Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Během diskuse o mikrokódu Tigran navrhnul přesun /proc/driver/rtc do /dev/cpu/rtc. Přitom v legraci poznamenal, že snad nebude vadit, že RTC není přímo na procesoru, ale o pár palců vedle. Ovšem Richard Gooch vážně odpověděl, že v devfs je nutná striktnost, jinak se tento projekt zvhrne do stejného zmatku, jako je /proc. Proto rtc nepatří do adresáře /dev/cpu. Tigran pak dodal, že lidsky čitelný soubor /proc/driver/rtc patří do devfs, ale Jeff Garzik s ním nesouhlasil. Podle něj jej devfs určen pouze pro ovládače a ne pro jejich textové výstupy. Richard nesouhlasil a zeptal se na Jeffovy důvody. Ty byly prosté - RTC je standardní ovládač, zatímco devfs je věc experimentální, kterou zatím nepodporuje žádná distribuce.
Panika ve 2.3.47, 5 dopisů
Yau Man NG našel zajímavou chybu. Pokud nahrál modul serial, zrušil modul serial, znovu jej nahrál a pak zase zrušil, poslední zrušení neskončilo, příkaz rmmod nebylo možné zabít a otevření souboru /dev/ttyS0 skončilo jadernou panikou. Autor ovládače v něm pak našel chybu, která způsobí nekonečnou smyčku při druhém smazání modulu. Zároveň zaslal záplatu dlouhou jeden řádek.
Jak spustit Linux z Linuxu, 18 dopisů
Lars Kellogg-Stedman hledal linuxový ekvivalent dosového pogramu loadlinu. Chtěl by spustit program, který místo resetu počítače by nahrál nové jádro a spustil jej. Dan Malek odpověděl, že často pracuje s embedded zařízeními. Tam tento problém vyřešil umístěním jádra do flash romu a modifikoval funkci machine_restart() tak, aby pomocí mmapu rezervoval paměť pro jádro, zkopíroval jej na tam, vypnul cache a zakázal přerušení a pak nastavil další instrukci na začátek obrazu nového jádra. Ronald G. Minnich také vyvíjí něco vzdáleně podobného. Za použití ext3 a LOBOSu z projektu LinuxBios snížil čas na přebootování jeho laptopu z 90 sekund na 43 sekund. Jeho cílem je dostat se na neuvěřitelných pět sekund.
Návrh na změnu časovače, 26 dopisů
Dimitris Michailidis navrhl nový typ procesu SCHED_IDLE, určený pro aplikace typu SETI@Home. Aplikace by běžela pouze, pokud by nic jiného neběželo. Jenže Linus patch zamítl. Důvodem je bezpečnost. Pokud by aplikace zabrala nějaký systémový prostředek, teoreticky by se již nemusela nikdy probudit a měli bychom typický deadlock (uváznutí). Navíc je to snadná cesta pro útoky DoS (odepření služby).
WAP pro Linux, 3 dopisy
Chetan Sakhardande hledal programy pro WAP. Alan i Linus zaslali nějaké URL, jenže Alan zároveň vysvětlil, že z důvodu restriktivního patentu neočekává větší rozšíření WAPu pod Linuxem. Každý WAP server totiž musí platit poplatek deset tisíc dolarů ročně.
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.linuxcare.com) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák (literakl@seznam.cz).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: