Write semafory, 8.-26.11.1999, 81 dopisů
Manfred Spraul se sázel s Linusem, že Windowsy porazí Linux ve vícevláknových aplikacích, protože mmap kód je jednovláknový. Windowsy vyhrály. Linus napsal, že se situace zlepší až v řadě 2.5, později však našel jiné rychlé řešení - read/write semafory. Pak načrtl hrubý obrys nového kódu. Benjamin C.R. LaHaise však navrhl jiný přístup, který se velmi zalíbil Linusovi: "Moje původní implementace se mi líbila, ale hej, dokážu poznat génia, když ho uvidím, a toto tak vypadá."
Omyly Microsoftu, 10.-16.11.1999, 31 dopisů
Jeff V. Merkey navrhl začlenit fsck do jádra, přesněji do VFS, jak to dělá Microsoft v NT. Rychle to bylo zamítnuto. Dále tato diskuse je dokonalým příkladem metody volných asociací. Někdo podotkl, že Windows mají funkci mount, jiný napsal, že WIndows 2000 budou mít "novou inovující" možnost připojovat disky do adresářů místo písmen disků. Pak se přešlo k funkci join v dosu verze 3, který měl rysy Xenixu. Debata pokračovala důvodem použití zpětného lomítka místo klasického dopředného (/ se v DOSu verze 1.0 používalo pro oddělení parametru). Podle Brandona S. Allberyho Microsoft plánoval zavést do DOSU ve verzi 3 multitasking a kompatibilitu s Xenixem, se kterým by časem splynul. Brandona by zajímalo, jak by vypadal svět výpočetní techniky, kdyby se tyto plány realizovaly. [Bill Gates by byl jen multimilionář a existovala by těžká konkurence na poli OS - (LL)]
Nová verze zoned, 16.11.1999, 4 dopisy
Ingo Molnar oznámil vytvoření nové verze zoned. Pomocí něho je možné rozdělit fyzickou pamět do tří zón. První zóna obsahuje prvních 16 MB paměti, druhá zóna paměť 16 MB - 1 GB, třetí zbytek. Jádro verze 2.2 mělo jen jednu zónu a pokud potřebovalo přidělit paměť pro DMA (která vyžaduje paměť v prvních 16 MB), muselo projít všechny volné stránky. Nyní mu stačí prohledat jen první zónu.
Tento článek vychází ze seriálu Kernel traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Připravil Leoš Literák.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: