Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Richard Gooch zaslal odkaz na nejnovější verzi svého devfs. James Simmons se zeptal, proč se /dev/tty0 přesunulo do /dev/vc/0 už nyní a ne až v 2.5. Richard odpověděl, že důvodem je snaha o konzistenci s ostatními ovladači pro virtuální konzoli. Navíc se Linus snaží přesunout speciální soubory do logické hierarchie, a to včetně scsi věcí. Takže /dev/sd, /dev/sg, /dev/sr by se přesunuly do /dev/scsi. Dále Linus požaduje odstranění položek, jejichž jediným důvodem je zajištění zpětné kompatibility. Po podrobnějším vysvětlení celého konceptu se James zeptal, zda si vývojáři uvědomují, že to poruší spoustu věcí. Richard odpověděl, že původní stav byl obrovský zmatek a potřeboval vyčistit. Navíc existuje devfsd démon, který zajišťuje zpětnou kompatibilitu.
Zápis během obrovského zatížení, 40 dopisů
Andrea Arcangeli zaslal patch, který opravuje zamrzávání Linuxu během silného I/O. Linusovi se však nelíbil a zaslal algoritmus jiného řešení. Andrea ale odpověděl, že jeho primárním cílem je odstranění této chyby ve stabilní řadě. Pak se soustředí na vývojovou řadu, kde se pokusí o nejlepší možné řešení.
Dodělávky pro 2.4 - sága pokračuje, 28 dopisů
Alan Cox zaslal nejnovější verzi svého seznamu úkolů, které je třeba dodělat před uvedením 2.4 na trh. Tentokráte jej rozdělil do několika částí. První část (nejkratší) obsahuje hotové úkoly (3), druhá věci, na kterých se pracuje (3), dále věci, které už jsou hotovy, ale nejsou ještě začleněny do jádra (2) a nakonec nechal věci, které je třeba udělat (39). Seznam najdete na serveru Kernel Traffic. Z diskuse nad jednotlivými body vyplynulo, že ovladače pro SB Live se blíží ke stavu, kdy budou začleněny do jádra.
Dokumentace pro jádro, 26 dopisů
Brian Parris zaslal dopis, v němž píše o svém obdivu k vývojářům a že plánuje se také jednou zapojit. Zatím se učí z této konference porozumět jádru. Mathias Waack dodal, že nejdůležitější části práce na jádře je psaní dokumentace, což bohužel spousta programátorů zanedbává. Alan Cox s ním souhlasil a dodal, že začal při psaní driverů používat gdoc, takže kdokoliv si může vygenerovat referenční manuál. Jeho velkým přáním je, aby všechny exportované funkce byly popsány přes gdoc, takže by bylo snadné vygenerovat si kompletní specifikaci všeho z jádra.
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák (literakl@seznam.cz).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: