abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 576 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Jaderné noviny 58

    4. 2. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 928×

    V dnešním čísle Jaderných novin se dočtete o další diskusi nad směrováním devfs, jak spustit Linux z Linuxu a proč neexistují open source WAP servery pro Linux. Celkem přišlo do konference 1473 dopisů, nejaktivnějšími autory byli Alan Cox, Jeff Garzik a Andrea Arcangeli.
    /proc vs. devfs, 92 dopisů

    Během diskuse o mikrokódu Tigran navrhnul přesun /proc/driver/rtc do /dev/cpu/rtc. Přitom v legraci poznamenal, že snad nebude vadit, že RTC není přímo na procesoru, ale o pár palců vedle. Ovšem Richard Gooch vážně odpověděl, že v devfs je nutná striktnost, jinak se tento projekt zvhrne do stejného zmatku, jako je /proc. Proto rtc nepatří do adresáře /dev/cpu. Tigran pak dodal, že lidsky čitelný soubor /proc/driver/rtc patří do devfs, ale Jeff Garzik s ním nesouhlasil. Podle něj jej devfs určen pouze pro ovládače a ne pro jejich textové výstupy. Richard nesouhlasil a zeptal se na Jeffovy důvody. Ty byly prosté - RTC je standardní ovládač, zatímco devfs je věc experimentální, kterou zatím nepodporuje žádná distribuce.

    Panika ve 2.3.47, 5 dopisů

    Yau Man NG našel zajímavou chybu. Pokud nahrál modul serial, zrušil modul serial, znovu jej nahrál a pak zase zrušil, poslední zrušení neskončilo, příkaz rmmod nebylo možné zabít a otevření souboru /dev/ttyS0 skončilo jadernou panikou. Autor ovládače v něm pak našel chybu, která způsobí nekonečnou smyčku při druhém smazání modulu. Zároveň zaslal záplatu dlouhou jeden řádek.

    Jak spustit Linux z Linuxu, 18 dopisů

    Lars Kellogg-Stedman hledal linuxový ekvivalent dosového pogramu loadlinu. Chtěl by spustit program, který místo resetu počítače by nahrál nové jádro a spustil jej. Dan Malek odpověděl, že často pracuje s embedded zařízeními. Tam tento problém vyřešil umístěním jádra do flash romu a modifikoval funkci machine_restart() tak, aby pomocí mmapu rezervoval paměť pro jádro, zkopíroval jej na tam, vypnul cache a zakázal přerušení a pak nastavil další instrukci na začátek obrazu nového jádra. Ronald G. Minnich také vyvíjí něco vzdáleně podobného. Za použití ext3 a LOBOSu z projektu LinuxBios snížil čas na přebootování jeho laptopu z 90 sekund na 43 sekund. Jeho cílem je dostat se na neuvěřitelných pět sekund.

    Návrh na změnu časovače, 26 dopisů

    Dimitris Michailidis navrhl nový typ procesu SCHED_IDLE, určený pro aplikace typu SETI@Home. Aplikace by běžela pouze, pokud by nic jiného neběželo. Jenže Linus patch zamítl. Důvodem je bezpečnost. Pokud by aplikace zabrala nějaký systémový prostředek, teoreticky by se již nemusela nikdy probudit a měli bychom typický deadlock (uváznutí). Navíc je to snadná cesta pro útoky DoS (odepření služby).

    WAP pro Linux, 3 dopisy

    Chetan Sakhardande hledal programy pro WAP. Alan i Linus zaslali nějaké URL, jenže Alan zároveň vysvětlil, že z důvodu restriktivního patentu neočekává větší rozšíření WAPu pod Linuxem. Každý WAP server totiž musí platit poplatek deset tisíc dolarů ročně.

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák (literakl@seznam.cz).

           

    Hodnocení: 0 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.