Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Optimalizace spin_unlock na Intelu, 20.11.-7.12.1999, 143 dopisů
Manfred Spraul zaslal patch, díky němuž se sníží doba zpracování funkce (přesněji makra) z 22 tiků procesoru na jeden. Ingo Molnar udělal nějaké testy, podle nichž se takto získá 4% výkonu navíc. Linus však všechny zchladil tvrzením, že kód je potencionálně nebezpečný. Důvodem jsou optimalizace prováděné procesory Pntium Pro a vyšší. Erich Boleyn, jeden z architektů IA32 z Intelu, však vyvrátil Linusovy obavy. Linus pak přidal Manfredův kód do jádra. Ne však nadlouho. V 2.3.30pre5 se již objevil znovu původní kód s komentářem, že bohužel ranná Pentia Pro vyžadují původní uzamčený případ.
Vadná klávesnice na Toshibě, 1.-11.12.1999, 38 dopisů
Andrei Pitis oznámil, že Toshiba Satellite 2595XDVD má vadný ovládač klávesnice, který náhodně ignoruje prodlevu před opakováním a místo toho zasílá spousty přerušení. Andrei zaslal patch, který vnutí 250 ms prodlevu. Tento problém týkal i dalších notebooků řady Satellite. Linus si nebyl jistý, zda někdo nemůže psát tak rychle, že by mu toto nastavení mohlo vadit. Dostal spoustu potvrzení. V jednom dopise Andrei napsal, že jeho měsíční holčičce rostou zoubky a že by bylo skvělé, kdyby se u dětí dala nastavit prodleva a frekvence pláče.
ext2/ext3 kompatibilita, 1.-13.12.1999, 46 dopisů
Brion Vibber oznámil oops v ext3 během velkého kopírování. Byla to však jeho chyba, kdy náhodou přepsal soubor journal.dat. Pavel Machek se obával obtížnosti při přechodu mezi ext2 a ext3 (a nazpět). Stephen C. Tweedie však napsal, že to není problém. Po dokončení ext3 se soubor journal.dat přesune do skrytého i-uzlu, aby jej nikdo nemohl náhodně poškodit, přesto však bude vždy možné připojit žurnálový ext3 souborový systém jako ext2 (a obráceně).
Problémy s dokumentací pro Yamahu, 8.-9.12.1999, 15 dopisů
Alan Olsen se zeptal na status vývoje ovládače pro novější čipy zvukových karet Yamaha. Dan Hollis odpověděl, že Yamaha odmítá zveřejnit nutnou dokumentaci pro PCI YMF čipy. David Whysong napsal, že tyto karty jsou z tohoto důvodu na černé listině Alsy. Poznamenal také, že je v kontaktu s někým z Yamahy, ale dokumentace je NDA (Non Disclosure - nezveřejňovat). Vojtěch Pavlík popsal svůj způsob řešení NDA, který spočívá v tom, že obdrží tajnou dokumentaci, kterou nesmí předat třetí osobě, na její základě vytvoří ovládač, ale už pod licencí GPL. Jako příklad uvedl joystick Logitech. David odpověděl, že se pokusí použít tento přístup.
Tento článek vychází ze seriálu Kernel traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Připravil Leoš Literák.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: