abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (26%)
     (19%)
     (5%)
     (7%)
     (2%)
     (5%)
     (5%)
     (33%)
    Celkem 43 hlasů
     Komentářů: 7, poslední dnes 12:44
    Rozcestník

    Jaderné noviny 48

    4. 2. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 941×

    Diskusi na téma binární přenositelnost modulů s ovládači, podpora telefonních karet, vypnutí PSN Pentií III a vážné bezpečnostní díře ve starší řadě 2.0.
    Do konference linux-kernel přišlo 1610 dopisů o celkové velikosti 6662 KB. Na prvním místě se tradičně umístil Alan Cox s 83 dopisy, následují jej Andrea Arcangeli a Ingo Molnar.

    Binární přenositelnost modulů mezi různými verzemi jádra, 2.-14.12.1999, 107 dopisů

    Alexandre Hauteques se zeptal na stav projektu portace winmodemů pod Linux (http://www.linmodems.org/). Jason Clifford napsal, že pro winmodemy od Lucentu existují binární ovládače pro jádra 2.2.5 a 2.2.12. Alan Cox chtěl vědět, jaký překládač byl použit, zda byl modul kompilován s podporou SMP a jestli byla zvolena položka highmem. Kendall Bennett napsal dlouhý dopis, v němž podporoval myšlenku binárních modulů (výrobce dodá modul bez zdrojového kódu) a dodal: "Důvodem, proč v Linuxu nejsou implementovány binárně přenositelné moduly, je, že Linus a Alan využívají síly Linuxu k tomu, aby přinutili výrobce vytvářet Open Source ovládače. Podle mého názoru je to stejně špatné, jako když Microsoft pomocí své monopolní síly nutil výrobce dodávat s jejich počítači i Windows". Obdržel spoustu nesouhlasných názorů a vznikly dvě vlákna. V první Alan a Ingo vysvětlovali, že model uzavřeného kódu znemožňuje odlaďování chyb a zhoršuje správu jádra. Navíc pevné API by brzdilo rychlý vývoj Linuxu. V druhém vláknu vznikla hádka mezi Kendallem a Alanem. Kendal tvrdil, že vytváří systém na podporu binárních modulů, ale Alan s Linusem jej odmítli s tím, že nechtějí nic, co by umožnilo vznik binárních modulů. Kendal napsal: "Skutečný operační systém nemůže přežít, pokud nevytvoří mechanismy, které zajistí budoucí kompatibilitu". Alan odvětil: "My už takové procedury máme. Říká se jim zdrojový kód." Jako důkaz uvedl, že stařičký SCSI řadič NCR 5380 je ještě stále možné použít pod nejnovějšími jádry.

    Telefonní karty pod Linuxem, 9.-16.12.1999, 4 dopisy

    Někdo se zeptal, v jakém stavu je podpora telefonních karet. Jako odpověď dostal URL na projekt Linux telephony (http://www.linuxtelephony.org/). [LL: Podpora byla přidána do 2.2.14 a 2.3.36; připravuji článek na toto téma, který si budete moci přečíst na stránkách LinuxWorldu]

    Vážná bezpečnostní díra v 2.0.x, 13.-17.12.1999, 36 dopisů

    Eduardo Cruz našel chybu v řadě 2.0, kdy pomocí pingu je možné shodit Linux. Tato chyba se ale v novějších řadách již nevyskytuje. Alan odpověděl, že nemá čas udržovat tři řady a předal správu řady 2.0 do rukou Davida Weinehalla. David začal pracovat na jádře 2.0.39 a Alan mu zaslal jako námět k přemýšlení delší seznam problémů této řady.

    Vypnutí sériových čísel Pentií III, 15.-20.12.1999, 47 dopisů

    Pawel Krawczyk se zeptal, zda by bylo možné vypnout sériová čísla Pentií III. Peter Samuelson odpověděl, že ve vývojové řadě již to bylo provedeno a totéž se chystá do jádra 2.2.15.

    glibc používá hlavičkové soubory z jádra, 16.-17.12.1999, 48 dopisů

    V dlouhé a zajímavé diskusi Linus napsal: "Proč s*kra GLIBC pokračuje ve vkládání hlaviček jádra? Přestaňte! Z historických důvodů jsme to dělali v libc5. A očekával jsem, že glibc to nebude dělat. Hlavičky knihoven mají souhlasit s knihovnou, ne s jádrem. .. Důvod, proč jsem nanáviděl libc5 byl, že se pokaždé porušilo, kdykoli bylo nutné reorganizovat jádro. Myslel jsem, že s glibc se to stane minulostí. Pokud lidé z glibc neví, jak funguje příkaz cp, někdo by jim to měl povědět. Symbolické linky jsou noční můrou pro údržbu."

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Připravil Leoš Literák.

           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.