Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Optimalizace spin_unlock na Intelu, 20.11.-7.12.1999, 143 dopisů
Manfred Spraul zaslal patch, díky němuž se sníží doba zpracování funkce (přesněji makra) z 22 tiků procesoru na jeden. Ingo Molnar udělal nějaké testy, podle nichž se takto získá 4% výkonu navíc. Linus však všechny zchladil tvrzením, že kód je potencionálně nebezpečný. Důvodem jsou optimalizace prováděné procesory Pntium Pro a vyšší. Erich Boleyn, jeden z architektů IA32 z Intelu, však vyvrátil Linusovy obavy. Linus pak přidal Manfredův kód do jádra. Ne však nadlouho. V 2.3.30pre5 se již objevil znovu původní kód s komentářem, že bohužel ranná Pentia Pro vyžadují původní uzamčený případ.
Vadná klávesnice na Toshibě, 1.-11.12.1999, 38 dopisů
Andrei Pitis oznámil, že Toshiba Satellite 2595XDVD má vadný ovládač klávesnice, který náhodně ignoruje prodlevu před opakováním a místo toho zasílá spousty přerušení. Andrei zaslal patch, který vnutí 250 ms prodlevu. Tento problém týkal i dalších notebooků řady Satellite. Linus si nebyl jistý, zda někdo nemůže psát tak rychle, že by mu toto nastavení mohlo vadit. Dostal spoustu potvrzení. V jednom dopise Andrei napsal, že jeho měsíční holčičce rostou zoubky a že by bylo skvělé, kdyby se u dětí dala nastavit prodleva a frekvence pláče.
ext2/ext3 kompatibilita, 1.-13.12.1999, 46 dopisů
Brion Vibber oznámil oops v ext3 během velkého kopírování. Byla to však jeho chyba, kdy náhodou přepsal soubor journal.dat. Pavel Machek se obával obtížnosti při přechodu mezi ext2 a ext3 (a nazpět). Stephen C. Tweedie však napsal, že to není problém. Po dokončení ext3 se soubor journal.dat přesune do skrytého i-uzlu, aby jej nikdo nemohl náhodně poškodit, přesto však bude vždy možné připojit žurnálový ext3 souborový systém jako ext2 (a obráceně).
Problémy s dokumentací pro Yamahu, 8.-9.12.1999, 15 dopisů
Alan Olsen se zeptal na status vývoje ovládače pro novější čipy zvukových karet Yamaha. Dan Hollis odpověděl, že Yamaha odmítá zveřejnit nutnou dokumentaci pro PCI YMF čipy. David Whysong napsal, že tyto karty jsou z tohoto důvodu na černé listině Alsy. Poznamenal také, že je v kontaktu s někým z Yamahy, ale dokumentace je NDA (Non Disclosure - nezveřejňovat). Vojtěch Pavlík popsal svůj způsob řešení NDA, který spočívá v tom, že obdrží tajnou dokumentaci, kterou nesmí předat třetí osobě, na její základě vytvoří ovládač, ale už pod licencí GPL. Jako příklad uvedl joystick Logitech. David odpověděl, že se pokusí použít tento přístup.
Tento článek vychází ze seriálu Kernel traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Připravil Leoš Literák.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: