abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:44 | Zajímavý článek

    Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.7. 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (26%)
     (19%)
     (5%)
     (7%)
     (2%)
     (5%)
     (5%)
     (33%)
    Celkem 43 hlasů
     Komentářů: 6, poslední dnes 09:19
    Rozcestník

    Jaderné noviny 57

    4. 2. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 930×

    Tentokráte se v linuxové konferenci řešil problém, jak nakládat s vyměnitelnými médii, proč má 32678. proces číslo 300, jak je to se jmény SCSI zařízení a zda je linuxový fdisk kompatibilní s Windows 2000. Celkem přišlo 1518 dopisů od 509 různých autorů, z nichže nejaktivnějšími byli Alan Cox, Jeff Garzik a Mike A. Harris.
    Jak na vyměnitelná média, 149 dopisů

    Velmi dlouhá diskuse se rozběhla nad vyměnitelnými médii, jako jsou diskety. Podle některých by Linux měl automaticky detekovat a správně řešit odstranění nebo výměnu jednotlivých disků. Druzí zase zastávali názor, že příkazy mount a umount jsou v pořádku pro tyto případy. Debata pokračovala a odhalila několik zajímavých bodů. Například že implementace takové vlastnosti by byla mimořádně obtížná, protože by musela vyřešit věci jako otevřené soubory v době výměny disku a podobně. Na druhé straně je tato vlastnost standardní v ostatních operačních systémech, takže uživatelé (a zvláště začátečníci) mají právo volat po této vlastnosti.

    Jména SCSI zařízení, 22 dopisů

    Podle Ashoka Raje by se SCSI zařízení měla jmenovat sda, sdb atd. Pokud by zařízení změnilo slot nebo řadič, mělo by to špatné efekty. A zeptal se na možné řešení. Andreas Dilger odpověděl, že je možné pojmenovat ext2 oddíl a v /etc/fstab použít jméno oddílu místo jména zařízení. Viz mount(8) a fstab(5). Giuliano Pochinimu se tato vlastnost líbila, ale podotkl, že by bylo lepší, kdyby názvy oddílů byly v partition table a ne přímo v oddílech. Horst von Brand ale vysvětlil, že na PC má partition table pevný tvar a není v ní místo pro data navíc.

    Navržená změna SyncPPP, 18 dopisů

    Jan Kasprzak (předseda CZLUGu) navrhl dvě změny v implementaci SyncPPP. Podle něj se totiž tento driver chová jinak než například ethernet, fddi atd, což způsobuje duplikaci kódu a nepříliš optimální implementaci v syncppp.c. Změny se týkají vytvoření několika inicializačních procedur, obdob rutin init_etherdev() a ether_setup(). Alanovi se tyto změny líbily a schválil jejich implementaci. Bude to sice znamenat narušení několika procedur a rozhraní, ale standardizace API za to stojí.

    Fdisk a Windows 2000, 4 dopisy

    Andries Brouwer oznámil další verzi (2.10g) balíku util-linux a dodal, že fdisk obsahuje velké netestované změny. Dodal, že se proslýchá, že Windows 2000 neakceptují nesetřízené partition tables. Dosu, Win9X ani Linuxu to dosud nedělalo problém. Pokud je to pravda, musí se fdisk chovat poněkud přísněji. Proto dodal možnost třízení do expertního modu (písmeno f). Tuto vlastnost je možné zkompilovat, nikdo ji ale nezkoušel zatím v praxi. Jeff V. Merkey to zkusil, ale W2K jely i bez třízení.

    Přetečení PID, 20 dopisů

    Richard B. Johnson si všiml, že v 2.3.41 má další proces po procesu 32767 číslo 300, i když nižší čísla jsou dostupná. Andries Brouwer odpověděl, že toto chování se datuje k 2.1.37 a jeho důvodem je oddělit procesy spuštěné při startu od novějších. To může pomoci administrátorům odhalit narušitele (pokud inetd má najednou PID 12345 místo 150). Mike A. Harris však odvětil, že pravý důvod leží ve zvýšení výkonu Linuxu. Nejnižší místa totiž obsazují démoni, kteří běží po celou dobu. Pokud by se hledal volný PID od jedničky, trvalo by to příliš dlouho. Proto je výhodnější přeskočit prvních 300 čísel, kde je malá šance najít volnou pozici.

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák (literakl@seznam.cz).

           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.