Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Thread-Private Mappings, 13.-21.12.1999, 67 dopisů
Jon Leech poznamenal, že Thread-Private Mappings je užitečná věc pro 3D aplikace: "OpenGL API spoléhá na implicitní grafický kontext, takže vícevláknové aplikace musí při každém volání provádět nějaké thread-specific vyhledávání". Dále napsal, že mnoho GL funkcí by mělo délku několika instrukcí na vhodném hardwaru a že je jednodušší změnit jádro než OpenGL API a přepsat všechny programy, které je používají. Linus s ním však nesouhlasil: "To se pod Linuxem nikdy nestane. Jsem překvapen, že se lidé od SGI nepoučili ze svých chyb. IRIX je nestabilní a nespravovatelný, protože SGI měla horečku 'Skvělá vlastnost Dne'. Thread-private mappings se v Linuxu neobjeví". V dopise dále vysvětlil důvody svého odporu a navrhl buď použití forku nebo sdílené paměti mezi vlákny. Larry McVoy, bývalý vývojář jádra Irixu, podpořil Linuse ve svém dopise. James Simmons se pokusil oponovat, tvrdil, že podobná vlastnost bude potřebná i pro DRE a že se Linus nemusí bát ztráty rychlosti. Linus ale odpověděl: "Důvod, proč obdivuji UNIX, není, že je to UNIX. Líbí se mi, že základy UNIXu po třiceti letech stále stojí". V dopise vysvětlil, že požadovaná vlastnost se nehodí do designu Linuxu.
Příprava na zmražení kódu, 14.-23.12.1999, 167 dopisů
Linus napsal: "Jsem připraven věci utišit. Vydal jsem 2.3.33, které opravuje několik chyb v 2.3.32 a nechám ho chvilku potichu. Samozřejmě nebudeme mít 2.4 toto milénium, ale udělám sérii pre-2.4 letos a skutečné vypuštění v prvním kvartále 2000". Několik lidí poznamenalo, že milénium začne v roce 2001, ale Linus si s tím hlavu nelámal: "Fakt, že naši praotcové byli programátoři v Pascalu a začali počítat od jedné, neznamená, že v této chybě musíme pokračovat navždy. Mezitím jsme se přesunuli k jazyku C a v desítkové soustavě je změna 1999->2000 mnohem zajímavější než 2000->2001". Riley Williams ještě přidal, že podle údajů z Bible milénium začalo již v roce 1994. Zpět k tématu. David S. Miller napsal, že port na Sparc nebude připraven ještě několik týdnů. Alexander Viro poslal seznam souborových systémů, které je nutné opravit.
ReiserFS nebo Ext3 ve standardním jádře?, 17.-23.12.1999, 4 dopisy
Ted Sikora se zeptal, který žurnálový souborový systém bude zařazen do standardního jádra. Stephe C. Tweedie, autor ext3, odpověděl, že nejlepší by bylo mít je tam oba. Hans Reiser souhlasil.
Jak se stát hackerem jádra?, 18.-21.12.1999, 4 dopisy
Sherif Abou Seda chtěl znát způsob, jak zjistit "algoritmus vývoje jádra". Bill Wendling navrhl chirurgický zákrok. Rik van Riel byl trochu serioznější a napsal, že většina vývojářů upřeně zírá na zdroják, hluboce přemýšlí a neustále pije kafe. Poznamenal ještě, že tento algoritmus je blízkou aproximací algoritmu studenta před státnicemi.
Tento článek vychází ze seriálu Kernel traffic a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: