Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Richard Gooch zaslal odkaz na nejnovější verzi svého devfs. James Simmons se zeptal, proč se /dev/tty0 přesunulo do /dev/vc/0 už nyní a ne až v 2.5. Richard odpověděl, že důvodem je snaha o konzistenci s ostatními ovladači pro virtuální konzoli. Navíc se Linus snaží přesunout speciální soubory do logické hierarchie, a to včetně scsi věcí. Takže /dev/sd, /dev/sg, /dev/sr by se přesunuly do /dev/scsi. Dále Linus požaduje odstranění položek, jejichž jediným důvodem je zajištění zpětné kompatibility. Po podrobnějším vysvětlení celého konceptu se James zeptal, zda si vývojáři uvědomují, že to poruší spoustu věcí. Richard odpověděl, že původní stav byl obrovský zmatek a potřeboval vyčistit. Navíc existuje devfsd démon, který zajišťuje zpětnou kompatibilitu.
Zápis během obrovského zatížení, 40 dopisů
Andrea Arcangeli zaslal patch, který opravuje zamrzávání Linuxu během silného I/O. Linusovi se však nelíbil a zaslal algoritmus jiného řešení. Andrea ale odpověděl, že jeho primárním cílem je odstranění této chyby ve stabilní řadě. Pak se soustředí na vývojovou řadu, kde se pokusí o nejlepší možné řešení.
Dodělávky pro 2.4 - sága pokračuje, 28 dopisů
Alan Cox zaslal nejnovější verzi svého seznamu úkolů, které je třeba dodělat před uvedením 2.4 na trh. Tentokráte jej rozdělil do několika částí. První část (nejkratší) obsahuje hotové úkoly (3), druhá věci, na kterých se pracuje (3), dále věci, které už jsou hotovy, ale nejsou ještě začleněny do jádra (2) a nakonec nechal věci, které je třeba udělat (39). Seznam najdete na serveru Kernel Traffic. Z diskuse nad jednotlivými body vyplynulo, že ovladače pro SB Live se blíží ke stavu, kdy budou začleněny do jádra.
Dokumentace pro jádro, 26 dopisů
Brian Parris zaslal dopis, v němž píše o svém obdivu k vývojářům a že plánuje se také jednou zapojit. Zatím se učí z této konference porozumět jádru. Mathias Waack dodal, že nejdůležitější části práce na jádře je psaní dokumentace, což bohužel spousta programátorů zanedbává. Alan Cox s ním souhlasil a dodal, že začal při psaní driverů používat gdoc, takže kdokoliv si může vygenerovat referenční manuál. Jeho velkým přáním je, aby všechny exportované funkce byly popsány přes gdoc, takže by bylo snadné vygenerovat si kompletní specifikaci všeho z jádra.
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák (literakl@seznam.cz).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: